Obě derby ve druhém kole nadstavby patřila hostům | Probasket.cz

Obě derby ve druhém kole nadstavby patřila hostům

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔4.3.2018

Druhé kolo nadstavby mělo na programu dvě derby a obě přinesla úspěch hostujícím týmům. Shodou okolností šlo o mužstva, která se přetahují o druhé místo tabulky. Zatímco východočeský souboj byl jednoznačnou záležitostí Beksy, v moravském derby uhájili Slezané hubené vítězství.

Oslabení Válečníci neodolali přesile

Do jámy lvové v Nymburku přijeli děčínští Válečnici jen s osmi hráči. Trenéru Budínskému chyběli marodi Ježek, Šiška, Landa a J. Houška. Přesto torzo týmu se statečně bilo s obhájcem titulu a plných 15 minut drželi Nymburk pod sebou. Utkání se rozhodovalo ve druhé části, kdy domácí za stavu 32:30 mohutně přiložili pod kotel a získali důležitý náskok. Ve druhé polovině domácím stačil jen průměrný výkon a šetření sil na play-off Ligy mistrů (ve středu). Lídry týmů byli  Hruban s Rayem a Bažant s Pomikálkem. Domácí hodně vytěžili z bodů z druhých šancí (27 -11).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Po šesti letech, co půosbím na českých palubovkách, mám k Děčínu obrovský respekt, protože vím, že se vždy přijede porvat o výsledek. I kdyby Děčín přijel jen se čtyřmi hráči, tak víme, že bude na zápas připravený a nedá nám nic zadarmo. Pro nás to byla velmi dobrá příprava na středeční zápas play-off Ligy mistrů, z fyzického hlediska nás Děčín připravil dobře. Všem je jasné, že ve středu to bude ještě fyzičtější. Jsem rád za výhru a teď musíme pokračovat v naší cestě.“

Pavel Budínský (trenér BK Armex Děčín): „Zápas měl podobný průběh jako 3. ledna, kdy jsme tu hráli utkání základní části. Opět jsme přijeli v osmi lidech a možná to vypadalo, že utkání bude mít jen formální charakter. My jsme se chtěli prezentovat solidním výkonem a myslím, že to tak i dopadlo. Přestože jsme prohráli o 22 bodů, měli jsme i velmi dobré momenty v některých pasážích a můžeme být spokojeni s dílčími cíli, jako že jsme vyhráli první a poslední čtvrtinu. O výsledku se ale rozhodlo ve druhé, kdy nás Nymburk fyzicky zatlačil hlavně na útočném doskoku, kdy si pomohl po neúspěšných střelách. Nymburk pak už ví, jak při získání náskoku kontrolovat vývoj zápasu. Mohl měnit hráče, což v našem případě nešlo.“

Hanáci málem otočili skóre

Petr Czudek musel opět postrádat zraněného Jakuba Šiřinu, ale na hře jeho svěřenců to vůbec nebylo znát. Opava od začátku vedla, ale domácí mohli na konci první čtvrtiny obrátit vývoj hry, místo toho dali hosté šest bodů v řadě. Na začátku 13. minuty dal svému týmu naději, když otáčel na 28:27. Jenže pak Olomoucko zapomnělo bránit a doplatilo na to. Opava toho dovede využít a její 13 bodů v řadě dalo základ poločasovému vedení 53:39. To byl důležitý krok pro celkové vítězství. Ve třetí čtvrtině zvýšili hosté svůj náskok na 17 bodů a ještě třiapůl minuty před koncem vedli o 15 bodů. V tu chvíli by na domácí nikdo nevsadil, ale si dali říci zahraniční akvizice a začali režírovat velké drama. To vyústilo ve skore 91:93, ale poslední slovo měl z trestných hodů pár vteřin před konečným hvizdem Ginadek, který podepsal konečný stav zápasu. Opava potvrdila, že se jí na prostějovské palubovce proti Olomoucku daří. Vyhrála tam (včetně Poháru) potřetí v této sezoně. Domácím chyběl křídelník Šepa.

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Z naší strany to byl divný zápas. Ve hře bylo hodně výkyvů. Opět mě mrzel velký počet útočných doskoků soupeře, to byl jeden z důvodů porážky. Nepomohly nám ani zdravotní problémy některých hráčů. Filip Šepa nemohl nastoupit a Jan Močnik musí všechno na rozehrávce zvládnout i přes potíže s achilovkou. Nemocní byli také Adam Goga a Charles Mitchell. Především u něj to bylo v utkání vidět.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Olomoucko má velký talent v útoku a rozhodně není  ve skupině A1 náhodou, proto jsem čekal těžký zápas a to se potvrdilo. První poločas byl z naší strany dobrý, dali jsme poměrně hodně bodů z rychlého protiútoku, hodně věcí nám vycházelo. Po pauze to už bylo horší, i díky tomu, že jsme měli menší počet hráčů. Kdyby se hrálo o tři minuty déle, možná bychom odjížděli s porážkou. Máme ale vítězství z palubovky soupeře a to je pro nás hodně cenné.“

Ve Svitavách rozhodla druhá čtvrtina

Pardubičtí hráči se po ostudném vystoupení v Opavě rychle oklepali a odnesli to svitavští Tuři. Ti po dobrém výkonu v minulém kole v Nymburku chtěli soupeře zaskočit, ale stačili mu jen v první čtvrtině. V té zůstali za krajskými rivaly pozadu jen o jediný bod. Ale v úvodu druhé čtvrtiny přišel tvrdý direkt domácím. Beksa se prosazovala nejen na útočném doskoku a uměla využít ztrát domácích. Po první půli prakticky nebylo co řešit, protože pardubická hra byla diametrálně jiná než v Opavě. Výborně bránili a nedali domácím příliš šancí k rychlým protiútokům. Vítězové měli celý zápas pod  kontrolou a ve druhé polovině narostl jejich náskok až na 35 bodů a to zavánělo domácím debaklem. V závěru hosté, jakoby nechtěli dát domácím potupnou stovku, trochu polevili a Tuři se jí nedočkali. Nejlepším hráčem utkání byl pardubický Brandon Spearman, autor 24 bodů.U domácích se vůbec neprosadil Garett Kerr (jen 7 bodů), blízko k triple double měl Roman Marko (10 bodů, 8 doskoků, 7 asistencí). Nic neukázal ani Petway, který se zatím zdá spíš  dobrým marketingovým tahem než opravdovou posilou na hřišti.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Připadal jsem si jako o den dříve trenér hokejového Třince, protože jsme hráli doma a chtěli jsme hrát s úplně jinou tváří, ale včera vyhráli pardubičtí hokejisté výrazným rozdílem a dnes pardubičtí basketbalisté. Rozhodla druhá čtvrtina a v ní spousta našich nevynucených ztrát a dvanáct obdržených bodů do poločasu z druhých šancí. Samozřejmě Pardubice se potom uklidnily a jejich procento střelby bylo nadále vysoké, zatímco my jsme se dostali do křeče jak v útočné, tak v obranné fázi, a rozpadli jsme se. Pardubice byly výrazně lepší, byly všude o krok dřív, všechny close-outové v prvním poločase jsme prohráli a to se potom těžko brání. Padesát bodů za poločas, to jsem s naší obranou s vyjímkou poháru proti Nymburku dlouho nezažil. My se potřebujeme hlavně uzdravit, protože v reprezentační pauze družstva trénovalo v šesti lidech. Musíme se uzdravit, zavřít do tělocvičny a pak si myslím, že se můžeme vrátit ke hře, kterou jsme produkovali dřív.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Jsme rádi za předvedený výkon, protože jsme stoprocentně napravili nepovedené středeční utkání. Velmi dobře jsme bránili, dobře komunikovali, když byla možnost, přebrali jsme hráče, nevznikla tam taková jako v Opavě. Dokázali jsme zastavit rychlý přechod domácího  týmu do útoku, nedostávali jsme laciné koše. Klíč k zápasu byl v naší obraně, v koncentraci a energii po celou dobu. Jak se nám dařilo v obraně, získali jsme klid v útoku, svoje šance proměňovali a skóre narůstalo.“

Další domácí klopýtnutí Kolína

Kolínští hráči už od 10. ledna nepoznali radost z domácí výhry a nepovedlo se jim to ani v sobotním duelu s NH Ostrava. Zpočátku měli navrch, vyhráli s malým náskokem první poločas, ale v jejich hře to skřípalo. Ve druhé čtvrtině nedokázali natáhnout svůj desetibodový náskok a ve třetí části se jim hra začala vymykat z rukou. Kolín sice především zásluhou Šafarčíka a Pajoviče vedl 71:64, ale ani to nestačilo. Ostrava mohutně finišovala a dotáhla to na 80:80 necelou minutu před koncem hry. Zatímco celé utkání obstarávali bodový zisk NH zahraniční hráči, v samotné koncovce se stal hrdinou Michal Medvecký, který získal svému týmu rozhodující náskok na který už Kolín neměl sil reagovat. Rozhodla Medveckého trojka na 80:83 v čase 39.23 min. Domácí doplatili na špatnou střelbu trojek, jen 6 ze 30 střel.

Pavel Beneš (trenér BC Geosan Kolín): „Dnes vyhrálo šťastnější mužstvo. Celé utkání bylo vyrovnané. My jsme propadli v bodech z vymezeného území, dostali jsme jich 44, to je prostě moc. 14 útočných doskoků soupeře je taky strašně moc, a k tomu  z druhých šancí 15 bodů. Na nás padla deka po těžkém losu, co jsme měli na konci základní části a my se z toho musíme dostat. Už ve středu jsme byli v útoku takový nijací a dnes to bylo znovu. Musíme se na to pořádně podívat a udělat nějaké drobné změny, aby to přineslo trošku potenci v útoku, protože i když bráníme velice slušně, tak v útoku prostě netrefíme vůbec nic.“

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Pro nás je to  důležitá výhra, my jsme sem jeli s cílem vyhrát a jsem rád, že se nám to povedlo. Vyhráli jsme týmovým výkonem, protože pět hráčů nastřílelo 10 a více bodů a další dva sedm a osm a to rozhodlo. Všichni hráči se zapojili do rotace a netahal to jen jeden. Další věc je ta, že Kolínu dnes moc nepadaly trojky, šest z 30 střel je dost tristní úspěšnost a to nám dost pomohlo. Týmový výkon a týmový duch rozhodl, dalším faktorem jsou doskoky. Kolín jsme přeskákali v útoku. Gratuluji klukům.“

Výhru režíroval Robinson

Sluneta získala cennou výhru v souboji o postup do play-off a vzdaluje se svým pronásledovatelům. Právě jeden z nich se v sobotu představil v ústecké hale a nedal svoji kůži zadarmo. Utkání bylo dlouho hodně vyrovnané a lámat se začalo až na konci třetí čtvrtiny. To domácí po šňůře 13 – 1 šli do trháku a vypadalo to, že mají utkání zcela pod kontrolou. O výhru však museli bojovat až do samotného koncem. Mladíci z Folimanky totiž ve čtvrtém dějství dokázali zvednout hlavu a přiblížit se Slunetě na 75:73. Domácím ale naštěstí včas pomohl Robinson, který  šesti body vzal Pražanům naději na výhru, když Sovám zcela odešla úspěšná střelba. Pražany musí hodně mrzet 17 ztrát.

Pod Špilberkem rozhodoval druhá půle

Jihočeši si v Brně dlouho vedli nadějně a celý první poločas byli napřed. Domácí, kteří představili nové akvizice, rozehrávače Raduloviče a forwarda Smitha, se nemohlo prosadit a hosté z toho těžili. Svůj náskok drželi bankéři až do 30. minuty. V ní Barry poslal svůj tým do vedení a to už Brno nepustilo. Ve čtvrté části narostl náskok domácích na dvouciferný rozdíl a bylo rozhodnuto. Ve velmi dobrém světle se  ukázal Radulovič, který dal 25 bodů z toho 5 trojek. Hostům nepomohl ani střelecký koncert Upchurcha, který dal 34 bodů. Střeleckými lídry obou týmů byli  vesměs zahraniční hráči, tuzemští jen paběrkovali.

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Jindřichův Hradec hraje pod vedením relativně nového trenéra mnohem lépe. Je to vidět v systémech, je to vidět v obraně, hrají mnohem lépe než předtím. Věděli jsme, že to bude velmi těžký zápas. Zejména proto, že máme v podstatě nový tým. Máme dva nové hráče. Pumprla se zranil, přivedli jsme Raduloviče. Mays řeší problémy v USA, takže jsme museli přivést dalšího hráče, protože víme, že jsme měli celou sezonu problémy se zraněními. Teď už přímo k zápasu. Byly to nervy, v první polovině dali hosté téměř všechno. Upchurch proměňoval těžké střely, střely s faulem, ale věděli jsme, nebo jsme doufali, že v druhé polovině se to změní. Ve druhé polovině utkání většinou tým promění méně takových střel. Taky jsme dali několik otevřených střel, což bylo rozdíl mezi dnešním utkáním a utkáním v Ostravě, kde jsme téměř vše minuli.“

Rudolf Jugo (trenér Basket Fio banka JH): „Musíme přemýšlet nad budoucností. Momentálně máme jedno vítězství, po dvou relativně dobrých utkáních, kde jsme k vyhrání neměli daleko. V jistém okamžiku jsme ale ztratili koncentraci a kompletně ztratili zodpovědnost za hru. A soupeř, který má dobrý přechod do útoku a dobrou obranu, toho okamžitě využil a bez problémů utkání otočil. Musíme se snažit udržet kontrolu i dále, když jí máme 30 minut utkání a nedovolit týmům, aby se dostaly zpět do zápasu. Ohledně toho, co se stalo na hřišti, mé technické a další věci , takové je utkání. Rozhodčí mají své názory. V posledních dvou zápasech jsme však hráli 65 až 70 minut zónovou obranu a měli dvakrát víc faulů než soupeř. A to je něco, o čem si  musím promluvit se svými hráči.“