Další thriller v Ústí. Brno doma válí | Probasket.cz

Další thriller v Ústí. Brno doma válí

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔14.2.2019

Ve druhém kole nadstavby porušil hegemonii domácích týmů pouze Kolín, jenž nadělil stovku Ostravě. Ve skupině A1 vydřely výhru Pardubice, kontrolovaně si pro ni došel Nymburk a po dvou prodlouženích srazila akcie Olomoucka k zemi ústecká Sluneta!

Brno skalpuje favority – to tu ještě nebylo! S železnou pravidelností jezdí v tomto kalendářním roce z jihomoravské metropole s prázdnou Opava, Pardubice a teď i Děčín, který prodloužil sérii porážek v součtu s Hyundai Final4 na šest. Ty tam jsou roky, kdy bylo Brno ligovým otloukánkem. Včera deseti trojkami sestřelilo v útoku tragické Válečníky, kteří znovu zahráli slušných 18 minut, v nichž i vedli 21-28, aby se posléze jejich plán na export bodů vzal za své. Egoé trojkami Geigera s Nehybou nejprve srovnalo na přestávkových 30-30, aby přívalem 32 bodů za třetí čtvrtinu odskočilo na 62-52 a svůj ligový triumf č. 10 si už pohlídalo. Válečníci nakonec odjeli s přídělem 89-70 a 22 body (trojky 4/5) se po jejich zkázu podepsal Geiger, 18 přidal Stegbauer. Hostům příliš nepomohl ani Lamb Autrey a jeho 10 bodů a 10 doskoků, neboť stříleli z pole jen se 37% úspěšností a měli i o šest ztrát více, než Brno. Domácí si mohli dovolit i luxus v podobě 12 minutých trestných hodů z 31.

Další vítězné drama pro Slunetu

Když si před zápasem kouč Olomoucka Benáček nepřál, aby bylo prodloužení a aby jeho tým zase těsně neprohrál, netušil, jak prorocká to byla slova. Hanáci v supervyrovnaném mači zažili po otočce ve druhé periodě mírné vedení až do startu poslední čtvrtiny. V totiž poznali radost z koše ze hry až po čtyřech minutách, kdy Douglas vyrovnával na 73-73.

Olomoucku se přesto mohl podařit majstrštyk – po Palyzově koši 26 sekund před koncem normální hrací doby totiž vedli 75-78, ovšem v závěrečném dějství jim k tomu stačilo jen osm bodů. Na druhé straně ale z dálky srovnal Houška a ten samý hráč měl po útočném faulu Pelka možnost i rozhodnout a odvrátit nastavení. Nepodařilo se, a podobnou situaci museli zažívat ústečtí fandové ještě v prvním prodloužení: Palyza tentokrát vsítil jen jednu šestku, díky čemuž hosté vedli pouze o dva body a Pecka mohl opět srovnat.

Za stavu 88-88 padlo rozhodnutí až ve druhém prodloužení, když minutu a půl před jeho koncem trefil trestný hod kapitán Slunety Šmíd a Hanáci Palyza s Gogou už do konce boje neměli štěstí, takže Ústí nad Labem slaví nejtěsnější výhru 95-94. Olomoucko sice opanovalo doskok 43-57 (8-19 v útoku) a Javonte Douglas si připsal rekordní počet doskoků (21), k nimž přidal ještě 19 bodů, ale ani to nepomohlo.

Beksa přeskákala Opavu

Pardubice i bez Williamse a Jacksona přetlačily podobně oslabenou Opavu (bez Šiřiny, Gniadka a Jurečky). Beksa si sice v první polovině druhé čtvrtiny zlepšenou obranou vybudovala až sedmnáctibodový náskok, přišla o něj ale postupně na konci třetí a začátku čtvrté periody. O vyrovnání na 69-69 se postarali Klečka s Kouřilem, pak se ale z dálky trefil Půlpán, jenž pak ještě z průniku spolu s McGaugheyem postarali o mírné vedení 76-74 necelou minutu před koncem. A jelikož se už hosté netrefili ani jednou, Pavlovič a Potoček jistili domácí dva body z šestek. Právě Ozren Pavlovič se stal lídrem utkání s 19 body a 9 doskoky, Viktor Půlpán přidal 16 bodů a 7 asistencí. Double-double v dresu hostí zaznamenal Radovan Kouřil (17 bodů a 10 asistencí) a potvrdil, že se nachází ve výborné formě.

„Samozřejmě jsem rád, že jsme před reprezentační přestávkou vyhráli. Oběma týmům chyběli klíčoví hráči, což je na druhou stranu příležitost pro ostatní, kteří jindy tolik nehrají, aby si odehráli cenné minuty. Dlouho jsme vedli, ale nakonec opět rozhodovala až poslední čtvrtina. Opava měla hodně útočných doskoků a po nich skórovala, ale my jsme dokázali reagovat. Vyzvedl bych výkon Viktora Půlpána, který zklidnil hru, sám také trefil velkou trojku z rohu hřiště, která nám hodně pomohla,“ řekl po utkání trenér Pardubic Levell Sanders.

„První čtvrtina byla z obou stran velmi útočná, byly tam velmi pohledné akce. Bohužel, v druhé čtvrtce soupeř výborně bránil a my jsme nenašli klíč. Myslím, že druhá čtvrtina rozhodla o rázu zápasu. Domácí se dostali do sedmnáctibodového náskoku, který jsme sice ve druhé půlce snížili, ale potom už nám chyběla chytrost a síla, abychom obrat dokonali. Soupeř vyhrál zaslouženě, hlavně díky Půlpánovi a Pavlovičovi,“ spočítal příčiny neúspěchu kouč Opavy Petr Czudek.

Mistr kontrolovaně k č. 23

Svitavy bez Kotáska a Svobody znovu nezahrály s Nymburkem špatný zápas, ale rozhodly ztráty, jichž mistr napáchal o devět méně. V poločase domácí vedli 56-48, postupně pak zvyšovali náskok a v poslední čtvrtině vedli dokonce o 22 bodů. Kameníci v závěru zkorigovali na pěkných 93-79. Vynikajících 28 minut zvládl hostující mladíček Marek Welsch, jenž byl za 14 bodů, 4 doskoky a 6 asistencí oceněn užitečností 24, což je jeho nejlepší výkon v NBL. 20 body Svitavám přispěl Marko, stejně jako 16 body a 6 doskoky O´Brien. Nymburk při své 23. výhře v sezoně těžil ze 20 bodů a 7 přihrávek Wrighta a 15 bodů a 6 doskoků Myerse.

Skvěle bránící sokoli popáté

Výborná obrana vynesla nováčkovi pátou výhru v sezoně a druhou po sobě. Odnesl to USK Praha, jenž tentokrát působil matným dojmem a přestože se v poslední periodě dokázal dotáhnout z minus 14 na 63-60, nebylo mu dopřáno v Hradci Králové podruhé v sezoně zvítězit. Pražané totiž v závěrečných sedmi minutách hry nastříleli pouhých sedm bodů i v součtu s Křivánkovou nic neřešící trojkou v samotném závěru. Kingspan byl lepší na doskoku (45-34), dal rovněž deset trojek a pod vedením slovenského dua Lošonský – Sedmák, které se složilo na 41 bodů dokráčel k veledůležitému triumfu. Hosté korigovali Vukosavljevičem (13) a o reprezentační pauze budou mít na čem pracovat.

Kolín skolil stovkou NH

Basketbalisté Kolína po kolapsu na Folimance tentokrát zabrali a drtivým finišem si pojistili triumf na Tatranu. Ostrava tahala téměř celý zápas za kratší konec lana. Kolín byl agresivnější v téměř všech herních činnostech a zejména v prvním poločase byl mírně vepředu díky šestkám (37-43). Pro Novou Huť, v jejímž dresu opět řádil kapitán Bohačík (15 bodů a 12 doskoků) byl zápas hratelný ještě na začátku poslední části, do níž vstupovala v pětibodovém deficitu.

Závěrečná desetiminutovka ale v plné nahotě ukázala ostravskou největší slabinu, jíž je obrana. Medvědi ji ovládli 22-37 a zvítězili 86-106. Hlavními útočnými esy trenéra Beneše byli Thompson (22 bodů a 7 doskoků), Walton (21 bodů), nebo Číž, který při návratu na Tatran zazářil double-doublem za 15 bodů a 10 asistencí. MVP zápasu zvolil kouč Beneš veterána Davida Machače, který v 38 letech zaznamenal za 27,5 minuty ve hře vynikajících 18 bodů a 4 doskoky.

Výsledky:

BK JIP Pardubice – BK Opava 80:74 (29:25, 20:9, 14:24, 17:16)

Body: Pavlovič 19 (9 doskoků), Půlpán 16 (7 doskoků), Kohout 10 (10 doskoků), Švrdlík 9, McGaughey 8, Potoček 8, Nečas 5 (7 doskoků a 5 asistencí) – Kouřil 17 (10 doskoků), Klečka 11, Slavík 11 (6 doskoků), Bujnoch 10, Švandrlík 8 (6 doskoků), Zbránek 5, Kvapil 4 (7 doskoků), Bukovjan 4, Dragoun 4
Fauly: 15 – 21

Sluneta Ústí nad Labem – BK Olomoucko 95:94pp (27:22, 20:31, 20:17, 11:8, 10:10, 7:6)

Body: Houška 26 (7 doskoků), Pecka 23 (11 doskoků), Šotnar 17 (6 asistencí), Wallace 12, Šmíd 7, Wisseh 4, Martin 4 (6 doskoků) – Palyza 25, Douglas 19 (21 doskoků), Dunans 18 (14 doskoků a 6 asistencí, 7 ztrát), Pelko 14, Goga 5, Váňa 4, Mikulič 4, Sehnal 3 (7 doskoků), Norwa 2
Fauly: 22 – 18

ČEZ Basketball Nymburk – DEKSTONE Tuři Svitavy 93:79 (28:27, 28:21, 23:17, 14:14)

Body: Wright 20 (7 asistencí), Myers 15 (6 doskoků), Pumprla 11, Davis 10, Hruban 9, Bohačík 8 (6 doskoků), Kříž 6, Lawrence 6, Benda 4, Vyoral 2, Peterka 2 – Marko 20, O´Brien 16 (6 doskoků), Welsch 14 (6 asistencí), Aiken 13 (8 doskoků), Puršl 6 (6 doskoků), Teplý 6, Slezák 2, Kovář 2
Doskoky: 42 – 43
Dvojky: 30/57 – 21/43
Trojky: 7/21 – 10/29
TH: 12/17 – 7/10
Asistence: 24 – 17
Ztráty: 9 – 18
Fauly: 15 – 16

egoé Basket Brno – BK ARMEX Děčín 89:70 (9:12, 21:18, 32:22, 27:18)

Body: Geiger 22 (5 asistencí), Stegbauer 18 (6 doskoků a 5 asistencí), Keely 14 (5 asistencí), Roby 12 (7 doskoků), Jokl 7, Nehyba 6, Farský 5, Vašát 4, R. Pumprla 1 – Autrey 10 (10 doskoků), Feštr 10, Landa 10, Ježek 9, Kroutil 8, Krakovič 7 (5 asistencí), Carlson 5 (7 doskoků), Grunt 4, Šiška 3, Pomikálek 2, Žikla 2