Liga U19 – V Áčku se bojuje do konce | Probasket.cz

Liga U19 – V Áčku se bojuje do konce

📁 Články, Domácí soutěže, Mládež, Topstory 🕔25.2.2015

Skupina A

Vedoucí pozice ve skupině A stále neotřesitelně patří Plzni. Avšak přece jen lehčí otřes o víkendu k vidění byl. Nejdřív sice čekal na Lokomotivu lehký soupeř v podobě trápících se Karlových Varů. S Thermií si také hostující hráči v klidu poradili 76:61, jenže v neděli je čekal těžší oříšek a to sice utkání s dalším týmem ze špičky ligové tabulky v Chomutově. Domácí Levharti měli před víkendem stejně proher jako Plzeň a jen kvůli odloženým zápasům jim patří až 3. příčka v tabulce. Toto také slibovalo velmi vyrovnané střetnutí. Papírové předpoklady se naplňovaly hned od úvodních minut. Oba celky se stále přetahovaly o vedení a zápas nakonec vyústil do prodloužení. V něm se pak mohla Lokomotiva spolehnout na dvojici David a Fleischhans. Tito hráči dohromady nastříleli 50 bodů a výraznou měrou se podíleli na vítězství Plzně 80:70.

Toto bylo také jediné vystoupení Levhartů o tomto víkendu, stejně tak jako Karlovy Vary měli domácí hráči odložený následující duel s Klatovy.

Před posledním soutěžním kolem si jistotu v boji o play off prakticky zajistila dvojice Děčín a Liberec. Prvně jmenovaný celek se dokonce momentálně nachází na 2. místě, což by znamenalo přímý postup, ale je jasné, že toto místo po odehrání zápasů zaujme Chomutov a tak na Děčín jistě zbyde místo v předkole. Tento víkend se hostující hráči představili na palubovkách velkých konkurentů a možných soupeřů v předkole. Nejdříve na Děčín čekal Nymburk. Zápas to byl z počátku plný nepřesností a posléze přešel ve vyrovnanou partii. Ve druhé části hry se však začalo dařit Horejsku, který zvítězil 67:40. Problémy si domácí Nymburk nadělal i v souboji s Libercem. I Kondoři si o víkendu prakticky zajistili účast v play off a stačilo jim k tomu právě jediné vítězství proti domácím hráčům. Nymburk totiž po nezvládnutém 2. poločase v souboji s Děčínem pokračoval ve stejném výkonu i v neděli a jasně podlehl Liberci 89:42.

Do boje o postup se po povedeném výkonu vyhoupli i hráči Brandýsa nad Labem, ti dokázali bravurně využít zaváhání Nymburka, Žižkova i Sparta v současné době jim patří poslední postupová pozice. Ovšem na domácí borce nečekal vůbec jednoduchý los, protože si museli poradit jak s Libercem, tak i s Děčínem což se jim náramně povedlo. Nejdřív na domácí hráče čekali Kondoři. Zápas muselo také rozhodovat až prodloužení, ve kterém větší vůli po vítězství projevil Brandýs, který zvítězil 68:64. I souboj s Děčínem byl vyrovnaný, ovšem tentokrát se rozhodlo již v základní hrací době a opět šťastnějším týmem byl domácí Brandýs, který tak může po vynikajícím víkendu skládat plány na závěrečný boj s dobré výchozí pozice po výhře 53:49. K tomu všemu navíc v posledních zápas čeká na domácí hráče celek předposledního Benešova a přímo konkurent Sparta.

Právě tento pražský celek si o víkendu dost pokazil celou výchozí situaci. Momentálně sice mají Pražené zápas k dobru, ale na Brandýs již ztrácejí dvě vítězství a nepomohla jim ani veledůležitá výhra nad Žižkovem. Právě sobotní střetnutí domácího Sokola a Sparty mohlo hostující celek prakticky vyřadit z bojů o 6. pozici, ale to hostující hráči nepřipustili. Ve vyrovnaném střetnutí si dokázali s domácími hráči poradit 77:73. Po tomto dobrém výkonu však přišlo vystřízlivění v Jindřichově Hradci. Na domácí borce už jisto jistě čekají boje v play out, ale na Pražany si vyšlápli. Sparta byla od začátku jasně horší a po hrozivé porážce 77:37 musejí její hráči vyhrát všechny 3 zbývající utkání.

To Žižkov alespoň částečně zachránil situaci nedělní výhrou nad předposledním Benešovem. Ten domácí Sokol zničil jasně 124:35 a teď musejí jeho hráči doufat, že si v posledním kole připíší malý zázrak v podobě vítězství nad Plzní, který by jim mohl zajistit předkolo. Benešov nezvládl utkání ani o den dříve proti Jindřichovu Hradci. Lions totiž stejně jako Spartu dokázali svého soupeře jasně přehrát a zvítězit 87:33.

19. kolo

BA Nymburk B     –     BK Horejsek Děčín (40:67)     (6:9 23:33 33:53)

BK Brandýs n. L.     –     Kondoři Liberec (68:64)     (16:11 25:24 38:41 57:57)

Sokol Žižkov     –     BA Sparta B (73:77)     (20:20 38:35 52:55)

Lions J. Hradec     –     BC Benešov (87:33)     (19:6 41:14 61:23)

Thermia K. Vary     –     BK Loko Plzeň (61:76)     (13:25 28:36 41:61)

20. kolo

BK Brandýs n. L.     –     BK Horejsek Děčín (53:49)     (15:14 29:22 43:36)

BA Nymburk B     –     Kondoři Liberec (42:89)     (8:27 19:52 32:66)

Lions J. Hradec     –     BA Sparta B (77:37)     (14:9 44:21 64:32)

Sokol Žižkov     –     BC Benešov (124:35)     (27:6 55:15 93:20)

Levharti Chomutov     –     BK Loko Plzeň (70:80)     (22:21 44:39 54:54 66:66)

Skupina B

To ve skupině B jsou již karty jasně rozdány před posledním kolem a postupujících týmem je již rozhodnuto. Jediný souboj už bude pouze o 1. místo mezi Hradcem Králové a Novým Jičínem.

Jistotu postupujícím dal již v sobotu souboj Opavy s Kroměříží, stejně tak i souboj Ostravy s Kyjovem a nedělní střetnutí Pardubic s Brnem. Právě Opava, Ostrava a Brno byly týmy, který za jistých okolností ještě mohly pohnout postupujícími celky, ale právě zaváhaní v těchto duelech utnuly i teoretické šance jejich hráčů na postup.

Opava ztratila své šance hned v úvodním utkání se Slavií. Ta o svém vítězství rozhodla ve 3. čtvrtině, když odskočila na rozdíl 22 bodů a domácí už nedokázali tento stav v závěrečné čtvrtině zvrátit a prohráli 84:56. Malou útěchou pak mohlo být nedělní vítězství nad Kyjovem. Jiskra ještě bude bojovat o lepší výchozí pozice v předkole, ale souboj v Opavě je nevyšel. Když hlavně ve 2. poločase domácí zlepšili hru a zvítězili 68:52.

Jenže byla to právě Jiskra, která zhatila možné plány o den dříve Ostravě. Domácí hráči sice se svým soupeřem sehráli dramatické a na body hojné utkání, jenže v nejdůležitějších chvílích závěrečné čtvrtině se dařilo právě Kyjovu, který zvítězil 84:80. Ani s Kroměříží to z domácího pohledu nebylo ideální. Slavie tentokrát hned od začátku v utkání dominovala a po zásluze zvítězila 87:55.

Malou naději po sobotě vykřesalo Brno. To totiž překvapivě přehrálo Hradec Králové a dopřálo tak domácím hráčům 3 porážku v sezoně. V úvodní čtvrtině se dařilo Sokolu, ale hned na začátku následující části hry dokázali hostující hráči vedení vymazat a byli to právě oni, kdo si najednou budoval náskok. Ten místy dosahoval až 10 bodů a ač Hradec v závěrečné čtvrtině bod po bodu stahoval vedení Brna, na zvrat v zápase to nestačilo a tak so hostující hráči připsali tak trochu překvapivé vítězství 84:81. Ovšem navázat se na to Brňanům nepodařilo. O den později jejich naději rázně utnuly Pardubice. Tesla zápas jasně ovládala a zvítězila vysoko 97:59.

Minimální šanci měla před víkendem ještě Olomouc, ta však stejně jako Brno narazila v Pardubicích. Domácí Tesla tentokrát se svým soupeřem sehráli vyrovnanější utkání, ale i tak slavila výhru 70:65. Na porážku od Brna dokázal dobře reagovat i Hradec Králové. Ten si také poradil s Olomoucí. Souboj rozhodla hlavně 3. čtvrtina, ve které si domácí hráči vypracovali vedení, které vydrželo až do konce utkání a vyústilo ve vítězství 84:62.

Díky zaváhání Hradce se tak ještě alespoň částečně rozhořel souboj o 1. místo, na které teď dotírá Nový Jičín. Ten si totiž tento víkend poradil jak s Vysočinou, tak i s Velkým Meziříčím. Hlavně zápas s Vysočinou zprvu vypadal ve vítězství domácího celku. Jihlavští hráči totiž v prvním poločase drželi vedení, to však na začátku části druhé ztratili a nakonec prohráli 68:56. To ve Velkém Meziříčí se Nový Jičín uvedl lépe hned v úvodu zápasu. Už na začátku 2. čtvrtiny měli hosté dvojciferné vedení a jasně zvítězili 91:63.

Velké Meziříčí se navíc o víkendu osamostatnilo na poslední příčce této skupiny, když jim právě v boji o 11. místo uštědřila debakl Karviná. Ta totiž zvítězila jasně 93:38. Po jasné výhře si však Sokol připsal i jasnou porážku v Jihlavu, když domácí Vysočině podlehl také jednoznačně 91:43.

19. kolo

Sokol PP Hradec Králové     –     SAM BŠM Brno     (81:84)     (22:15 37:42 62:70)

Tesla Pardubice     –     Olomouc     (70:65)     (21:19 41:36 50:49)

NH Ostrava     –     Jiskra Kyjov (80:84)     (20:21 35:44 62:62)

BK Opava     –     Slavia Kroměříž (56:84)     (11:10 26:38 38:60)

BK V. Meziříčí     –     Sokol Karviná (38:93)     (12:28 22:45 34:72)

BC Vysočina     –     BC Nový Jičín (56:68)     (15:9 34:31 44:54)