USK nepřesvědčil, přesto jasně vyhrál. Karlovy Vary padají do baráže

📁 Články, Domácí soutěže, Topstory, ŽBL 🕔15.4.2015

Čerstvý vítěz ženské Euroligy USK Praha pokračuje v dominanci na české scéně. V Trutnově sice nepředvedl výkon hodný evropského šampiona, přesto od konce třetí čtvrtiny svého soupeře jasně přehrával. V semifinálové sérii ŽBL vede 2:0 na zápasy.

Opačné problémy mají v Karlových Varech. Západočešky bez svých opor Kušlitové a Blazejewskiové nezvládly domácí utkání proti Slovance a jsou prvním týmem, který spadl do baráže. Šanci vyhnout se barážovým bojům ještě získaly ostravské basketbalistky. SBŠ porazila na domácí palubovce Strakonice a o udržení v ŽBL si zahraje v přímém souboji proti Slovance.

Trutnov po tři čtvrtiny vyrovnaným soupeřem

USK nastoupil v Trutnově poprvé od nedělního vítězství ve finále Euroligy. Na jejich hráčkách bylo znát, že těžkou práci si už odbyly a také Trutnov se spíše připravuje na souboj o třetí místo. Pražanky se tak basketbalem bavily a nehrály agresivně, což se domácímu klubu hodilo.

Oba kluby dobře kombinovaly, ale dojem kazilo mnoho ztrát a zbrklých akcí. Trutnov táhla rozehrávačka Mannová, i díky jejímu dirigování byla Kara pro USK po tři čtvrtiny rovnocenným soupeřem. Ještě ve třetí čtvrtině právě Mannová trefila těžké střely a rozdíl ve skóre byl pouhých osm bodů.

Domácí klub ale nezvládl závěr třetí čtvrtiny. Na začátku čtvrté periody trefily Vyoralová a Petrovičová tři rychlé trojky a o vítězi bylo rozhodnuto. Trutnov už neměl dost sil, aby hrál s USK vyrovnaný duel. USK může získat „povinný“ postup do finále již v pátek večer.

SBŠ zvýšila šanci na udržení

Ostravské basketbalistky hrají o přímé udržení v nejvyšší soutěži žen, proti Strakonicím tedy musely bezpodmínečně uspět. To se jim nakonec zdařilo. Hosté nenasadily svou oporu Marissu Kastanekovou a její absence byla znát. Přesto to byly Strakonice, které měly až do poločasu mírně navrch.

Ostravanky se nevzdaly, během třetí čtvrtiny se dostaly opět do vedení. Dařilo se oběma pivotkám, body přispěla i subtilní rozehrávačka Prljaová. Zlom ale přišel na počátku poslední části. Ostrava ji začala šňůrou 12:1 a tím rozhodla o veledůležitém vítězství.

O přímé udržení v soutěži se utká v neděli 19. dubna v Mladé Boleslavi.

Karlovy Vary si zahrají baráž

Barážovou účast už mají jistou basketbalistky Karlových Varů. Ty nastoupily v domácím prostředí proti Slovance, ale utkání se jim vůbec nepovedlo. Důvodem byla i absence opor Kušlitové a Blazejewskiové, obě hráčky jsou zraněné. Mladoboleslavské hráčky dominovaly už během první čtvrtiny, zejména duo Minarovičová a Šmídková táhlo Slovanku k vítězství.

Západočešky nezachytily ani vstup do druhé periody, v 17. minutě prohrávaly už o 24 bodů a tím se prakticky vzdaly šancí na úspěch. Karlovarské hráčky byly v útoku bezzubé a v žádné jiné kategorii nedokázaly slabou stránku nahradit. Ačkoliv v druhé půli zvítězily, rozdíl ve skóre byl výrazný.

Karlovy Vary jsou tedy prvním sestupujícím týmem do baráže. V ní se utkají zřejmě s dvojicí brněnských celků SŠMH a Noem Arch. Oba jihomoravské kluby vedou v semifinálových sériích 1. ligy už 2:0 na zápasy.

Výsledky

Kara Trutnov – ZVVZ USK Praha 56:84 (14:23, 27:37, 42:58)

Mannová 13, Pazderová 10, Ostarellová (+ 11 doskoků) a Ovsíková po 7, Prokešová 6, Vondráčková a M. Vacková po 4, A. Vacková 3, Adamsová 2 – Burgrová 16, Petrovičová 14, Vaughnová 13, Elhotová a Hanušová po 8, Vyoralová a J. Veselá po 7, Palauová 6, Bartáková 5

Trestné hody: 11/8 – 14/13

Trojky: 4 – 5

Doskoky: 26 – 45

Fauly: 13 – 15

Ztráty: 24 – 17

SBŠ Ostrava – Sev-en Strakonice 73:56 (21:23, 34:37, 53:50)

Williamsová 16 a 13 doskoků, Hilliardová a T. Sedláčková po 15, Prljaová 13, Burzová a H. Veselá po 4, Kovářová 3, Galvasová 2, Morávková 1 – Vrančičová 14, Berryová 12 a 11 doskoků, Šujanová a Kubičková po 8, Milliganová 7, Krejčová 4, Gaislerová 3

Trestné hody: 22/11 – 17/9

Trojky: 2 – 3

Doskoky: 39 – 38

Fauly: 19 – 20

Ztráty: 10 – 14

Lokomotiva Karlovy Vary – Slovanka Mladá Boleslav 49:73 (13:28, 26:47, 38:60)

B. Sedláčková 15, Halaszová 12, Holmqvistová 10, Moučková 5, Eisnerová 3, Thomasová a Malečková po 2 – Minarovičová 18, Harapesová 12, Šmídková 11, Novotná 10, Buraová 7 a 10 doskoků, Kracíková 6, Matulková 5, Prášková a Pelanderová po 2

Trestné hody: 22/14 – 22/18

Trojky: 5 – 7

Doskoky: 29 – 39

Fauly: 23 – 19

Ztráty: 18 – 18

Ilustrační foto: Vilém Fischl; bktrutnov.cz