Historické úspěchy pro Ústí a Brno | Probasket.cz

Historické úspěchy pro Ústí a Brno

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔3.2.2019

V posledním kole základní části KNBL nebyla nouze o zajímavé události: Ústecká Sluneta zvítězila po 16 letech v derby v Děčíně, když jí k tomu pomohlo troje prodloužení. Kolín využil absencí pardubických guardů a senzačně dobyl Dašickou. Brno přehrálo Královské sokoly a zajistilo si účast v nadstavbě A1. Sérii porážek protrhla Opava, která díky skvělým Šiřinovi s Kouřilem uspěla v Ostravě.

V zápase hraném prakticky bez obran, v němž trenér Czudek postrádal kvartet borců (Bukovjan, Gniadek, Klečka, Kvapil) se k velkým výkonům vypjala opavská dvojice Jakub Šiřina – Radovan Kouřil. Oba rozehrávači se poskládali na 65 ze 120 bodů svého celku. V poločase hosté na Tatranu vedli o 4 body, avšak hlavní rozhodnutí o desáté výhře v této sezoně padlo po změně stran.

Třetí dějství Opava opanovala 20-34 a odskočila na vedení 78-96. Šiřina a spol. nastříleli 16 trojek (ze 35 pokusů) a nedobře bránící Ostravě (stále bez kapitána Bohačíka) nepomohlo ani 33 bodů Brandona Boggse. Pro Opavu je to alespoň dílčí povzbuzení před Final4 Českého poháru v Novém Jičíně, které je na programu už příští víkend.

Formalita o 8. příčku

USK podle očekávání padl s Nymburkem, protože nebyl s to se prosadit v útoku, ale také pořádně doskočit (28-47). Ve své bývalé domovské hale se dařilo Jaromíru Bohačíkovi, jenž s 20 body a 5 asistencemi vedl vysoký triumf mistra.

Tento výsledek mohl na dálku potěšit Brno, které sice v poločase ztrácelo s Hradcem Králové deset bodů, ale díky vynikající obraně po přestávce se dostalo zpět do sedla. Obrat vedl ve třetí periodě zejména playmaker Geiger, jehož 11 bodů a tři trojky znamenaly vedení 59-55.

Zkázu Kingspanu, který se díky Marquartově produkci z dálky držel na dostřel ještě ve 34. minutě, dokonal sedmi body v řadě Roby a trojkující navrátilec do sestavy Radek Pumprla. Královské sokoly vedli Stamenkovič (17 bodů a 13 asistencí) s Lošonským (19 bodů a 10 doskoků), přesto hostům chybělo větší nasazení v obraně. Domácí Roby přispěl k výhře 24 body.

Beksa dokonala zpackanou základní část

Bez Půlpána a Williamse a později i ve druhé čtvrtině zraněného Jacksona nestačily Pardubice na Kolín, jenž k polabskému derby dojel bez Šafarčíka mířícího do Nymburku. Pardubice srazilo 25 ztrát a na rozehrávce musel působit mladík Michal Svoboda. Přestože vysloveně nepropadl, tak byl útok Beksy bez nápadu i lídra a nic na tom nezměnilo ani 12 bodů a 7 doskoků nové tváře Pavloviče.

Kolín si ve třetí čtvrtině vypracoval až dvacetibodové vedení, jež sice domácí v poslední části zkorigovali, jenže na lepší výsledek, než konečných 78-84 to nebylo. Hosty vedl s 21 body Walton, do formy se dostává po návratu z dlouhého zranění také Vojtěch Bratčenkov, který přidal 17 bodů (trojky 5/6). Beksa skončila s bilancí 13-9 čtvrtá a tamní vedení i trenéři mají o čem přemýšlet. Kolín (7-15) čeká boj o předkolo play off v nadstavbě A2.

„Utkání bylo hlavně soubojem týmů, které mají obrovskou marodku, a soubojem hráčů, kteří jindy nedostávají tolik prostoru. A my jsme to utkání zvládli lépe, vedli jsme celý zápas. Pardubice se nemohly dostat do rytmu, dostaly se do tempa až v poslední čtvrtině, kdy naši hráči trošku zatáhli ruční brzdu a mysleli si, že už je všechno hotové. Pardubice ale doma hrají velmi dobře, i v okleštěné sestavě předvedli, že jsou zdatný soupeř a do skupiny A1 jim přejeme jenom do nejlepší,“ radoval se lodivod Kolína Pavel Beneš.

„Museli jsme se samozřejmě vypořádat s tím, že nám chybělo několik hráčů, ale o tom bych nechtěl příliš mluvit. Podle mého názoru byl klíč k výsledku především v našich ztrátách a z toho plynoucích snadných košů Kolína. Je hodně těžké vyhrát zápas, když uděláte 25 ztrát a dostanete možná 50 bodů po ztrátách, ze soupeřových protiútoků. To rozhodlo,“ podotkl kouč Pardubic Levell Sanders.

Sluneta prolomila děčínské prokletí

Velká radost zavládla v týmu Pand, neboť se jim po předlouhých 16 letech podařilo zvítězit v Děčíně. V ARMEX Sportcentru byli diváci svědky neskutečného tramatu a také 15 minut nad rámec normální hrací doby. Poté, co výhru v závěrečných sekundách odmítl ústecký Martin (který trefil jen jednu šestku na 82-82), šel zápas do prodloužení.

Za to byli možná přece jen raději hosté, protože v závěrečné čtvrtině přišli o mírné vedení a prohrávali například 78-74. V nastavení byla častěji ve vedení Sluneta, jenže svou mírnou převahu nedokázala zúročit a utkání dospělo do druhého prodloužení (88-88). Ani v prvním, ani ve druhém nastavení nedokázala Sluneta za vyrovnaného stavu zužitkovat svůj poslední útok a rozhodnout se muselo až ve třetí nastavené rundě (99-99).

V něm už řádili Pecka se Svejcarem z dálky, jakožto i Wallace, jehož čtyři body znamenaly těsný triumf 106-109. Nic na tom nezměnily ani dvě dálkové střely Autreyho. Ty totiž cíl v závěru nenašly a Američan zakončil zápas na 15 bodech a 10 doskocích. Nejpilnějším střelcem Děčína se stal jeho krajan Carlson s 18 body. Ústí vedl Pecka s 22 body a 12 doskoky, 22 bodů a 9 doskoků přidal ex-děčínský Pavel Houška, 21 bodů zaznamenal i Devante Wallace. Oba riovalové si to rozdají na stejné půdě znovu i v nadstavbě a to už ve středu 6. února.

Svitavy bránily, Aiken řádil

31 bodů a 14 doskoků dlouhána Charlese Aikena v kombinaci se skvělou obranou celého týmu znamenalo pojistku Turů na druhém místě po základní části NBL. Svitavští triumfovali v Prostějově 65-81 také proto, že vedle 30-bodového domácího Douglase a 18-bodového Palyzy, se nikomu z bývalých Orlů nepovedlo střelecky přiblížit se spoluhráčům. Hosté vedli v poločase 34-44 a rozuzlení přišlo šestibodovou šňůrou Aikena v polovině poslední desetiminutovky, kterou Američan zvyšoval na 56-70. Hanáci měli prachmizernou úspěšnost střelby z pole (29%), nadto prohráli i na doskoku 45-51.

Výsledky:

USK Praha – ČEZ Basketball Nymburk 59:97 (20:27, 9:32, 16:19, 14:19)

Body: Sehnal 13, Mareš 11, Křivánek 8, Petružela 8, Stevanovič 7 (9 doskoků), Böhm 5, Appleby 5 (10 asistencí), Mazič 2 – Bohačík 20 (5 asistencí), Wright 13 (7 asistencí), Hruban 12, Davis 11, Lawrence 8, Kříž 5 (10 doskoků), Myers 5, Vyoral 5, Pumprla 4, Novotný 4, Peterka 4
Fauly: 25 – 19

BK JIP Pardubice – BC Geosan Kolín 78:84 (14:17, 18:22, 16:29, 30:16)

Body: Kohout 12, Pavlovič 12 (7 doskoků), Švrdlík 11 (6 doskoků), McGaughey 9 (9 doskoků), Potoček 9, Svoboda 6 (6 asistencí), Jackson 5, Brožek 4, Nečas 4 (6 doskoků), Škranc 3, Výcha 3 – Walton 21, Bratčenkov 17, Číž 11 (7 asistencí), Thompson 10 (9 doskoků), Machač 8 (6 doskoků), Šoula 7, Purifoy 5, Dlugoš 5
Fauly: 26 – 21

NH Ostrava – BK Opava 108:120 (28:32, 30:30, 22:34, 28:24)

Body: Boggs 33, Stojačič 29 (9 doskoků a 5 asistencí), Bažant 17, Alleyn 15, Stanojevič 12, Svoboda 2 – Šiřina 37 (7 asistencí), Kouřil 28 (10 asistencí), Švandrlík 16 (9 doskoků), Štěpánek 13, Slavík 10 (8 doskoků), Bujnoch 9, Jurečka 4, Zbránek 3
Fauly: 27 – 23

BK Olomoucko – DEKSTONE Tuři Svitavy 65:81 (17:21, 17:23, 18:16, 13:21)

Body: Douglas 30 (10 doskoků), Palyza 18 (6 doskoků), Goga 6, Pelko 4 (5 asistencí), Sehnal 3, Dedek 2, Dunans 2 – Aiken 31 (14 doskoků), Marko 18 (7 doskoků a 8 asistencí), O´Brien 8 (12 doskoků), Slezák 8, Jelínek 6, Puršl 4, Svoboda 4, Welsch 2
Fauly: 17 – 18

BK ARMEX Děčín – Sluneta Ústí nad Labem 106:109 po prodl. (20:20, 17:23, 22:16, 23:23, 24:27)

Body: Carlson 18 (6 doskoků), Šiška 15 (5 asistencí), Autrey 15 (10 doskoků), Pomikálek 15 (10 doskoků), Ježek 13, Feštr 12, Grunt 12 (8 doskoků), Kroutil 4, Landa 2 – Houška 22 (9 doskoků), Pecka 22 (12 doskoků), Wallace 21 (6 doskoků), Šotnar 11, Svejcar 10, Martin 7 (7 doskoků), Šmíd 6, Wisseh 5, Fait 3, Šteffel 2
Doskoky: 51 – 51
Dvojky: 29/48 – 27/50
Trojky: 10/38 – 12/35
TH: 18/28 – 19/24
Asistence: 14 – 19
Ztráty: 13 – 14
Fauly: 22 – 27

egoé Basket Brno – Kingspan Královští sokoli 89:77 (16:17, 16:25, 27:13, 30:22)

Body: Roby 24 (6 doskoků a 5 asistencí), Geiger 19 (6 asistencí), Keely 15 (7 doskoků), Pumprla 9, Vašát 7, Stegbauer 6, Nehyba 3, Kozina 2, Jokl 2, Kereselidze 2 – Lošonský 19 (10 doskoků), Marquart 18, Stamenkovič 17 (13 asistencí), Sedmák 12 (7 doskoků), Peterka 7, Kolář 2, Hampl 2