Thriller v Opavě pro domácí, Nymburk i Tuři s mečbolem

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔26.4.2019

Třetí duely čtvrtfinále play off KNBL přinesly řadu zajímavých momentů v čele s velkým obratem Opavy proti Děčínu. Slezané si v něm pomohli 13 trojkami. Shodně třetí triumfy ve svých sériích slaví Svitavy i Nymburk, více se ale nadřeli Aikenem tažení Východočeši.

Minely se v play off neodpouští. To po včerejšku ví i basketbalisté Děčína, kteří zaskočili Opavu perfektní obranou v prvních 15 minutách utkání a navrch přidávali i body v útoku. Po první čtvrtině svítilo na ukazateli nízké skóre 8-16 a kouč Czudek měl zejména v ofenzivě svého týmu o čem přemýšlet. Slezané kupili laciné chyby a proti skvělým Válečníkům se nebyli schopni prosazovat. Hosté si postupně vypracovali až patnáctibodové vedení (14-29 na sklonku 13. minuty), jenže záhy museli litovat neproměněných „šoupáků“ po útočných doskocích. Po dvou tutovkách nedali Krakovič s Landou, ale druhý jmenovaný přesto držel Děčín vysoko. Spolu s Lukášem Feštrem zažil Landa vynikající první poločas, v němž oba nasázeli po 10 bodech. Opava musela děkovat, že do šatny šla za stavu jen minus 10 a ne třeba minus 18.

Do druhé půle však jakoby se role vyměnily. Domácí už ve druhé čtvrtině zaznamenali pět trojek a v započatém trendu pokračovali i později. Probudil se zejména kapitán Šiřina, jenž spolu s Bujnochem řídil skvělý obrat na 54-50. Děčín najednou vůbec nevěděl, jak zahrát na opavskou zónu a ve třetí periodě nastřílel pouze devět bodů. Střelcká mizérie a velký boj gradovaly o v závěrečném dějství, v němž se sice hosté díky Autreymu (v zápase 10 bodů a 12 doskoků) dostali krátkodobě do vedení, jenže poslední slovo měla Opava. Šňůra 8-0 na 67-60 definitivně zlomila odpor Válečníků a nic na tom nezměnila ani těžká Šiškova trojka. Stav série je vyrovnaný 2-2 a v neděli v Děčíně se bude hrát o mečbol. MVP zápasu byl zvolen Václav Bujnoch, který stihl 14 bodů a 11 doskoků, Opava proměnila 13 ze 31 trojek.

Aiken s Markem vedli Tury za mečbolem

CJ Aiken zaznamenal 22 bodů a 10 doskoků a Roman Marko nebyl daleko od triple-doublu (12 bodů, 11 asistencí a 9 doskoků) – což znamená jediné: Sluneta (bez Šotnara) nedokázala vymazat svitavský mozek hry a jeho pick´n´rolly s Američanem byly pro domácí smrtící. Severočeši se sice dokázali vyhrabat ze špatného startu do utkání a silou vůle ještě otočili na přestávkových 38-37. Kameníci po změně stran zase odskočili, aby Houška s Martinem dokázali přitáhnout na 60-61 ve 34. minutě. Tuři ale kontrovali šňůrou 1-14, protože se domácí na 3,5 minuty bodově odmlčeli ze hry. Zkušený tým kouče Růžičky si už vedení vzít znovu nenechal a dokonale využil širokého kádru. Svitavy také střílely za dva body se 71% úspěšností a hrály mnohem kolektivněji (8-26 na asistence), takže Slunetu dnes čeká velmi těžké odvracení konce sezony. Domácími lídry byli Wisseh (14) s Peckou (13 bodů a 9 doskoků), s 37% z pole a prohrou na doskoku o 9 se však proti silnému soupeři doma vyhrávat nedá…

„Špatně jsme vstoupili do obou poločasů. Nebránili jsme, rozhodně jsme nebránili v prvním poločase, kdy jsme dostali spoustu jednoduchých košů a Svitavy se dostaly do tempa. Důležitá jsou ale jiná čísla, zápas jsme prohráli o 10 bodů, ale pokud se v technickém zápase podíváte na validitu, je tam rozdíl nějakých 40 až 50 ratingových bodů a to není poprvé. Rozdíl v asistencích je obrovský, my v útoku nepustíme míč, děláme to Svitavám příliš jednoduché a všechny koše, které dáme, jsou hrozně vydřené. Měli jsme nějaké otevřené pozice zdálky, bohužel ani tam jsme si nepomohli, z trojek máme stejná čísla jako hosté. Když k tomu přidáme to, že nejsme opět schopní ubránit Aikena na pick-and-rollu, tak je to špatně. Ve druhé půli nás navíc Svitavy uběhaly z rychlých protiútoků, ze kterých daly asi 15 bodů, tam už jsme byli jen sparingpartnerem,“ posteskl si trenér Slunety Antonín Pištěcký.

„Jsme velice rádi za výhru, protože víme, jak těžké je vítězit venku a zejména zde na SLUNETĚ. Do zápasu jsme vstoupili velice koncentrovaně a hráli jsme disciplinovaně v útoku. V první půli jsme ale měli nízké procento střelby za tři body, což si nedokážu vysvětlit, protože ty střely byly opravdu volné. Je to škoda, protože jsme mohli jít do většího než desetibodového trháku. Ve druhé čtvrtině jsme úplně vypadli z role, nehráli jsme připravené akce a samozřejmě jsme za to platili. Ústí dalo 26 bodů, některé velice laciné, které padly po našich ztrátách a soupeř měl i rychlé protiútoky. O přestávce jsem hráče uklidňoval, že SLUNETA má jen pět asistencí, takže to je jen o nás, že propadáme ve hře 1 na 1 nebo děláme zbytečné ztráty v útoku. Ve druhé půli jsme hráli koncentrovaně, zejména ve třetí čtvrtině, bohužel jsme nezvedli procento za tři body, vůbec v celé sérii se v této disciplíně trápíme, ale třeba to přijde v pátek. Za druhou půli si ale celý tým zaslouží pochvalu za práci v obraně i za sdílení míče v útoku. Myslím, že 26 asistencí oproti osmi domácím je opravdu velký rozdíl,“ byl rád za třetí výhru kouč Svitav Lubomír Růžička.

Síla rotace se projevila

Mistr si proti oslabenému USK vůbec nebral servítky a po slabších pěti minutách, v nichž dal domácím kapku naděje, zapnul na plné obrátky. Najednou to bylo po 10 bodech znalce Folimanky Jaromíra Bohačíka už 5-19 a Nymburk řádil dál. Oproti předchozím mačům mistr skvěle vytvářel tlak na domácí hráče a výsledkem bylo 26 ztrát USK a pouhých 50 vstřelených bodů. Nymburk i díky 66% za dva body a převaze na doskoku 23-38 zvítězil 50-88 a dnes vyhlíží ukončení série a postup do semifinále. V domácím dresu se opět zaskvěl mladík Jakub Tůma (14 bodů a 7 asistencí, ale i 5 ztrát), hosty vedl již zmíněný Bohačík se 17 body.

„Kontrolovali jsme zápas od začátku. Po té pauze dvanácti dní před čtvrtfinále se konečně dostáváme do rytmu, ale stále tam bylo hodně momentů, kdy to od nás nebylo precizní. Ale celkově to byl dobrý zápas a těšíme se na páteční duel,“ stručně zhodnotil vysokou výhru kouč Nymburku Oren Amiel.

„Po dvou dobrých zápasech v Nymburce jsem doufal, že s větší rotací budeme vypadat ještě lépe, ale očividně jsem se mýlil. Musíme pracovat ještě tvrději a snažit se dostat do hry mladé hráče, kteří tu s námi budou i příští rok,“ podotkl lodivod Pražanů Dino Repeša.

Výsledky 3. zápasů:

USK Praha – ČEZ Basketball Nymburk 50:88 (10:24, 17:22, 10:21, 13:21)

Body: Tůma 14 (7 asistencí), Štěrba 10, Mareš 10, Petružela 7, Böhm 3, Křivánek 3, Vukosavljevič 2, Samoura 1 – Bohačík 17, Pumprla 13, Vyoral 8, Davis 8 (10 doskoků), Peterka 8, Wright 8, Hruban 6, Benda 6, Šafarčík 5, Myers 5, Lawrence 2 (8 asistencí), Kříž 2
Fauly: 27 – 26

Sluneta Ústí nad Labem – DEKSTONE Tuři Svitavy 71:81 (12:22, 26:15, 11:21, 22:23)

Body: Wisseh 14, Pecka 13 (9 doskoků), Houška 12, Svejcar 10, Fait 10, Šmíd 5, Martin 3 (6 doskoků), Šteffel 2, David 2 – Aiken 22 (10 doskoků), Slezák 14, Marko 14 (9 doskoků a 11 asistencí), Puršl 10, O´Brien 8 (6 doskoků), Svoboda 6, Jelínek 3, Kovář 2, Číž 2
Doskoky: 35 – 42
Dvojky: 22/47 – 32/45
Trojky: 4/22 – 4/22
TH: 15/20 – 5/9
Asistence: 8 – 26
Ztráty: 13 – 14
Fauly: 14 – 22

BK Opava – BK ARMEX Děčín 74:63 (8:16, 23:25, 23:9, 20:13)

Body: Bujnoch 14 (11 doskoků), Šiřina 11, Zbránek 11, Gniadek 10, Klečka 10, Švandrlík 8, Kouřil 7 (8 asistencí), Jurečka 3 – Carlson 11 (11 doskoků), Feštr 10, Autrey 10 (12 doskoků), Landa 10, Šiška 8 (5 asistencí), Krakovič 7, Pomikálek 4, Ježek 3