📁 Články, Domácí soutěže, Mládež, Topstory 🕔17.3.2015

Skupina A

Předkolo

Sokol Vyšehrad – Kondoři Liberec

V úvodním zápase předkola proti sobě nastoupily týmy Vyšehradu a Liberce. Jako favoriti do zápasu rozhodně vstupovali hráči Sokola. Vyšehrad totiž v základná části skončil o tří vítězství právě před svým soupeřem a navíc k tomu vyhrál oba vzájemné duely. Na domácí palubovce vyhrál Vyšehrad 60:35 a v Liberci pak nejtěsnějším rozdílem 73:72. A rozdíl jednoho bodu svítil mezi oběma celky i po konci prvního střetnutí v rámci play off. Ovšem tentokrát se konečně radovali Kondoři. Ti také vstoupili do veledůležitého zápasu o poznání lépe a brzy vedli o 9 bodů. Náskok si pak navíc udržovali i v další části zápasu a na začátku závěrečné části hry pak měl Liberec náskok 12 bodů. Vyšehrad se však v posledních minutích vzchopil a svým soupeřům ke konci hodně zatápěl. O výsledku tak nakonec rozhodl poslední koš, který vstřelili Kondoři a ti tak zvítězili v prvním vyrovnaném klání 68:67. Šejbl si v hostujícím dresu připsal 17 bodů a Liberec tak bude moci na domácí palubovce stvrdit postup.

Průběžný stav série 0:1

Horejsek Děčín – Sluneta Ústí nad Labem

I v druhém zápase se radoval hostující celek a stejně jako v zápase Vyšehradu s Libercem se spíše čekala výhra domácího Děčína. Ten sice měl po základní části s Ústím vyrovnanou bilanci 1:1 na zápasy, ale v konečné tabulce se Horejsek do poslední chvíle pral o přímý postup, kdežto Sluneta měla co dělat, aby se vůbec do předkola probojovala. Jenže jak se znovu ukázalo, v play off výsledky ze základní části neplatí a Ústí nad Labem to jasně prokázalo. Hostující hráči byli totiž v celém zápase lepším týmem a Děčín se nemohl dostat do dobrého tempa. Chvilka naděje svitla ve druhé čtvrtině, kdy domácí stáhli náskok na rozdíl 6 bodů, ale to bylo z jejich strany vše. Po poločasové přestávce opět úřadovalo Ústí. Maděra nastřílel 19 bodů, Sedlák bodů 18 a Sluneta si odváží z Děčína vysoké vítězství 71:48

1. kolo

BK Horejsek Děčín – Sluneta Ústí n. L. (48:71) (12:21 30:36 38:57)

Sokol Vyšehrad – Kondoři Liberec (67:68) (10:19 34:41 49:61)

Play out

I v bojích o udržení v ligové soutěži je stále o co bojovat. Do konce této části totiž zbývají ještě 4. kola a týmy na 11. a 12. místě ztrácejí na své soupeři 3, respektive 4 vítězství.

Těmi celky jsou právě hráči Sokola Pražského B a Českého Brodu. Jejich hráči se také představili ve vzájemných duelech tento víkend. První na řadě bylo utkání v Českém Brodě. Do něj lépe vstoupili domácí hráči, kteří ovládli úvodní čtvrtinu, ale do začátku poslední části o celý svůj náskok přišli a navíc ještě museli dotahovat mírné vedení Pražanů. To se také podařilo, Lupínek nastřílel 16 bodů a Český Brod si připsal důležité vítězství 81:73. Ještě blíže jisté záchraně by Český Brod byl v případě, že by dokázal zvítězit v Praze, ale ani Sokol se ještě naděje na přímou záchranu nechtěl vzdát a v těsném zápase zvítězil 68:64.

Naopak jistotu po tomto víkendu mohl mít Tábor. Ten by se v případě dvou výher už jistě udržel v ligové soutěži i pro příští ročník a za tímto cílem si domácí hráči šli jasně hned v sobotním zápase s Tigers. Už po úvodní čtvrtině vedl Tábor o 17 bodů a v zápase nakonec zvítězil 83:59. Teď byly na tahu České Budějovice. Ty by se totiž v případě dvou porážek bodově přiblížily hráčům Sokola Pražského a Českého Brodu, ale namočení do bojů o udržení se alespoň částečně Tigers vyhnuli. Proti Táboru v domácích podmínkách dlouho hráli vyrovnaně, ale závěrečná část zápasu jasně patřila domácím hráčům, kteří zvítězili 60:47.

1. kolo

BK Tábor – Tigers Č. Budějovice (83:59) (26:9 38:23 56:41)

BK Č. Brod – Sokol pražský B (81:73) (27:19 42:41 59:61)

2. kolo

Tigers Č. Budějovice – BK Tábor (60:47) (15:5 29:18 39:33)

Sokol pražský B – BK Č. Brod (68:64) (11:18 29:29 53:41)

Skupina B

Předkolo

Baskeťáci Josefov – Slavia Kroměříž

Prvním týmem, kterému se podařilo zvítězit v domácích podmínkách v rámci předkola byli hráči Josefov. Baskeťáci přivítali Kroměříž a bylo to utkání plné zvratů. Úvodní čtvrtina jasně patřila domácím, kteří v ni zvítězili o 7 bodů, jenže v následujících minutách Sokolu odešla střelba a najednou to byla Kroměříž, která si do poločasové přestávky odnášela vedení o 10 bodů. Ve vedení pak byla Slavia ještě na začátku poslední části hry, ale v tu době se v domácím dresu probudil Plecháč. Autor 24 bodů zavelel k obratu a Josefov si připsal důležité vítězství 66:63.

Právě tento duel byl i jediným, ve kterém se tento víkend odehráli dva zápasy a už teď je jasné, že o postupujícím se bude rozhodovat v posledním možném utkání na palubovce Josefova. Kroměříž si šla totiž hned od začátku tvrdě za vítězstvím. Šindler nastřílel 33 bodů a Slavia po výhře 83:55 srovnala stav série.

Průběžný stav série 1:1

BŠM Brno – Jiskra Kyjov

To v zápase Brna s Kyjovem se odehrálo jediné utkání a v něm se radoval domácím výběr. Brňané si šli za vítězstvím hned od začátku zápasů. Po úvodní čtvrtině vedli o 7 bodů a ani zbývající minuta na průběhu hry nic zásadního nezměnily. Když ani po poločasové přestávce Jiskra nedokázala na průběh hry reagovat, znamenalo to, že BŠM si v klidu dokráčí pro první vítězství v sérii. Laštůvka si připsal 17 bodů a Brno zvítězilo 61:49.

Průběžný stav série 1:0

1. kolo

Baskeťáci TJ Sokol Josefov – Slavia Kroměříž (66:63) (18:11 23:33 43:47)

SAM BŠM Brno – Jiskra Kyjov (61:49) (23:16 36:23 42:37)

2. kolo

Slavia Kroměříž – Baskeťáci TJ Sokol Josefov (83:55) (25:13 47:26 63:39)

Play out

V play out se střetávají pouze tři celky a nejhůře je na tom zatím Olomouc. Ta si ze základní části přinesla pouhé tři vítězstvím a tento víkend se střetla s Pardubicemi. Naopak Tesla je již takříkajíc za vedou, když ve skupině má momentálně náskok 6 bodů na Ostravu a na Olomouc pak mají pardubičtí hráči náskok 7 bodů.

Avšak v prvním zápase Olomouc své soupeře překvapila. I když Tesla v domácích podmínkách prakticky celý zápas vedla, v závěrečných minutích absolutně Pardubice přestaly hrát, čehož hostující výběr využil a zvítězil 71:61. To v druhém zápase už Tesla koncentraci neztratila. Opět vedla po celý zápas a nakonec zvítězila 80:70.