eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Opava cílí na šestku, Děčín chce ukončit sérii | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Opava cílí na šestku, Děčín chce ukončit sérii

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔9.3.2019
Opava cílí na šestku, Děčín chce ukončit sérii

Ve všech patrech tabulky je o co hrát. Svitavy mohou odskočit třetí Slunetě na tři výhry, Opava se může přiblížit šestce a Děčín se už konečně potřebuje chytit. Ale na horké půdě Olomoucka to bude velmi těžký úkol. Ve skupině A2 chtějí Královští sokoli překvapit Ostravu a o deváté místo si to na férovku rozdají Kolín s USK.

DEKSTONE TUři Svitavy – egoé Basket Brno (9.3. 17:00)

Velkým favoritem jsou domácí, kterým bude znovu chybět „pouze“ Sean O´Brien. I bez něj však kontrolovaně uspěli v Děčíně a proti Brnu (bez Keelyho, Farského, Vyroubala a Vašáta) neberou rovněž nic jiného, než triumf. Oba týmy patří v obraně mezi ty nejlepší, ale Svitavy mají daleko širší kádr a větší kreativitu v útoku. Navíc pokud vyhrají a Ústí prohraje v Opavě, navýší kameníci svůj náskok na třetím místě už na tři triumfy a zase se o něco více přiblíží historickému stříbru po základní části. Brno musí předvést výkon jako po 3/4 proti Opavě, ale musí se i s jedním klasickým pivotem Joklem pokusit vylepšit doskok. Poslední dva duely je právě tento aspekt stál zápasy s Ústím i Opavou. V průměru totiž Jihomoravané skákali pro 26,5 míče.

Názory před utkáním:

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí zápas proti Brnu je další výzvou pro náš tým. Celek Brna patří k týmům, které se opírají o kvalitní obrannou fázi. Egoé je dobře dirigován rozehrávačem Geigerem, pozor si musíme dát ale i na Robyho, Keelyho, Stegbauera a ostatní. Jsme doma a chceme uspět před našimi skvělými fans. Věřím, že si za poslední týden spravili chuť po únorovém basketbalovém půstu a najdou si cestu do haly Na Střelnici, vytvoří skvělou atmosféru a poženou nás k vítězství.“

Sean O´Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Brno hraje o hodně lepší basket než před Novým rokem v základní části. Geiger je stěžejní hráč, který hraje velmi dobře. Budeme se na něj soustředit a musíme odvést dobrou práci v ubránění pick-and-rollu a přechodové fáze soupeře. Myslím si, že máme velkou převahu pod košem díky Aikenovi s Puršlem. Pokud vytvoříme dostatečný tlak uvnitř vymezeného území a budeme hrát komplexně, tak máme velkou šanci vyhrát.“

Chris Chougaz (trenér egoé Basket Brno): „Proti Svitavám opět nastoupíme bez čtyř zraněných hráčů, což je pro nás velká komplikace. Celý tým je ale připraven bojovat o vítězství do posledních sil a nejlíp, jak to dovede.

Rozhodčí: Kec, Kapaňa, Záruba

Tip: Svitavy

 

BK Olomoucko – BK ARMEX Děčín (9.3. 18:00)

Děčín prohrál v součtu s pohárovým Final4 už osmkrát v řadě a volným pádem letí tabulkou směrem dolů. Pokud by svěřenci trenéra Budínského neuspěli ani na Hané a Opava porazila Slunetu, bude jejich náskok na Slezany činit už pouze jedno vítězství! Olomoucko je ale ve skvělé formě – po repre pauze trápilo Nymburk (94-98) a vynikajícím závěrem otočilo zápas na Dašické (91-98).

Vedle Palyzy, Douglase a Dunanse či Pelka se teď daří i křídelníku Váňovi, jenž Beksu sestřelil 19 body ve druhém poločase. Děčín se naproti tomu v útoku hodně trápí, v posledních třech ligových duelech byl jeho útočný průměr pouhých 63 bodů. Válečníci bránit umí, ale pokud nepřidají v ofenzivě, bude z toho devátá porážka v řadě. Olomoucku chybé stále rozehrávač Močnik, hosté přijeodu bez power forwarda Žikly.

Názory před utkáním:

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Pokud nechceme znehodnotit poslední pardubický úspěch, potřebujeme tento výsledek potvrdit právě proti Válečníkům. Nedají nám nic zadarmo, je to tým, který se nevzdává. Musíme si výhru pořádně odpracovat, sama nepřijde. Sérii šesti děčínských porážek v řadě neberu vážně. Třeba v Opavě ještě před poslední čtvrtinou Děčín vedl, s Ústím prohrál o bod. Narazíme na silného soupeře.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Olomoucko disponuje velkým útočným potenciálem, který zastavit nebo alespoň utlumit je oříškem pro nejednu obranu. Nám ale v současné chvíli nic jiného nezbývá, než se pokusit utlumit střelecké vášně Palyzy, Douglase, Dunanse či Váni. Pokud by se nám to v rozumné míře dařilo, věřím, že se i náš útok z hlediska produktivity vylepší.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Po dlouhé sérii proher jedeme na horkou půdu Olomoucka, na kterém je vidět, hlavně na jeho výsledcích, pohoda, se kterou hraje. My všichni dobře víme, za co a za koho hrajeme. Zápas bude hlavně o nás a každý do toho musí dát veškerou svoji energii pokud chceme pomýšlet na výhru, která by nás mohla nakopnout do dalších utkání.“

Rozhodčí: Hošek, Jeřáb, Pokorný

Tip: Olomoucko

 

BK Opava – Sluneta Ústí nad Labem (9.3. 18:30)

Opava se postupně zlepšuje a i bez Šiřiny s Jurečkou by ráda zdolala aktuálně třetí Ústí nad Labem. Hosté naposledy v Opavě vyhráli před čtyřmi lety a jediným pamětníkem tohoto triumfu je ze současného hráčského kádru Ladislav Pecka. Mírným favoritem jsou tak či tak domácí, o jejichž síle se doma před týdnem přesvědčil také Děčín. V zápase bude rozhodovat obrana a z ústeckého pohledu pokrytí opavských trojkařů v čele s Bujnochem, Kouřilem, nebo Švandrlíkem. A právě na Radovana Kouřila by měla být soustředěna obranná pozornost Slunety, protože při zranění Šiřiny je to hlavní opavský mozek hry, který za poslední měsíc třikrát dosáhl 22 a více bodů. Slezané zase nesmí nechat rozehrát Wallace, Pecku a Houšku, neboť všichni zmínění borci se dokáží utrhnout přes 20 bodů.

Názory před utkáním:

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Ústí má letos výborně poskládaný tým a hraje dlouhodobě ve výborné formě. Máme v této sezoně vyrovnanou bilanci vzájemných utkání, kdy každý zvítězil na domácí palubovce. Pokud chceme pomýšlet na šestou pozici po konci skupiny A1, nesmíme již doma zaváhat. Povinnost tedy velí porazit i silné Ústí. K tomu ale bude potřeba předvést o hodně lepší výkon než v prvních dvou třetinách utkání v Brně.“

Lukáš Bukovjan (rozehrávač BK Opava): „Doma hrajeme lépe než venku, ale proti dobře hrající SLUNETĚ budeme muset odehrát lepší začátek než jsme předvedli proti Děčínu. Doufám, že přijdou diváci a podpoří nás ve snaze o dobývání šesté pozice v tabulce.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „V zápase s Opavou hraném na jejím hřišti bude jednoznačně důležitý vstup do utkání. Domácí budou chtít využít naší dlouhé cesty a hned od začátku si vybudovat náskok. Naším prvotním cílem proto bude jednoznačně zachytit začátek utkání. V dalším průběhu bude klíčová obrana clony hráče na hráče s míčem a obrana jedna na jedna. Opavští velmi dobře „napichují“ vnitřní prostor a následně hledají volné střelce na perimetru. Neméně důležité bude, stejně jako v jiných zápasech, jak si poradíme na doskoku a s obranou přechodové fáze.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Poslední vzájemný zápas hrála Opava s hodně okleštěnou sestavou, teď to bude jiné, hraje se u ní a navíc se do kádru vrátila většina zraněných hráčů. Uvidíme, jak to bude s ústředním rozehrávačem Šiřinou, ten skvěle diriguje tým a vytváří pro své spoluhráče volné pozice. Musíme se vyvarovat toho, aby domácí chytli střeleckou slinu, pak se to bude hodně těžko zastavovat.“

Rozhodčí: Vondráček, Nejezchleb, Jedlička

Tip: Opava

 

ČEZ Basketball Nymburk – BK JIP Pardubice (10.3. 17:00)

Pardubice doufají v důstojný zápas s mistrem, který je po konci v evropských pohárech v pohodě a směřuje za základní částí bez jediné prohry. Bekse se sice vyprázdňuje marodka (už jen Jackson s Williamsem), ale k optimální formě má hodně daleko. Dokáže sice zapisovat nůše útočných doskoků (ve Svitavách 25, proti Olomoucku dokonce 26), ale ani tato snaha nevede k výhrám. Proti Nymburku budou svěřenci kouče Sanderse potřebovat vedle zlepšení střelby také defenzivu a eliminaci ztrát. V dresu Nymburku nejspíš znovu nenastoupí guard Lawrence, ale i bez něj Středočeši vyhráli o 36 bodů v Ústí nad Labem. Nic jiného, než jejich další triumf se v neděli nečeká.

Názory před utkáním:

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Pardubice jsou vždy těžký soupeř, i když teď mají nějaké problémy a zranění a ovlivňuje to jejich hru. Ale čekám, že se budou zápas od zápasu zlepšovat. Připravily nám naši poslední porážku v lize, ale od té doby se oba týmy hodně změnily a my jsme také už dvakrát jasně vyhráli, takže nemyslím, že by to hrálo nějakou roli. Je to prostě další zápas.“

Martin Peterka: (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Možná nemají Pardubice takovou formu, jako když nás loni porazily, ale nesmíme nic podcenit. Bude to hlavně o nás, jak k tomu přistoupíme. Hrajeme doma, a když budeme hrát dobře, měli bychom to v pohodě zvládnout. Pardubicím se teď tolik nedaří a my budeme chtít, aby to pokračovalo, aby nás nějak nepřekvapily. Musíme začít dobře od začátku a nedat jim čichnout.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Zápasy proti Nymburku jsou vždy těžké a já samozřejmě i tentokrát očekávám náročné utkání. Musíme být připraveni odehrát koncentrovaně celý zápas, s čímž máme v poslední době problémy. Zvlášť při zápasech s Nymburkem je důležité, abyste udrželi ztráty na nízkém počtu a nedovolili soupeři skórovat jednoduché koše z přechodové fáze. Je potřeba, aby se hrálo 5 na 5, a ne například 3 na 1. Dalším důležitým aspektem bude kontrola obranného doskoku, protože nymburští hráči jsou velmi aktivní při útočném doskakování. Ale zpět k nám – potřebujeme se soustředit na všechno, co musíme udělat, abychom byli úspěšní.“

Rozhodčí:

Tip: Nymburk

Skupina A2:

NH Ostrava – Kingspan Královští sokoli (9.3. 17:30)

Královští sokoli se dnes mohou ve skupině A2 odlepit ode dna. Musí k tomu ale zvítězit na ostravském Tatranu. V zápase sice nejsou favoritem, ale vcelku vyrovnaný boj s Kolínem minulou sobotu dává tušit, že Novou Huť nečeká nic jednoduchého. Letos totiž už východočeská past ve vzájemných duelech dvakrát sklapla a sokoli si brousí drápy i potřetí. Velmi zajímavý bude souboj zkušených dlouhánů Bohačíka se Sedmákem. První jmenovaný domácí kapitán je s 11,1 body a 11,2 doskoky na zápas nejlepším doskakovačem Kooperativa NBL, zatímco hostující lídr Sedmák je šestý nejlepší ligový střelec s průměrem 16 bodů na zápas. Je jasné, že v souboji dvou týmů s nejhorší obranou bude rozhodovat vůle bránit a hrát s vysokou koncentrací po celých 40 minut.

Názory před utkáním:

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Na půdě Ostravy to jsou vždy těžká utkání. Na NH budeme muset předvést perfektní výkon založený na kvalitní obraně. Do karet nám hraje, že soupeři dýcháme na záda. Věřím, že máme na to utkání dotáhnout do vítězného konce a postoupit tak v tabulce A2 na 3. místo.“

Ondřej Peterka (křídlo Kingspan Královští sokoli): „V Ostravě musíme vyhrát. Je to náš konkurent v boji o 3. místo A2, takže je to velmi důležité utkání. Na NH je vždy bouřlivá atmosféra, ale věřím, že do zápasu nastoupíme nebojácně a předvedeme bojovný výkon.“

Rozhodčí: Blahout, Karafiát, Zatloukal

Tip: NH Ostrava

 

BC Geosan Kolín – USK Praha (9.3. 17:45)

Kolín bez Šouly a Číže (a dlouhodobě také Vocetky) přivítá pražský USK, kterému pro změnu bude znovu chybět lídr na rozhrávce Ondřej Sehnal. Oba celky mají devět výher a jeden z nich po dnešku odskočí svým pronásledovatelům níže v tabulce. Doma bude mírným favoritem Kolín, který ale před měsícem na Folimance předvedl nevídaný kolaps. Medvědi ztratili zápas, v němž ještě 21 sekund před koncem normální hrací doby vedli o 7 bodů. Sehnal poslal duel do prodloužení a v něm Sovy naleptaného soupeře dorazily (110-99). Utkání bude pro Kolín hlavně o vůli, protože úzká rotace čítá pro dnešní zápas pouhých sedm mužů. Vzpruhou pro tým kouče Beneše je příchod nymburského mladíka Filipa Novotného, jenž se v minulém kole uvedl pěti body.

Názory před utkáním:

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Všichni si určitě pamatují minulé utkání našeho týmu na palubovce USK, kde jsme byli 39 minut utkání lepším týmem, ale po nepovedené koncovce jsme utkání ztratili po prodloužení. Toto utkání ale bude zajisté úplně jiné, jelikož oběma týmům chybí klíčoví čeští rozehrávači. My se musíme soustředit především na obranu amerického křídelníka Applebyho. V útoku chceme těžit z přechodové fáze a předvádět kolínským fanouškům týmový basketbal. Pokud budeme hrát kolektivně tak věřím, že utkání dovedeme do vítězného konce.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Všechna letošní utkání s Kolínem byla vyrovnaná. To poslední se dostalo dokonce do prodloužení. Pokud předvedeme výkon jako ve druhém poločase utkání s Ostravou, máme šanci pomýšlet v Kolíně na výhru. Máme to ve vlastních rukou a nesmíme pustit Kolín do jeho hry, spočívající v jednoduché přechodové fázi.“

Rozhodčí: Baloun, Kurz, Baudyš

Tip: Kolín

 

Foto: bkdecin.cz

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace