eFotbal premiership golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Jak dál s kategorií U20? | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Jak dál s kategorií U20?

📁 Mládež 🕔3.7.2009
Jak dál s kategorií U20?

Please enter banners and links.

Není to tak dávno, kdy došlo v českém chlapeckém basketbale ke změnám věkových kategorií a struktury celorepublikových soutěží. Změny byly navrženy prakticky bez jakékoliv veřejné diskuse. Autor článku nezaznamenal, že by se k návrhu mohli vyjádřit řadoví trenéři v rámci jejich odborového sdružení Česká asociace basketbalových trenérů.

Není to tak dávno, kdy došlo v českém chlapeckém basketbale ke změnám věkových kategorií a struktury celorepublikových soutěží. Změny byly navrženy prakticky bez jakékoliv veřejné diskuse. Autor článku nezaznamenal, že by se k návrhu mohli vyjádřit řadoví trenéři v rámci jejich odborového sdružení Česká asociace basketbalových trenérů.

Součástí změn bylo i vytvoření nové samostatné soutěže pro kategorii U20, tzv. mladé muže. Celorepubliková soutěž U20 dostala do vínku zásadní handicap. Vznikla za prakticky nulového zájmu a pozornosti ze strany týmů nejvyšší mužské soutěže – Mattoni NBL. Po dvou sezónách je jasné, že celorepubliková soutěž kategorie U20 v žádném případě nenaplnila jisté naděje a předpoklady, které její „otcové zakladatelé“ patrně očekávali. V sezóně 2009/2010 se do soutěže, která nemá žádná sestupová ani postupová pravidla, přihlásilo třináct týmů, což je nedobrý obraz stavu v této věkové kategorii.

O tom, že by celorepubliková soutěž kategorie U20 měla být klíčovým stavebním kamenem pro vybudování nové struktury basketbalové přípravy pro mladé české hráče, není žádných pochyb. Připomínám, že v sezóně 2008/2009 organizovala Česká basketbalová federace několik tréninkových srazů pro hráče této věkové kategorie, na kterých s mladými hráči pracoval reprezentační trenér Michal Ježdík. Podle mých informací se srazy setkaly s dobrým ohlasem a o jejich dalším pokračování zřejmě rozhodne nalezení vhodného finančního krytí. Letošní série tréninkových srazů byla hrazena ze speciálního fondu mezinárodní basketbalové federace FIBA.

Myslím, že je více než užitečné a žádoucí, abychom se rozhlédli po Evropě a zjistili, jak jsou organizovány soutěže kategorie U20 v basketbalově nejvyspělejších zemích. Shodou okolností jsem objevil v internetové verzi magazínu FIBA Assist Magazine 37/2009 (s. 8-12) článek The Yearly Training Plan for the Unicaja Malaga Junior Team (autor Jesůs Lázaro Corral), ve kterém je přehledně vysvětlena nejenom organizace samotné soutěže U20, ale i role týmu U20 ve celé struktuře mládežnického programu jednoho z TOP evropských klubů.

Soutěž Circuito U20 je ve Španělsku organizována ACB, což je obdoba naší Asociace ligových klubů, a EFP (Španělská basketbalová federace). Kluby ACB využívají soutěž pro otestování hráčů ve věku 18-20 let. V každém týmu mohou navíc startovat dva hráči do 22 let. Liga je organizována formou čtyř turnajů v průběhu řádné sezóny. Každý turnaj se hraje čtyři dny. Týmy jsou tvořeny hráči, kteří mají předpoklady být zařazeni do týmů ACB ligy. Unicaja Malaga skládá tým U20 z hráčů juniorského týmu, kteří zároveň hrají v dospělých soutěžích EBA, LEB a z hráčů, kteří byli Malagou vysláni na hostování do jiných klubů. Tým Unicaja LEB startuje ve 2. profesionální lize (LEB-ORO) a je složen z hráčů s věkovým průměrem dvacet let. Tvoří jej dva hráči ze zemí mimo Evropu, jeden hráč z Evropské unie a devět španělských hráčů. Tým Unicaja EBA hraje 4. poloprofesionální ligu.

Je mi jasné, že finanční a jiné zabezpečení špičkových španělských klubů je nesrovnatelné s možnostmi klubů Mattoni NBL. Svým článkem jsem chtěl jenom naznačit, kudy by se mohly vydat ČBF a týmy sdružené v ALK, pokud by chtěly podpořit mladé české hráče. Současná podoba celorepublikové soutěže pro kategorii U20 je z pohledu rozvoje mladých hráčů neperspektivní a nepoužitelná, pokud nebude podporována kluby MNBL.

Doufám, že nevzbudím negativní emoce ze strany představitelů klubů, které své týmy U20 do letošního ročníku přihlásily. Proti těmto klubům, hráčům a jejich trenérům nemám zhola nic a přeji jim v příští sezóně mnoho basketbalových úspěchů a radosti.

Poznámka: Článek byl zveřejněn po dohodě s autorem, jehož identita je portálu probasket.cz známa, své jméno si však prozatím nepřeje zveřejnit. Děkujeme za pochopení.

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace