eFotbal premiership golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Jak dál v přestupové politice | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Jak dál v přestupové politice

📁 Mládež 🕔8.10.2010
Jak dál v přestupové politice

Please enter banners and links.

Probasket obdržel dopis ostravského trenéra mládeže Kamila Havrlanta, jehož obsah se týká přestupové politiky mládeže.

Náš web ho přináší v plném znění a tento dopis by měl vyvolat  diskusi k přestupnímu řádu, který by si zřejmě zasloužil inovaci. ProBasket rád poskytne prostor pro tuto diskusi a připomíná, že pokud chcete vyvolat návrh změn přestupního řádu, musí být legislativní komisi ČBF předána do 31.1. 2011, tak, aby změny mohly být projednány na valné hromadě, která se obvykle koná v jarním termínu /duben, květen/. Tady je zmíněný dopis.

Vážení sportovní přátelé,

Dovolte mi, abych se, s odstupem času a po důsledném uvážení, vyjádřil k přestupové politice mládeže v České republice. Dělám trenéra mládeže již několik let, a proto si myslím, že již mám dost zkušeností a přehledu se k dané problematice vyjádřit.

Již několik let, a jak je vidět, ještě několik let to u nás bude pokračovat (je to totiž moderní trend a hlavně laciný), naprosto nesmyslně přestupují mladé hráčky (u chlapců, jak mám informace, je to naprosto podobné) ve věku 15,16,17 atd., mnohokrát i mladší za tzv. přestupní částky (dle mého názoru směšné vzhledem k úsilí, které je potřeba vynaložit) do tzv.vyvolených velkoklubů (záměrně je nebudu vyjmenovávat, ale basketbalová veřejnost jistě velmi dobře ví, o koho se jedná), které naprosto nesmyslně oslovují hráčky z malých klubů a měst, popř.si „kradou“ hráčky v rámci SCM či extraligy a doslovně řečeno je existenčně ničí, v lepším případě vytvářejí propastné rozdíly ve výkonnosti. Výsledkem je situace, že nejsme schopni v kategoriích žactva, natož dorostu, vytvořit soutěže o větším počtu družstev. Myslím tím zejména dívčí kategorie. To, co předvádějí někteří trenéři na reprezentační úrovni, že v rámci reprezentačního srazu oslovují hráčky a nabízejí jim přestup do klubu, ve kterém zrovna trénují, si myslím, že už je naprostý vrchol. Tito trenéři by měli být s okamžitou platností z této funkce odvolání nebo se minimálně zodpovídat vedení ČBF. Ptám se !!! K čemu je nám nádherná stříbrná medaile z MS žen, když se v mládežnickém basketbale dějí tyto věci?  Zjišťoval jsem situaci ohledně soutěží i v jiných sportech a je následující. Basketbal je jediným sportem, kde mohou hrát hráči snad za všechna družstva zároveň. Myslím tím doslovně. Jak je možné, že mohou hráčky a hráči hostovat do jiného klubu, zároveň pendlovat v rámci vlastního oddílu ??? Tato situace pouze zkresluje celý basketbal v našem státě a jeho úroveň. Když jsem se dnes (7.10.2010) podíval na stránky ČBF do rubriky PŘESTUPY, řekl jsem si, to je tedy věc. To, co se děje s mladými hráčkami a hráči je opravdu něco. Během jednoho dne snad 1.000.000 přestupů, zpětných hostování atd. A to ani nehovořím o tzv.chráněném období (15.5.-30.6.2010), kdy se jednoduše řečeno hráčky kradou, a to doslovně. Za zády klubu je sprostě ukradnou bez jakéhokoliv oslovení mateřského klubu.

K přestupové politice naší federace a řádům. Uvedu na příkladu: Hráčka je mladší dorostenka a byla nominována na ME kadetek. Její hodnota je cca 29.000,-Kč. Velkokluby a lidé vypočítaví a s křivou povahou v rámci tzv.chráněného období tuto hráčku osloví, přesvědčí ji, aby přestoupila k nim. Ta jede během 3 týdnu na ME a její hodnota je dvojnásobná. Mimochodem, jak jsem se již výše zmínil, přestupují tyto hráčky hlavně pod slibem reprezentačního dresu. Toto se stalo v letošním roce a nebylo to jednou. Další příklad: Jeden nejmenovaný velkoklub mi  v červnu napsal, co si to dovolujeme mít na našich internetových stránkách hráčku (která mimochodem u nás vyrůstala od malička),  kterou mají rozjednanou na přestup, tak to hovoří samo za sebe. Nikdo z daného klubu nás neoslovil a prostě se poslal v rámci tzv.chráněno období přestupní lístek, to bylo vše. Žádná slušnost, žádné jednání ani slovo. Těchto příkladů máte určitě každý z Vás spoustu.
Další problematikou je bodování v rámci SCM. To, že dostanou (opět použijí výraz některé velkokluby) 2-3 násobek finanční odměny jenom za to, že se jim podaří dobře rozebrat okolní kluby včetně klubů se statutem SCM je naprosto děsné. Je to pouze obchod se sportovci a sportovkyněmi. Vůbec se nebere v úvahu situace mimo sportovní. Hráčky a hráči ztrácejí rodinná zázemí, jejich vzdělání jde rapidně dolů a těch negativních věcí je určitě daleko více. Dalším problematickým bodem bodování SCM je bodování za hráčku, která hraje nejvyšší soutěž žen. Ze zkušeností, kdy jsem měl možnost sledovat utkání 1. a 2.ligy žen, si troufám tvrdit, že spousta mladých hráček má problém se prosadit v první nebo ve druhé lize a my je doslova cpeme do nejvyšší soutěže dospělých, kde, jak je vidno, mají také problémy.

V červnu jsem se zúčastnil semináře na téma „RENESANCE SPORTU“, kde jsem hovořil s odborníky, jako jsou pánové Lener, Vondřička, Ježdík a další. Všude se mluvilo hlavně o tom, že je potřeba o věcech veřejně diskutovat. U nás se o těchto věcech diskutuje hlavně u piva, a tak začnu třeba já.

Závěrem bych chtěl navrhnout, aby se orgány ČBF v rámci výboru, SBT a dalších zamyslely a řešily tuto situace dříve, než bude doopravdy pozdě. Jsem ochoten pomoct, pokud bude zájem.

Tímto emailem Vás chci vyzvat k široké debatě ohledně této problematiky.

Již jednou jsme v letošním roce vyvolali debatu na téma rozšíření ŽL dívčích složek a jak je vidět, situace se změnila. Je potřeba o věcech veřejně debatovat a podněty posílat na patřičné orgány.

Děkuji za jakoukoliv Vaši reakci na mail: sbsostrava@seznam.cz

S pozdravem Kamil Havrlant-trenér mládeže

 

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace