Houška králem na Foli, v ostatních duelech uspěli domácí

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔1.10.2018

V neúplném 2. kole KNBL se dařilo domácím celkům, jejichž nadvládu narušilo pouze vítězství Slunety na palubovce USK Praha. Zápas Pardubic s Nymburkem se bude dohrávat (kvůli účasti Východočechů v předkole LM), termín by měl být znám v nejbližších dnech.

Famózních 26 bodů a 6 doskoků (9/16 z pole) v podání veterána Pavla Houšky zajistilo ústeckým basketbalistům první triumf v této sezoně NBL. Svěřenci kouče Pištěckého tak napravili dojem ze středeční předehrávky s Pardubicemi, kterou prohráli 79-96. Severočeši vedli na Folimance po většinu utkání a vyhráli zcela zaslouženě. Sovy doplatily na mizernou střelbu z pole (35%).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Hosté předvedli seriózní výkon a mají rozhodně čím přispět do ligy. Jsem velmi zklamaný z nedostatku energie v obraně, z toho, jak jsme tlačili na soupeře. Jsme sice nejmladší tým ligy, ale my tak také musíme hrát. To znamená, že bez běhání, útočného doskoku, presu na míč a rychlých protiútoků nemůžeme vyhrávat utkání, pokud nám tyto lehké body budou chybět. Tenhle tým má velký potenciál, ale bez těchto základních vlastností, které jsem jmenoval, nemůžeme ten potenciál naplnit. Naštěstí je další utkání už ve středu, kdy můžeme vše napravit.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Pro nás je to velmi důležité vítězství. Na USK se jen tak nevyhrává, viz poslední dvě sezony. Za druhé na USK se nikdy nic nevzdává. Pamatuji si zápasy, kdy jsme vedli podobně v poločase, nebo po třech čtvrtinách a zápas jsme dokázali ztratit. Vážím si toho vítězství, protože ve středu jsme proti Pardubicím prohráli a v tom utkání jsme přišli o dva hráče, Thompsona a Šmída. Přijeli jsme v úzké rotaci, se šesti hráči a třemi mladými, kteří nemají tolik zkušeností. Pět hráčů hrálo 30 a více minut, kluci makali, bojovali a zvládli ten závěrečný tlak. Když to vypadalo, že se USK dostane pod hranici deseti bodů, někdo byl schopen zvednout prapor, dát střelu z dálky, nebo se prosadit nájezdem.“

Olomoucko a Opava v pohodě

Drtivou výhru slaví Olomoucko, které 60 body v poločase složilo Ostravu. Hosté (bez Stanojeviče) měli velké potíže na obou stranách hřiště a až zlepšený výkon po přestávce je zachránil od debaklu. Triumf Hanáků řídil s 27 body a 9 doskoky PF Douglas, dařilo se ale i dalším posilám v čele s guardem Pelkem (21 bodů a 7 asistencí).

Kontrolovanou výhrou 80-71 vstoupili do sezony obhájci stříbra z Opavy, kteří sice nad oslabeným Kolínem vedli už i o 20 bodů, nakonec byli k Medvědům shovívaví a vyhráli jen o devět. Slezané vysázeli do poločasu 11 ze 12 trojek a pomáhali si i výtečným doskokem (17 v útoku). Po přestávce jejich střelecká fazona opadla, ale hosté už duel zvrátit nedokázali. Domácí vedl s 22 body Klečka, za Středočechy se uvedl double – doublem shooting guard Walton.

Autrey blízko triple – doublu

Děčín se sice prvních 16 minut duelu s nováčkem trápil a po šestkách veterána Panduly prohrával s Královskými sokoly už 32-41, jenže pak přišla šňůra 21-2, jež Východočechům zlomila vaz. Nejaktivnější byli v otočce zejména Grunt s Kroutilem a přestože ve třetí čtvrtině ještě Válečníci povolili hostům návrat do utkání, v divokém zápase nakonec rozhodla poslední perioda. Tu domácí ovládli poměrem 28-12 a zkosili soupeře zejména fantastickou úspěšností dvojek (70%). Domácí guard Lamb Autrey byl blízko triple – doublu, za 33 minut na palubovce stihl 20 bodů, 13 doskoků a 8 přihrávek. Hosté doplatili na užší lavičku, náhradníci Děčína porazili tu sokolí 38-21.

Nečekaně vyrovnaným skóre skončil zápas Svitav s Brnem, v němž se možná domácí favorit nadřel více, než sám čekal. Domácí trio Marko – Slezák – O´Brien se ale poskládalo na 58 bodů ze 73 a ukázalo, že zkušenosti jsou to, co vyhrává utkání. Domácím příznivcům nebylo moc do smíchu, když hostující střelec Geiger snižoval dvě minuty před koncem na 68-65. Farský mohl dokonce o něco později i vyrovnat, ale nestalo se, takže vzal zodpovědnost do svých rukou veterán Slezák a dalekonosnou střelou dal Turům pojistku.