Douglas posedmé v řadě a soví šach mat | Probasket.cz

Douglas posedmé v řadě a soví šach mat

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔10.3.2019

Javonte Douglas zaznamenal posedmé v řadě užitečnost nad 30 a pomohl Olomoucku zdolat Děčín 90-71. Pro Válečníky to byla devátá soutěžní porážka za sebou. USK si v boji o předkolo play off hodně pomohl drtivým triumfem v Kolíně, stejně tak, jako se Opava přiblížila šestce.

V zápase kola, v němž bylo přítomno i studio NBL, zlomili Hanáci odpor Děčína ve třetí čtvrtině. Válečníkům se aktuálně vůbec nedaří v útoku a tak trenér Budínský vsadil vše na obranu, což se kromě prvních pěti minut hry dařilo. Hosté dokázali zredukovat domácí náskok 16-6 a 35 sekund před koncem druhé periody snižoval Carlson už na 39-36. Na přestávku odcházeli domácí diváci spokojeni, jejich tým vedl po šestkách pivota Mikuliče 41-36.

Ve třetí desetiminutovce už se projevila útočná lehkost Olomoucka naplno a Děčín postupně nevěděl, na koho se zaměřit dřív. Tu zacílil správně z dálky Pelko, tam se prosadili Palyza, Douglas, nebo Váňa, z pod koše hrozil Mikulič. Válečníci se ani nenadáli a najednou za 5,5 minuty prohrávali o 15 bodů a zápas byl pro ně prakticky ztracen. Zkušené Olomoucko se dotáhlo na třetí Slunetu a díky lepšímu skóre ji s bilancí 16-11 přeskočilo a je třetí.

Javonte Douglas zapsal už svůj 13. zápas v sezoně, v němž dosáhl na efektivitu 30 a více. Tentokrát to bylo za 22 bodů a 11 doskoků. Skvělý výkon předvedl i pivot Josip Mikulič, autor 21 bodů a 6 doskoků. Jure Pelko na rozehrávce pro změnu trefil šest z osmi trojkových pokusů a deptal Válečníky z dálky. Pozitivem pro kouč Budínského tedy mohl být alespoň slušný výkon Pavla Grunta za 15 bodů a 6 doskoků.

Opava stoupá vzhůru. I díky Kouřilovi

Opavská obrana funguje doma bezvadně. Po 58 bodů od Děčína ubránili Slezané na 60 bodech i rivala z Ústí a stylem start-cíl si připsali veledůležité dva body za vítězství 87-60. Hosté kousali jen zpočátku, kdy Opava minula hned šest ze sedmi střel z pole, ale pak už Kouřil s Bujnochem otočili na 11-6 a od té doby byli domácí ve vedení. Ještě v poločase to bylo pro Ústí hratelné (34-26), jenže po změně stran už byl na palubovce jen jeden tým. Hosty limitovaly časté ztráty (9-19) a v útoku se nebyli schopni prosadit z dálky (2/24).

Naproti tomu Opava dosáhla na svůj ligový průměr a devíti trojkami postupně navyšovala své vedení. Pod výhru o 27 bodů se nejvíce podepsal s 19 body a 7 asistencemi Kouřil, následován Klečkou (17 bodů a 6 doskoků), či 14-bodovým Bujnochem. Sluneta po 60 bodech Nymburku nastřílela stejně nízké číslo i Opavě, nejlepším střelcem Severočechů se stal se 13 body Pavel Houška. Pro kouče Pištěckého má porážka ještě jeden nepříjemný dopad, protože zápas nedohrál rozehrávač Michal Šotnar a o délce jeho případné absence se rozhodně v následujících dnech.

Favorit nezaváhal

Svitavy i bez dvojice Američanů Aiken – O´Brien porazily doma oslabené Brno (bez Vašáta, Vyroubala, Farského a Keelyho) 78-66. Jihomoravané ale kladli na Střelnici tuhý odpor a až závěr třetí a začátek čtvrté periody přinesl rozuzlení zápasu ve prospěch aktuálně druhého celku tabulky. Šňůru 16-2 nastartoval smečovaným košem Puršl, čtyři body pak přidal mladý rozehrávač Welsch a brněnská impotence v útoku (kdy za 8 minut zaznamenalo jen 2 body) rozhodly o dostatečném náskoku pro Východočechy. Pod košem kraloval právě Puršl se 17 body a 11 doskoky, výborný zápas odehrál i Marek Welsch s 10 body a 5 asistencemi. Za Brno kontroval klasický lídr Geiger (16 bodů a 6 doskoků). Svitavy se díky porážce Slunety v Opavě odlepili od Severočechů (a Olomoucka) už na tři výhry a směřují za druhým místem po základní části.

Stovky v A2

Drtivý triumf NH Ostrava 110-65, která si povodila Královské sokoly (bez Lošonského) a přerušila sérii sedmi porážek, viděla hala Tatran. Domácí byli vpředu po celý zápas a přestože se Východočeši vyhrabali z téměř 20-bodového deficitu a snížili na 61-54, přišel nevídaný uragán. Nová Huť za 10 minut málo vídanou šňůrou 28-0 odskočila na vedení 89-54 a hostující lavička jen musela nechápavě kroutit hlavou, co že se to kolem ní děje. Ostravští tak se sedmi triumfy v A2 stíhají Kolín, na nějž ztrácí aktuálně dvě výhry a už ve středu zajíždějí na jeho palubovku.

Se stovkou zvítězil také pražský USK. Sovy i bez Ondřeje Sehnala vedly v poločase v Kolíně 41-43 a po přestávce rozpoutaly hotové peklo. Domácím fanouškům i trenéru Benešovi musely vstávat vlasy hrůzou, protože Kolín předváděl parodii na obranu a Pražané naopak zakončovali s velkou lehkostí. Důkazem je 61% úspěšnost střelby z pole a 12 trojek ze 22 pokusů. Ještě na začátku 27. minuty snižoval domácí Walton na 52-61, ale šňůra 4-16, pod níž se podepsali hlavně Mareš s Křivánkem, byla už pro další vývoj rozhodující.

Sovy táhlo 23-bodové duo Vukosavljevič – Křívánek a pro druhého jmenovaného to byl nejlepší výkon v sezoně. K uvedeným 23 bodům přidal i 7 doskoků a 5 přihrávek, což mu vyneslo užitečnost 33. USK zaknihoval jubilejní desátou výhru v sezoně a může se odrazit za postupem do předkola. Kolín bude ještě podle všeho o předkolo hodně bojovat s NH Ostrava, možná i s Královskými sokoly.