Kolo hostů zvýraznily obraty Opavy a Olomoucka | Probasket.cz

Kolo hostů zvýraznily obraty Opavy a Olomoucka

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔7.3.2019

36 bodů Hanáků na Dašické v poslední čtvrtině bylo nad síly Pardubic, stejně tak famózní čtvrtý part předvedla Opava v Brně. Děčín prohrál poosmé v řadě a Svitavy k tomu nepotřebovaly ani oporu O´Briena.

Ještě 5,5 minuty před koncem vedla Beksa (bez Jacksona a Williamse, ale už s Půlpánem a Škrancem) nad Olomouckem 79-70 a využívala hostujících mezer v obraně. Během dvou minut ale Douglas s Váňou šňůrou 2-10 přirazili na jednobodové manko (81-80), aby o chvíli později (přesněji 106 sekund před koncem) Javonte Douglas z dálky otáčel na 83-85. Pardubické akcie sice držel svým rychlými vniky do vymezeného území Viktor Půlpán, ovšem Olomoucko proměňovalo se smrtící přesností v útoku (Pelko, Váňa a Douglas).

Právě americké křídlo to zapíchlo na konci časového limitu dva metry za trojkou a přesnou střelou na 88-93 prakticky rozhodl zápas. Na druhé straně sice ještě kontroval Potoček, ale hosté si vše pohlídali z čáry trestného hodu. Pro svěřence kouče Benáčka to znamenalo 15. výhru v sezoně a posun na čtvrté místo tabulky. Šestý zápas s užitečností 30 a více odehrál Douglas (24 bodů a 6 doskoků), nejlepším šutérem mače byl ale jeho spoluhráč Palyza s 26 body.

Pozadu nezůstal ani mladý křídelník František Váňa s 19 body a 3 asistencemi. Váňa navíc zaznamenal všechny své body ve druhé půli, kdy téměř neslezl z palubovky a měl lví podíl na obratu Hanáků. Pardubice měly podobně jako ve Svitavách problémy se střelbou a nic jim nepomohlo ani 26 útočných doskoků a o plných 27 pokusů z pole více, než olomouckých! Jejich lídrem se stal s 18 body a 10 doskoky Ozren Pavlovič. Naopak nově příchozí Singletary střelecky mlčí, po pouhé jedné proměněné střele v derby tentokrát minul všech sedm projektilů. Celkem to má po návratu do NBL z pole nevídaných 1/20!

„Do zápasu jsme vstoupili s velkou aktivitou, měli jsme spoustu útočných doskoků, ale nedokázali jsme z nich vytěžit tolik, kolik jsme mohli – dali jsme 91 bodů, ale velmi snadno jsme mohli skórovat přes 100… Musím vyzvednout výkon Františka Váni, který trefil několik trojek a další důležité koše, čímž Olomoucku hodně pomohl k výhře. Naším největším problémem byly jednoduché koše v přechodové fázi, například od Douglase,“ posteskl si trenér Pardubic Levell Sanders.

„Pro nás zápas s dobrým závěrem. Špatně jsme do utkání vstoupili, nechali jsme Pardubice vyhrát první poločas kvůli našim chybám. 30 minut Pardubice dominovaly pod naším košem, ale pak jsme to trochu zlepšili a to pak dalo tento výsledek. Pardubice měly 85 pokusů, my 58 a dokázali jsme vyhrát, to je malý zázrak – běžně se nestává, že tým, který má skoro 30 útočných doskoků, prohraje. Chci pochválit všechny kluky, jak odehráli poslední čtvrtinu, a musím říct, že do hry nás vrátil Franta Váňa. Podle mě je to MVP utkání,“ radoval se kouč Olomoucka Predrag Benáček.

Start-cíl i bez Seana

Tuři sice nemohli v Děčíně nasadit svého důležitého úderníka O´Briena, ale kromě úvodních dvou minut jim to vůbec nevadilo. Severočeši nejprve vstoupili do utkání 4-0, aby po třech trojkách Svitav (dvě Slezákovy) už po zbytek zápasu prohrávali. Právě Pavel Slezák byl ústřední postavou kameníků, protože zaznamenal 27 bodů a 7 trojek (z 11 pokusů). Hned čtyři dalekonosné projektily si navíc našly cestu do koše Děčína už v první desetiminutovce. O přestávce to pro Děčín bylo stále hratelné (37-42), ale hosté lépe doskakovali a díky obraně nedávali domácím možnost se více dotáhnout.

Na začátku závěrečného dějství už byl Děčín zralý na ručník, ale čtrnáctibodovou ztrátu pomohl zredukovat Grunt s Autreym a diváci se dočkali nakonec dramatického závěru. Ondřej Šiška však ke svým drzým průnikům a 20 bodům pohříchu nepřidal úspěšné trestné hody (0/4), takže Děčín se přitáhl neblíže na 73-77 minutu a devět sekund před koncem. Když pak zklamal i jeho kolega Carlson, mohl Kovář se Slezákem pojistit osmnáctý triumf Východočechů v sezoně. Jejich náskok na třetí Slunetu činí aktuálně dvě výhry. Děčín minul 8 ze 13 šestek a je o skóre šestý.

Opavská naděje na šestku dál žije

12. vítězstvím v sezoně si docela pomohla Opava, která ale ještě po 30 minutách ztrácela s oslabeným Brnem (o Keelyho, Farského a Vyroubala) sedm bodů. Slezané (bez Šiřiny a Jurečky) ale vyztužili obranu a Švandrlík pěti body nastartoval velký obrat. Brno najednou v útoku začalo spoléhat jen na Geigera a v defenzivě se hostům povedlo několik zásahů z dálky, či krkolomných střel v podání Klečky. Dvěma trojkami navíc dostali svůj tým do vedení Gniadek se Slavíkem (70-75) a kouči Chougazovi nepomohl ani oddechový čas.

Když o dvě minuty později Slavík trefil další trojku na 72-82, bylo prakticky rozhodnuto. Hosté podle očekávání opanovali doskok 30-47 a s vysokou úspěšností stříleli trojky (13/25). Velký rozdíl byl navíc i v bodech z rychlých protiútoků (11-35). Deremy Geiger (24 bodů) a Davell Roby (18 bodů a 11 doskoků) na všechno nestačili, v opavském dresu 22-bodového Kouřila následovali Bujnoch (17) s Klečkou (15). Opava nyní ztrácí dva triumfy na dvojici Pardubice – Děčín, stejný počet vítězství chybí na sedmou Opavu i Brnu.

Lekce z produktivity

Nymburk zamkl Ústí na 60 bodech a i přesto, že domácí Sluneta vystřelila na koš o plných 11 střel víc, inkasovala debakl 60-96. Mistrovi nemusela příliš vadit ani absence Lawrence, který se potýká se svalovým zraněním. V útoku se činili Hruban (19 bodů a 7 asistencí) s Bohačíkem (17 bodů) a 61% úspěšnost z pole byla dostačující. Po vcelku vyrovnané první periodě (20-29) začala pracovat naplno nymburská obrana a za dalších 30 minut limitovala Pandy na 40 bodech. O přestávce už to bylo o 16 bodů pro hosty, kteří využívali měrou vrchovatou své silné podkošové sestavy a zazanamenali celých 42 bodů z pod koše (oproti 24 ústeckým). I po změně stran Nymburk náskok navyšoval, takže série pěti výher Slunety skončila. Jediným dvouciferným střelcem domácích se stal s 10 body Pecka.

„Soupeř přijel připravený, nic nepodcenil, začal soustředěně, k tomu jim padlo pár těžkých střel, díky čemuž se dostali do potřebného rytmu a už nás k ničemu nepustili. Mě mrzí pouze přístup některých našich hráčů, protože od některých bych čekal víc. V sobotu nás čeká další zápas v Opavě, to je asi celé,“ řekl trenér Ústí nad Labem Antonín Pištěcký, jenž v minulých dnech prodloužil na Slunetě smlouvu o další tři roky.

„Myslím, že jsme zápas začali velice dobře, o to jednodušší to pak bylo. Hráli jsme dobře, soustředěně a došli si pro výhru,“ byl velmi stručný trenér vítězů Oren Amiel.

Výsledky:

BK JIP Pardubice – BK Olomoucko 91:98 (24:26, 25:15, 20:21, 22:36)

Body: Pavlovič 18 (10 doskoků), Půlpán 15 (5 asistencí), McGaughey 15 (6 doskoků), Kohout 11, Potoček 8, Švrdlík 7, Svoboda 5 (6 asistencí), Nečas 5, Singletary 4, Škranc 3 – Palyza 26, Douglas 24 (6 doskoků), Váňa 19, Dunans 15 (8 doskoků a 7 asistencí), Pelko 9 (7 asistencí), Mikulič 2, Goga 2, Norwa 1
Fauly: 22 – 22

egoé Basket Brno – BK Opava : (24:22, 24:24, 20:15, 12:30)

Body: Geiger 24 (6 doskoků), Roby 18 (11 doskoků a 6 asistencí), Stegbauer 12, Jokl 8, Kereselidze 8, Nehyba 7, Pumprla 3 – Kouřil 22 (6 asistencí), Bujnoch 17, Klečka 15 (6 asistencí), Gniadek 9 (7 doskoků), Švandrlík 8, Slavík 7, Dragoun 7 (7 doskoků), Zbránek 3
Fauly: 16 – 19

BK ARMEX Děčín – DEKSTONE Tuři Svitavy 73:82 (17:24, 20:18, 14:19, 22:21)

Body: Šiška 20, Autrey 12, Carlson 11, Grunt 10, Ježek 5, Krakovič 4, Feštr 4, Kroutil 3, Landa 2, Pomikálek 2 – Slezák 27, Puršl 14 (6 doskoků), Kovář 10, Aiken 9 (8 doskoků), Svoboda 9 (7 doskoků), Marko 8 (9 asistencí), Welsch 5
Fauly: 21 – 20

Sluneta Ústí nad Labem – ČEZ Basketball Nymburk 60:96 (20:29, 9:16, 14:27, 17:24)

Body: Pecka 10, Martin 9, Šotnar 8, Šmíd 8, Svejcar 6, Šteffel 5, Houška 4, Fait 4, Maděra 2 – Hruban 19 (7 asistencí), Bohačík 17, Kříž 12 (6 doskoků), Benda 8, Peterka 8, Davis 8 (9 doskoků), Vyoral 7 (6 asistencí), Šafarčík 6, Wright 5 (5 asistencí), Myers 4, pumprla 2
Doskoky: 31 – 43
Dvojky: 17/44 – 28/45
Trojky: 7/27 – 9/15
TH: 5/9 – 13/19
Asistence: 16 – 26
Ztráty: 10 – 12
Fauly: 18 – 14