eFotbal premiership golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Pardubice nově na mapě vozíčkářského basketbalu | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Pardubice nově na mapě vozíčkářského basketbalu

📁 Ostatní domácí soutěže 🕔1.12.2010
Pardubice nově na mapě vozíčkářského basketbalu

Please enter banners and links.

Na mapě českého vozíčkářského basketbalu se nedávno objevil čtvrtý bod. Tradiční kluby SK Hobit Brno, TJ Meta Praha a BKV Frýdek-Místek nově doplnil Wheelchair Basket Studánka Pardubice. O vzniku klubu i o jeho plánech pro nejbližší budoucnost pro ProBasket pohovořil trenér Jaroslav Menc.

Jak vlastně vznikla myšlenka založit vozíčkářský basketbalový klub v Pardubicích?
Můj kamarád Honza Moník utrpěl úraz, po kterém skončil na vozíku. Do té doby aktivní sportovec najednou neměl možnost aktivního pohybu. Zjišťovali jsme, jaké jsou v regionu možnosti, ale bohužel kromě lukostřelby v Novém Městě, sledge hokeje v Kolíně a atletiky v Pardubicích nikde nic nebylo. Já dlouhodobě trénuji v BK Studánka Pardubice, a i to byl jeden z důvodů, proč jsme se koncem loňského roku rozhodli zkusit dát dohromady vozíčkáře, kteří by měli zájem zkusit basketbal.

A potom, co vedlo od nápadu k prvnímu skutečnému tréninku?
Začali jsme shánět informace a kontakty. Rovněž bylo nutné zajistit tělocvičnu s rozumným přístupem a zázemím. Obstaral jsem dostupné metodické materiály a začal jsem jezdit na tréninky vozíčkářských klubů do Prahy a Brna, kterých se společně s Honzou účastním i jako hráč. Rovněž bylo nutné zajistit pro hráče sportovní vozíky.

To asi nebyla jednoduchá záležitost, takový sportovní vozík musí být dost drahý.
S vozíky je velký problém. Vozíčkáři potřebují sportovní vozíky, které jsou navíc uzpůsobené rozsahu jejich postižení. Zatím disponujeme osmi sportovními vozíky, které však máme jen dočasně zapůjčené z celé republiky. Některé musíme bohužel po tréninku vracet do Prahy. Cena takového vozíku se pohybuje kolem 65 tisíc korun. V současné době máme objednané dva vozíky, a když vše dobře dopadne, přibude třetí objednávka. 

A kolik hráčů máš momentálně v týmu?
Pět vozíčkářů hraje od samého počátku a už jsme získali i jednoho nového hráče. Další dva by se měli připojit v nejbližší době. Nad to se našich tréninků účastní i přátelé z jiných klubů. A nesmím opomenout ani své bývalé svěřenkyně, které se samy od sebe zapojily do činnosti klubu, pomáhají při trénincích a také se zapojují do hry. 

Zmiňoval jsi své působení v BK Studánka Pardubice a tento klubu také na vašich webových stránkách figuruje mezi vašimi partnerskými kluby. Jak tato spolupráce probíhá?
Klub BK Studánka nám pomohl především v samém počátku, kdy ještě nebylo založeno občanské sdružení Wheelchair Basket Studánka Pardubice, o.s, a zajistil pro nás tělocvičnu pro tréninky. Rovněž využíváme zázemí tohoto klubu. Ale perfektně funguje i spolupráce s tuzemskými vozíčkářskými kluby. Jak už jsem říkal, kluby TJ Meta Praha a SK Hobit Brno nám zapůjčují vozíky, ale poskytují nám i metodickou podporu a umožňují nám účastnit se jejich tréninků. V plánu je ještě výraznější prohloubení vzájemné spolupráce.  

Tyto kluby jsou tradičními účastníky české ligy i českého poháru, plánuje také Studánka účast v nějakých řízených soutěžích?
Účast v soutěžích samozřejmě plánujeme. Rádi bychom se na jaře zúčastnili Českého poháru. V dalších letech se naskýtá možnost účasti i v zahraničních soutěžích.  Vše bude samozřejmě záviset na hráčském kádru a na materiálním vybavení.

A jaké podmínky musí splnit člověk, který by chtěl váš kádr rozšířit a pomoci mu k prvním sportovním úspěchům?
Pokud jde o ten prvotní zájem, tak žádné podmínky v podstatě nejsou. České regule totiž umožňují, aby v soutěžním utkání byl na hřišti i jeden úplně zdravý hráč. A v týmu jich může být i víc. Hráči jsou klasifikováni podle stupně svého postižení v rozmezí 1 až 4,5 bodu, celkový součet bodů sestavy na palubovce může být maximálně 14,5 bodu, zdravý hráč má samozřejmě klasifikaci nejvyšší a tomu je potom třeba sestavu patřičně přizpůsobit. Ale to je na delší vyprávění, v každém případě platí, že každého zájemce rádi přivítáme na našem tréninku, a pak se uvidí.

 

Basketbal pro vozíčkáře vznikl stejně jako jeho klasická předloha v USA. Zde bylo také už v roce 1947 sehráno první oficiální utkání mezi dvěma rehabilitačními centry. Už o dva roky později byla založena NWBA – národní vozíčkářská basketbalová asociace. Mezinárodní federace si pak na svůj vznik počkala do roku 1973.

Do sedmdesátých let minulého století také spadají začátky vozíčkářského basketbalu u nás, se soustavnou přípravou se však začalo až v roce 1984 a první neoficiální mistrovství republiky se hrálo v roce 1987. Od roku 1992 má česká liga formát, v jehož rámci se týmy utkávají pětikolově každý s každým. Tradičními české účastníky, kluby SK Hobit Brno (který zároveň startuje i v rakouské lize), TJ Meta Praha a BKV Frýdek-Místek, v soutěži v současnosti doplňují dva rakouské týmy.

Od roku 2002 se také každoročně hraje Český pohár, v kterém mohou startovat i hráči, kteří působí v zahraničí a v české lize proto pochopitelně hrát nemohou. Do této soutěže by chtěl příští rok na jaře naskočit už i nově vzniklý Wheelchair Basket Studánka Pardubice

Kdo by chtěl být u toho, může navštívit některý z pravidelných tréninků klubu, které se konají každý pátek od 18.30 hodin v tělocvičně ZŠ Studánka v Pardubicích. Další informace je možné získat od trenéra Jaroslava Mence na telefonním čísle 602419411 nebo na e-mailu jmenc@seznam.cz. Vše důležité je rovněž k dispozici na webových stránkách klubu wbspardubice.cz
 

Sdílejte tento článek

Podobné články

Pohárové finále pro Nymburk, Peterka MVP

Pohárové finále pro Nymburk, Peterka MVP

Bez Jakuba Šiřiny ale také bez dlouhodobých marodů Gniadka a Klečky byla Opava schopna vzdorovat obhájci jen 25 minut. Opava přesto

Více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace