eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Pardubice nově na mapě vozíčkářského basketbalu | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Pardubice nově na mapě vozíčkářského basketbalu

📁 Ostatní domácí soutěže 🕔1.12.2010
Pardubice nově na mapě vozíčkářského basketbalu

Na mapě českého vozíčkářského basketbalu se nedávno objevil čtvrtý bod. Tradiční kluby SK Hobit Brno, TJ Meta Praha a BKV Frýdek-Místek nově doplnil Wheelchair Basket Studánka Pardubice. O vzniku klubu i o jeho plánech pro nejbližší budoucnost pro ProBasket pohovořil trenér Jaroslav Menc.

Jak vlastně vznikla myšlenka založit vozíčkářský basketbalový klub v Pardubicích?
Můj kamarád Honza Moník utrpěl úraz, po kterém skončil na vozíku. Do té doby aktivní sportovec najednou neměl možnost aktivního pohybu. Zjišťovali jsme, jaké jsou v regionu možnosti, ale bohužel kromě lukostřelby v Novém Městě, sledge hokeje v Kolíně a atletiky v Pardubicích nikde nic nebylo. Já dlouhodobě trénuji v BK Studánka Pardubice, a i to byl jeden z důvodů, proč jsme se koncem loňského roku rozhodli zkusit dát dohromady vozíčkáře, kteří by měli zájem zkusit basketbal.

A potom, co vedlo od nápadu k prvnímu skutečnému tréninku?
Začali jsme shánět informace a kontakty. Rovněž bylo nutné zajistit tělocvičnu s rozumným přístupem a zázemím. Obstaral jsem dostupné metodické materiály a začal jsem jezdit na tréninky vozíčkářských klubů do Prahy a Brna, kterých se společně s Honzou účastním i jako hráč. Rovněž bylo nutné zajistit pro hráče sportovní vozíky.

To asi nebyla jednoduchá záležitost, takový sportovní vozík musí být dost drahý.
S vozíky je velký problém. Vozíčkáři potřebují sportovní vozíky, které jsou navíc uzpůsobené rozsahu jejich postižení. Zatím disponujeme osmi sportovními vozíky, které však máme jen dočasně zapůjčené z celé republiky. Některé musíme bohužel po tréninku vracet do Prahy. Cena takového vozíku se pohybuje kolem 65 tisíc korun. V současné době máme objednané dva vozíky, a když vše dobře dopadne, přibude třetí objednávka. 

A kolik hráčů máš momentálně v týmu?
Pět vozíčkářů hraje od samého počátku a už jsme získali i jednoho nového hráče. Další dva by se měli připojit v nejbližší době. Nad to se našich tréninků účastní i přátelé z jiných klubů. A nesmím opomenout ani své bývalé svěřenkyně, které se samy od sebe zapojily do činnosti klubu, pomáhají při trénincích a také se zapojují do hry. 

Zmiňoval jsi své působení v BK Studánka Pardubice a tento klubu také na vašich webových stránkách figuruje mezi vašimi partnerskými kluby. Jak tato spolupráce probíhá?
Klub BK Studánka nám pomohl především v samém počátku, kdy ještě nebylo založeno občanské sdružení Wheelchair Basket Studánka Pardubice, o.s, a zajistil pro nás tělocvičnu pro tréninky. Rovněž využíváme zázemí tohoto klubu. Ale perfektně funguje i spolupráce s tuzemskými vozíčkářskými kluby. Jak už jsem říkal, kluby TJ Meta Praha a SK Hobit Brno nám zapůjčují vozíky, ale poskytují nám i metodickou podporu a umožňují nám účastnit se jejich tréninků. V plánu je ještě výraznější prohloubení vzájemné spolupráce.  

Tyto kluby jsou tradičními účastníky české ligy i českého poháru, plánuje také Studánka účast v nějakých řízených soutěžích?
Účast v soutěžích samozřejmě plánujeme. Rádi bychom se na jaře zúčastnili Českého poháru. V dalších letech se naskýtá možnost účasti i v zahraničních soutěžích.  Vše bude samozřejmě záviset na hráčském kádru a na materiálním vybavení.

A jaké podmínky musí splnit člověk, který by chtěl váš kádr rozšířit a pomoci mu k prvním sportovním úspěchům?
Pokud jde o ten prvotní zájem, tak žádné podmínky v podstatě nejsou. České regule totiž umožňují, aby v soutěžním utkání byl na hřišti i jeden úplně zdravý hráč. A v týmu jich může být i víc. Hráči jsou klasifikováni podle stupně svého postižení v rozmezí 1 až 4,5 bodu, celkový součet bodů sestavy na palubovce může být maximálně 14,5 bodu, zdravý hráč má samozřejmě klasifikaci nejvyšší a tomu je potom třeba sestavu patřičně přizpůsobit. Ale to je na delší vyprávění, v každém případě platí, že každého zájemce rádi přivítáme na našem tréninku, a pak se uvidí.

 

Basketbal pro vozíčkáře vznikl stejně jako jeho klasická předloha v USA. Zde bylo také už v roce 1947 sehráno první oficiální utkání mezi dvěma rehabilitačními centry. Už o dva roky později byla založena NWBA – národní vozíčkářská basketbalová asociace. Mezinárodní federace si pak na svůj vznik počkala do roku 1973.

Do sedmdesátých let minulého století také spadají začátky vozíčkářského basketbalu u nás, se soustavnou přípravou se však začalo až v roce 1984 a první neoficiální mistrovství republiky se hrálo v roce 1987. Od roku 1992 má česká liga formát, v jehož rámci se týmy utkávají pětikolově každý s každým. Tradičními české účastníky, kluby SK Hobit Brno (který zároveň startuje i v rakouské lize), TJ Meta Praha a BKV Frýdek-Místek, v soutěži v současnosti doplňují dva rakouské týmy.

Od roku 2002 se také každoročně hraje Český pohár, v kterém mohou startovat i hráči, kteří působí v zahraničí a v české lize proto pochopitelně hrát nemohou. Do této soutěže by chtěl příští rok na jaře naskočit už i nově vzniklý Wheelchair Basket Studánka Pardubice

Kdo by chtěl být u toho, může navštívit některý z pravidelných tréninků klubu, které se konají každý pátek od 18.30 hodin v tělocvičně ZŠ Studánka v Pardubicích. Další informace je možné získat od trenéra Jaroslava Mence na telefonním čísle 602419411 nebo na e-mailu jmenc@seznam.cz. Vše důležité je rovněž k dispozici na webových stránkách klubu wbspardubice.cz
 

Sdílejte tento článek

Podobné články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace