Bjelica spasil Srby, Řekové přehráli Chorvaty

📁 Články, Reprezentace, Topstory 🕔6.9.2015

Druhým hracím dnem pokračoval v neděli ve čtyřech zemích Eurobasket.

Italská trápená

Italové se po porážce od Turecka protrápili k hubené výhře nad basketbalovým trpaslíkem z Islandu, kterého porazili 71-64. Po třiatřicetibodovém večeru s Tureckem tentokrát Islanďany příliš nezlobil Danillo Gallinari a Island v polovině poslední čtvrtiny nad favoritem senzačně vedl 60-59. Pianigianiho soubor poté zabral a dokonale otočil vývoj na 69-62 a první vítězství už si nenechal vzít.

Izrael na koni

Skvělý D´or Fischer v obraně (7 bodů, 11 doskoků a 3 bloky) a nezadržitelný Lior Eliyahu (22 bodů) v útoku – to byly dvě hlavní zbraně Izraele při triumfu nad Finy. Seveřany zradila muška a například jejich kapitán Petteri Koponen minul 9 z 10 střel z pole. Jediný, kdo vyčníval z finského podprůměru byl naturalizovaný Američan Murphy, autor 24 bodů. Poláci vedli nad Ruskem po většinu zápasu a spoléhali se zejména na svého centra Marcina Gortata (18 bodů, 6 doskoků), jehož Rusové jen těžko bránili. Náš severní soupeř tak zůstává stále neporažen, Rusko naopak na svou první výhru stále čeká. Klemen Prepelič a Jaka Klobučar se postarali o 41 bodů Slovinska v duelu s Gruzií a měli hlavní zásluhu na důležitém vítězství týmu trenéra Zdovce. Podobně jako Poláci, i Slovinci nad svým soupeřem vedli od prvních minut a vyhráli naprosto zaslouženě.

Bjelica hrdinou

Zraky mnoha basketbalových příznivců se upíraly do Berlína, kde domácí Německo přivítalo Srby. Svěřenci trenéra Djordjeviče začali šampionát náramně. V otevíracím zápase i díky přesné ruce Bogdana Boghdanoviče zdolali favorizované Španělsko 80-70. Svou formu Teodošič a spol. přenesli i do souboje s domácími. Němci ale favoritovi zle zatápěli a po celý zápas se drželi na dostřel. V první čtvrtině dokonce vedli 13-9, to když se činili Schröder s Pleissem, kteří se postarali o všechny body. V poločase byli nakonec spokojenější soupeři z Balkánu: Marko Simonovič zaznamenal koš s faulem a Srbsko vedlo 39-38. V závěrečné periodě Srbové vedli už 56-50, ale Němce vrátil do hry Gavel s Pleissem. Když se v poslední minutě po koši Nedoviče na 66-63 zdálo, že si Srbsko (jenž mělo zárověň v držení míč) vedení pohlídá, přišla studená sprcha v podobě Schaffartzikovy trojky. Po oddechovém čase však rozesmutnil berlínskou arénu Nemanja Bjelica, který svým celkově dvanáctým bodem v zápase rozhodl o triumfu své země 68-66.

Estonsko opět vysoko prohrálo

V dalších zápasech si důležitou výhru připsali Makedonci. Tým kolem ex-nymburského shooting guarda Vlada Illievskiho si proti Nizozemsku pomohl 12 trojkami a Oranjes nebylo nic platných ani 17 útočných doskoků. Ve skupině D, kde hraje i český národní tým si bez potíží zastříleli Belgičané. Ti v poločase vedli nad Estonskem již 46-18 (!) a utkání se pak více méně už jen dohrávalo. V pobaltském derby mezi Lotyšskem a Litvou dominovaly obrany nad útoky, podobně jako tým trenéra Jonase Kazlauskase dominoval ve druhé půli. Do ní vstupovali Litevci ve vedení 28-29, ovšem skvělá obrana a dominance na doskoku způsobily celkovou výhru 49-68 a Lotyši museli v domácí aréně spolknout pořádně hořkou pilulku. Jonas Mačiulis zaznamenal double – double za 13 bodů a 10 doskoků, Jonas Valančiunas skóroval 15 bodů v dresu vítězů.

Chorvaté nestačili na Řecko

Ve večerních zápasech byl hlavním šlágrem duel Chorvatska s Řeckem. Domácí Chorvaté vedli ve druhé polovině třetí čtvrtiny o deset bodů, pak ovšem přišel faul při střelbě Mantzarise za tři body a po šestkách a bodech Koufose se Zisisem hosté prohrávali o šest. Závěrečné dějství – to bylo one man show Vassilise Spanoulise. Rozehrávač Olympiakosu zaznamenal 9 bodů a činili se i jeho spoluhráči. Nejvíce Printezis s Bourousisem. V kombinaci s několika špatně volenými střelami (a ztrátami) Chorvatů duel dospěl do koncovky, v níž Řecko vedlo 72-69. Tři a půl sekundy před závěrečným klaksonem byl faulován Kruno Simon, jenž první šestku proměnil a druhý hod nahodil o obroučku, jenže po vlastním doskoku svou vyrovnávací dvojku minul a Řecko se mohlo radovat z druhého triumfu v základní skupině C.

Bez potíží naopak vyhráli dva hlavní kandidáti na celkové prvenství. Francie nedala „ani čuchnout“ Bosně a Hercegovině a něco podobného se dá říci i o Španělech. Svěřenci Sergia Scariola deklasovali Turecko 104-77 zejména díky 63,5 % úspěšnosti střelby z pole. Hvězdou duelu byl Pau Gasol s 21 body a 7 doskoky.