Nymburk na závěr Evropského poháru FIBA překvapivě padl, přesto postupuje z první pozice
Nymburk v závěrečném utkání 2. fáze Evropského poháru FIBA padl na palubovce francouzského Gravelines-Dunkerque, přesto do čtvrtfinále postupuje z první
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
Vysokoškolačky nezaváhaly v Polsku, Žabiny bohužel ligového protivníka nenapodobily.
CCC Polkowice – ZVVZ USK Praha 64:67 (10:21, 25:31, 50:53)
21 nebo taky oko bere. Toto magické číslo mohou, počínaje včerejším večerem, mít basketbalistky USK Praha vyřezané na pažbě letošní sezóny, kdy táhnou přesně takový počet výher v řadě bez jediného zaváhání. A součet vzniklý kombinací ŽBL a Euroligy rozhodně nemusí být a s největší pravděpodobností ani nebude konečnou záležitostí. Výsledek z Polkowic pomalu kopíruje ten s Galatasaray, vývoj se přesto, možná i do značné míry, lišil. USK je ve skupině C na 1. místě s bilancí 4/0.
Polkowice za celý zápas vedly pouze v úvodu, kdy nejlepší střelkyně Polek, a vlastně také společně s Dubljevič utkání, Australanka Snell, otevřela skóre na 2:0. Již zmíněná Dubljevič však sama rychle otočila na 2:4 a ačkoliv se Polkowicím povedlo dorovnat, dále úřadovaly pouze svěřenkyně trenérky Hejkové. Bodová série 1:14 pro českého mistra měla za následek odskočení do dvouciferného rozdílu. Činily se převážně tři ženy, Dubljevič, Vaughn a Vítečková, své přidaly také Elhotová a Palau. Opařený domácí výběr se probral až s koncovkou 1. čtvrtiny a korigoval na 10:21.
Od 2. čtvrtiny se hra vyrovnala a aktivnější byly rozhodně Polkowice, které začaly postupně ukrajovat ze ztráty. Vysokoškolačky se přesto držely a výraznější přiblížení nebo snad otočení nedovolily. Pokud v předchozí části táhly v první řadě tři ženy, v této pak nikdo jiný v modrožlutém dresu míč obroučkou neprohnal, dílčí úspěchy přidávaly pouze Dubljevič, Vaughn a Vítečková. V dresu polského celku stále zlobila Snell a přidala se také bývalá hráčka USK Škerovič. Pár vteřin před odchodem do kabin na poločasovou přestávku upravila Vaughn na 25:31.
Byla to znovu Dubljevič, která v první polovině 3. čtvrtiny natáhla propast mezi oběma celky na 30:43. Byl to ale poslední takto velký rozdíl, otěže převzaly Polkowice, jež se drobnými kručky nebezpečně přibližovaly víc a víc, vrásky na čele USK přidávala mimo Snell a Škerovič navíc Oblak. Již v této periodě se dostaly na čistý dostřel tří bodů. Prapor Pražanek nadále držela Dubljevič a i díky její zásluze vedly také po závěru čtvrtiny – 50:53.
Na začátku poslední desetiminutovky to nebyl nikdo jiný než Snell, kdo dotáhl na nejnižší odstup od startu duelu (52:53). Reprezentantka Vítečková ale okamžitě kontrovala svou nejsilnější střeleckou disciplínou zpoza oblouku. A když se k ní přidala agilní Dubljevič, následovaná další Lvicí Elhotovou, bylo to o osm. Poklidné vedení si USK udržoval s menšími zádrhely až do klaksonu oznamujícího plnobodový zisk. Proměnený trestný hod na 62:67 v čase 39:51 z rukou Elhotové dal jistotu, nic nezměnila ani dvojka Polkowic. Důležitá a cenná výhra je na světě – 64:67. Nejmarkantnější statistická "odchylka" byla ve ztrátách – 17:9.
Body: Snell 22, Škerovič 12, McCarville 11 – Dubljevič 22, Vítečková 17, Vaughn 15 a 10 doskoků
Názory po střetnutí:
Jacek Winnicki (trenér Polkowic): "Snažili jsme se hrát to nejlepší, co v této chvíli můžeme, USK však byl lepší. Měli jsme spoustu problémů v podkošových soubojích, neboť nám chyběla Leciejewska. Měli jsme možnost vyrovnat, ovšem nepovedlo se. Nicméně bojovali jsme velmi srdnatě a já jsem za to šťastný."
Belinda Snell (Polkowice): "Vkládáme do hry srdce, bojovaly jsme celý zápas a nakonec byly našim soupeřkám velmi blízko. Je velká škoda, že se to nepovedlo, ale přesto jsme odehrály dobrý zápas. Musíme do dalších utkání zapracovat a být ještě lepší."
Natália Hejková (trenérka USK): "Čekali jsme těžký zápas a to se také potvrdilo. V první půli jsme hráli dobře, ale v té druhé jsme měli problémy se zónovou obranou. Ale nakonec jsme vyhráli a to je nejdůležitější. Jsme šťastní za další úspěch v sezóně."
Jelena Dubljevič (USK): "Vyhrály jsme další utkání, prestože jsme možná nehrály tak dobře jako v předešlých třech zápasech. V kritických momentech jsme však ukázaly, že dokážeme spolupracovat jako tým. Máme hodně prostoru se zlepšit a být silnější."
Nejlepší momenty zápasu si můžete prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=c9eMV_L_2ts
Rivas Ecopolis Madrid – BK IMOS Brno 78:60 (25:18, 40:31, 58:43)
Třetího pohárového vítězství v řadě se Žabiny bohužel nedočkaly, proti byl favorizovaný španělský soupeř. Brňanky tak čekají 22 utkání na zářez z venkovní palubovky, naposledy se jim to podařilo v únoru 2010 právě s Madridem v bitvách play off. IMOS je ve skupině B na 3. pozici s negativní bilancí 2/3.
Celku trenéra Bobrovského hrubě nevyšel začátek střetnutí, za pět minut ani bod a šest ztrát resultovalo ve vedení Rivasu 11:0. Lavička Brna reagovala oddechovým časem. První body Žabin měla na svědomí pravidelná tahounka Hanušová, která se prosadila z čáry trestného hodu. Trojku přihodila Pecková a rázem to bylo 11:5. Ze strany Španělek však zlobila čtveřice Casas, Nicholls, Gil a Allison, společnými silami zařídily další z úprků. Brněnské družstvo ale dobře střílelo a na konci 8. minuty stahovala Pecková na pouhých -3. Zbývající čas se na druhou stranu hrubě nepovedl a tak bylo štěští, že trojku s klaksonem vsítila Hanušová – 25:18.
Zlepšený výkon IMOSu se projevil ve čtvrtině s pořadovým číslem 2. Několikrát se po povedených zásazích přitáhl na pět bodů ztráty, byl to ale prakticky vždy signál pro Rivas, aby znovu přitlačil v obraně a samozřejmě i v útoku. Allison a Casas vévodily také v této fázi, skórovala rovněž býválá hráčka Brna, Eldebrink. Českého vícemistra držela nad vodou Key a o poločase svítil na světelné tabuli výsledek 40:31.
Casas, v účtování top střelkyně duelu, společně s Allison, vytvořily rozhodující náskok ve 3. čtvrtině. Přestože se Žabiny s přispěním Vlkové dostaly ještě naposledy na dohled pěti bodů, bylo to maximum. Zranila se opora Jalčová, které se opravdu dařilo a problémy přibývaly jak na běžícím pásu. Rozjetá Casas završila periodu dvoubodovou střelou na 58:43.
V závěrečné čtvrtině se v podstatě dohrávalo, dávno nemohlo být pochyb o vítězi. Hráčky Madridu své útoky natahovaly téměř na hranici 24 vteřin a pokračovaly v kvalitní úspěšnosti pokusů. IMOS ani přes určitou snahu vývoj nezdramatizoval. Bitvu uzavřely dva trestné hody Gil – 78:60. Také zde byl největší rozdíl v počtu ztrát – 11:21.
Body: Casas 21, Allison 14, Nicholls 11 – Key 12, Pecková 11, Hanušová 9
Názory po střetnutí:
José Ignacio Hernández (trenér Madridu): "Bylo těžké se koncetrovat po dvou porážkách v řadě z Euroligy a domácí soutěže, tým se cítí unavený. Ale celkově jsme myslím odehráli dobré utkání, někdy i kvalitně v útoku, ale především výborně v obraně, která byla velmi tvrdá. Měli jsme plán, jak zastavit produktivní Hanušouvou a Peckovou a ten se také povedlo realizovat. Dali jsme téměř 80 bodů a dostali pouze 60 a z toho máme radost, obzvlášť proti soupeři, který porazil Orenburg a Montpellier."
Gaby Ocete (Madrid): "Byl to těžký zápas, ostatně jako všechny v této soutěži. Byl to pro nás důležitý den, věděly jsme, jak moc je důležité zvítězit. Jsme spokojeni s výsledek i se způsobem, jakým jsme hrály."
Jan Bobrovský (trenér IMOSu): "Nezačali jsme dobře a povolili jsme Rivasu rychlé výrazné vedení. Chybělo nám sebevědomí, ale přesto jsme se vrátili do utkání a několikrát byl rozdíl pouze pět bodů. Rivas ovšem dobře volil oddechové časy a po nich vždy navýšil vedení. Nám se ve druhém poločase zranila Jalčová, zkoušeli jsme různé věci, ale bez efektu. Gratuluji Rivasu k výhře."
Alena Hanušová (IMOS): "Byly lepším týmem v útoku, měly spoustu rychlých přechodů na naši polovinu a dokázaly skórovat v důležitých momentech. My jsme měly nízká procenta střelby a s tím se v Evropě vítězit nedá. Rivas navíc dobře střílel trestné hody."
Nymburk v závěrečném utkání 2. fáze Evropského poháru FIBA padl na palubovce francouzského Gravelines-Dunkerque, přesto do čtvrtfinále postupuje z první
Více