Nymburk v semifinále, Pandy odmítly konec | Probasket.cz

Nymburk v semifinále, Pandy odmítly konec

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔27.4.2019

Mistr podle očekávání ukončil sérii s USK po čtyřech zápasech, ovšem oslabené Sovy tentokrát kladly velký odpor. Sluneta naopak prokázala charakter a díky 18 bodům Dalibora Faita a double-doublu Ladislava Pecky vybojovala páté utkání ve Svitavách.

O poznání vyrovnanější zápas, než ten třetí se hrál ve čtvrtém čtvrtfinále na severu Čech. Sluneta bojovala o přežití v sezoně a její nasazení bylo zejména na konci první a začátku druhé periody enormní. Hosté sice odvrátili dvoucifernou ztrátu a do půlky snížili na minus 4, ale ani následný obrat ve třetí části jim nepomohl. Ústí totiž tentokrát mohlo spoléhat na Dalibora Faita, jehož 18 bodů se před zápasem určitě nečekalo. Redukovat ztrátu za stavu 60-68 začal Svejcar a překvapené Tury poslal do ztráty po šňůře 13-3 smečí Fait.

Poté se skóre přelévalo na ze strany na stranu. Hosté v závěru při vedení 81-83 doplatili na nepřesnosti na čáře trestného hodu, čímž dovolili Wissehovi vyrovnat a poslat utkání do prodloužení (85-85). V něm už se za skvěle bránící Pandy postavili Pecka s Faitem a první jmenovaný rozhodl trojkou půl minuty před koncem nastavení o snížení série na 1-3. Hosté doplatili na 13 minutých šestek, což je v play off opravdu hodně. Nejlepším střelcem Svitav se stal s 19 body Aiken, „spasitel“ Pecka se zastavil na 18 bodech a 12 doskocích. Série pokračuje před kamerami ČT Sport v pondělí od 18h v hale na Střelnici.

„Myslím, že vyhrát mohly oba týmy, my jsme ale nezvládli poslední čtvrtinu, což je velká škoda, protože jsme po třech čtvrtinách vedli o devět. Bohužel jsme nezachytili prvních pět minut poslední desetiminutovky a nechali vrátit domácí do zápasu. V prodloužení rozhodla situace, kdy jsme šli dva na jednoho, jenže nedali jsme. Místo, abychom třicet vteřin před koncem vedli o tři, soupeř proměnil trojku, vedl o dva a zápas už zvládl. Nic se ale neděje, série se vrací do Svitav, věříme, že přijde dost diváků a do Ústí už se nebudeme muset vracet,“ řekl novinářům trenér Svitav Lubomír Růžička.

„Před zápasem jsem promlouval k hráčům s tím, že jsou to basketbalové šachy, oba týmy už se znají, a tak rozhodne práce, kterou uděláme navíc. Mluvil jsem v šatně o charakteru a jsem rád, že ho kluci ukázali. Ztratili jsme třetí čtvrtinu, ale čtvrtou jsme zase získali, tak je to v celé sérii. Jsou zde desetibodové šňůry na obě strany, my jako trenéři s tím kromě timeoutů nemůžeme moc dělat. Těch ale nemáme tolik, navíc je potřebujeme i na jiné věci, takže to je na hráčích. Co bylo dnes důležité, byl fakt, že jsme si vypracovali vyšší a dlouhodobější vedení, takže Svitavy musely poprvé v celé sérii dotahovat. Vyzdvihl bych také 31 střílených šestek, což je pro nás nezvyklé číslo. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří nás i přes to, že výsledek smrděl průšvihem, přišli podpořit. Stejně jako soupeř věří, že už se do Ústí nebude muset vracet, my uděláme všechno pro to, aby se tu ve středu hrál šestý zápas,“ vyzýval k bojovnosti lodivod vítězů Antonín Pištěcký.

Mistr jde dál, Sovy ale nezklamaly

Mladý tým USK decimovaný zraněními (Appleby, Stevanovič a Sehnal) se dokázal v posledních třech minutách první půle vrátit do utkání, když smazal 17-bodové manko. Do kabin šly oba týmy za stavu 46-51 a po pauze přišel očekávaný nástup Nymburka. Mistr sice v zápase nebránil nijak oslnivě, ale v útoku se spoléhal na výtečnou úspěšnost střelby za dva body (69%). Domácí ani přes téměř dvacetibodovou ztrátu nabranou ve třetí desetiminutovce nic nezabalili a odehráli sympatický zápas s výsledkem 77-92. Sovy si tentokrát pohlídaly ztráty (12), Znovu však hůře doskakovaly (28-39). Jakub Tůma zakončil letošní sezonu dalším vynikajícím výkonem s 15 body a 7 přihrávkami, za Nymburk byli nejpilnějšími střelci Hruban s Lawrencem (oba 14).

„Blahopřeji USK za celou sezonu. Bylo dobré, že nás v sérii prověřil a připravil na další boje. I když jsme dnes nehráli dobře, zvítězili jsme, a to je vše,“ prohlásil kouč Nymburku Oren Amiel.

„Oproti předchozímu zápasu jsme zlepšili několik aspektů naší hry a upravili jsme i hráčské rotace a také některé prvky našeho útoku i obrany. Celkově se nám víc dařilo na obou koncích hřiště,“ řekl trenér USK Dino Repeša.

Výsledky 4. zápasů:

USK Praha – ČEZ Basketball Nymburk 77:92 (20:27, 26:24, 10:23, 21:18)

Body: Křivánek 19, Tůma 15 (6 asistencí), Mareš 13, Vukosavljevič 10, Štěrba 9, Samoura 5, Petružela 5, Böhm 1 – Lawrence 14 (6 asistencí), Hruban 14, Benda 12, Myers 12, Kříž 9 (7 doskoků), Peterka 9, Davis 7, Wright 7, Bohačík 4 (6 doskoků), Pumprla 4
Fauly: 20 – 25

Sluneta Ústí nad Labem – DEKSTONE Tuři Svitavy 94:90pp (25:22, 21:20, 13:26, 26:16, 9:6)

Body: Pecka 18 (12 doskoků), Fait 18, Svejcar 15, Šmíd 11, Wisseh 10 (5 asistencí), Houška 10, Šteffel 8 (6 doskoků), David 2, Martin 2 – Aiken 19 (8 doskoků), Svoboda 16 (5 asistencí), Marko 15 (7 doskoků), Slezák 14 (5 asistencí), O´Brien 8, Puršl 6, Kovář 4, Číž 4, Teplý 3
Doskoky: 43 – 39
Dvojky: 26/46 – 25/45
Trojky: 7/23 – 7/23
TH: 21/31 – 19/32
Asistence: 10 – 22
Ztráty: 17 – 14
Fauly: 29 – 24