Pumprla se rozhodl ukončit reprezentační kariéru
Třiatřicetiletý rodák ze Zábřehu a kapitán národního týmu Pavel Pumprla po utkání o páté místo se Srbskem ukončil svou reprezentační
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
Plníme slib a po rozhovoru s Jindřichem Svojanovským přinášíme i rozhovor s dalším účastníkem 11. MS basketbalových veteránů panem Kamilem Brabencem.
Podle Jindry Svojanovského byl právě Kamil Brabenec v brazilském Natalu nejlepším hráčem našeho veteránského týmu 60+ a zcela určitě by patřil, kdyby se vyhlašovala, do nejlepší pětky turnaje ve své kategorii. Na snímku u článku je Kamil Brabenec v červeném dresu částečně zakrytý hráčem soupeře číslo 9. Zde je tedy pár odpovědí tohoto vynikajícího hráče minulosti, který ani po šedesátce neztratil nic ze svého umění.
Z Pesara 2008 jste přivezli evropské stříbro, v Praze 2009 jste získali světový bronz s příchutí hořkosti, neboť jste čekali zlato. Co podle Vás chybělo veteránům 60+ k zisku medaile z Brazílie?
Družstvo 60+ bylo v Brazílii podstatně slabší než v minulých šampionátech, nebylo tak početné a většinu hráčů nepotkala forma. Navíc chybělo trošičku štěstí v utkání s Litvou, které jsme nešťastně prohráli a narazili tak ve čtvrtfinále na domácí Brazílii.
V roce 1985 jste získal poslední československou mužskou medaili na ME v basketbalu. Po 23 letech jste byl opět u toho, kdy si Češi znovu vezli v mužské kategorii z ME stříbro, i když šlo "jen" o veterány. Mají tyto medaile nějaký společný rys?
Společným rysem pro oba turnaje byla moje forma, neboť jak v roce 1985 tak i v roce 2008 jsem byl tahounem mužstva a podával dobré výkony.
V diskuzích ke článcích z MS v Brazílii se objevují názory, že veteránské šampionáty jsou spíše o setkáních a přátelství mezi lidmi milující basketbal než o prestižních bitvách na palubovce, kde jeden odchází jako vítěz a druhý jako poražený. Jsou skutečně utkání na MS veteránů jen hrou, kde není podstatné, kdo vyhraje?
MS i ME jsou i o přátelstvích a setkávání se bývalých hráčů, ale jde také o co nejlepší umístění, protože smyslem sportu je podat co nejlepší výkon a zvítězit. Myslím si, že většina družstev jede na šampionát vyhrát a teprve potom poznávat krásy a historii země, ve které se hraje.
Některé české týmy, stejně jako ten Váš, si stěžovaly na ovlivnění utkání ze strany neobjektivnosti domácích rozhodčích, kteří stranili zejména domácím či jihoamerickým týmům. Co k tomu můžete říci z pozice člověka, který má zkušenosti z řady reprezentačních startů?
Rozhodčí byli až na výjimku v utkání proti Německu velice špatní, dělali obrovské chyby a vrcholem bylo, když utkání proti domácí Brazílii pískali dva domácí misto rozhodčích nestranných.
V příštím roce bude ME v Litvě, o rok později MS v Řecku. Co by se muselo stát, aby tým šedesátníků uspěl a přivezl medaile?
Aby družstvo na dalších akcích uspělo a dovezlo opět nějakou medaili, je potřeba zlepšit kvalitu a počet hráčů a najít velmi kvalitní hráče na pozice 4 a 5, protože bez pořádné práce a hry pod košem to nejde. O tom jsme se přesvědčili v Brazílii, kde nám dobrý pivotman chyběl. Před samotným šampionátem je pak potřeba se sejít, společně potrénovat a sehrát nějaký ten přípravný zápas.
Co podle Vás chybí českému veteránskému basketbalu? Co by mělo ještě zlepšit a čeho negativního by se měl v budoucnosti vyvarovat?
Veteránský basketbal by potřeboval zastřešit (nejlépe ČBF), vytvořit určité zásady a jasná pravidla a na ME či MS vždy vytvořit jedno co nejlepší mužstvo a teprve z ostatních zájemců o účast skládat další týmy.
V únoru jste dovršil neuvěřitelných 60 let. Můžete, čistě teoreticky, k sobě jmenovat další 4 šedesátileté a starší spoluhráče, se kterými by jste si ještě chtěl zahrát, a to bez ohledu na jejich zdravotní stav?
Odpovím stručně: Zídek, Bobrovský, Voračka, Konopásek.
Na ME v Litvě budou již v kategorii 60+ startovat hráči nar. 1952 a starší. Jaká by, dle Vašeho názoru, byla "ideální" základní pětka z těch "zdravotně schopných" a co brání tomu, aby jmenovaní nemohli na ME jet?
Sestavu nelze dopředu jmenovat, neboť nevím, kteří hráči vůbec budou chtít na ME do Litvy jet. Já sám také ještě nejsem rozhodnut o své účasti, protože družstvo se velice těžce skládá a ne vždy se podaří zajistit kvalitní tým. Těm čtyřem bývalým spoluhráčům chybí zřejmě zdraví, neboť je na hřištích nikde nevidím.
Myslíte, že by ČBF měla vzít veteránský basketbal "pod svá křídla"?
Zcela samozřejmě, jak jsem to již ostatně naznačil v předchozích odpovědích.
Tolik odpovědi Kamila Brabence, týkající se nejen uplynulého MS veteránů, ale i veteránského basketbalu jako takového. Nezbývá, než popřát nejen Kamilu Brabencovi, ale i jeho veteránským spoluhráčům i do dalších let zdraví, pevnou ruku a ještě mnoho účastí na dalších basketbalových šampionátech.
Ještě pro úplnost popis fotografie ze čtvrtfinálového zápasu 11. MS mezi týmy 60+ ČR a Kostariky. V červených dresech zleva "Áda" Pospíšil (12), Porazil (41), Buryan (7) a Brabenec (se zakrytým číslem). Rozhovor s Jindřichem Svojanovským si můžete přečíst na adrese http://basketbal.cz/11065-jindrich-svojanovsky-veterani-si-zaslouzi-uctu.html .
Autorizovaný eshop adidas , všechno zboží SKLADEM, bezkonkureční ceny, široký výběr – boty adidas, tašky adidas, adidas žabky, adidas dámské, adidas pánské
Třiatřicetiletý rodák ze Zábřehu a kapitán národního týmu Pavel Pumprla po utkání o páté místo se Srbskem ukončil svou reprezentační
Více