Válečníci si odvezli z Pardubic pěkný výprask | Probasket.cz

Válečníci si odvezli z Pardubic pěkný výprask

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔31.1.2017

V dohrávce 21. kola Kooperativa NBL byli sice pardubičtí hráči favority, ale výše výhry a zejména způsob, jakým jí dosáhli, všechny překvapil. Beksa po sérii šesti ligových proher ve vzájemných utkáních se konečně mohla radovat a na tuto chvíli čekala od 29. prosince 2014. A podruhé v historii vzájemných duelů nasázel pardubický tým Severočechům stovku (poprvé to bylo 20. prosince 2007).

Úvodní minuty televizního utkání patřily děčínskému Pomikálkovi, který během čtyř minut dal všech osm bodů svého týmu a výrazně přispěl k vedení Děčína. Beksa se jen pomalu rozehrávala, koš soupeře se zdál pro pardubické střelce jako zakletý, ale do první přestávky šli domácí s těsným náskokem. Ten vymazal Pavel Houška šesti body mezi 11. a 12. minutou. O minutu později byli Válečníci v šestibodovém vedení 24:30. Pandula Burnettem ale nastartovali velký obrat v utkání a během dvou minut na ukazateli svítilo 34:30. Beksa už soupeře do vedení nepustila a po přestávce začalo velké představení Východočechů. Ti zpřesnili obranu a soupeř začal mít problémy, zvlášť, když se mu vůbec nedařilo pod košem. Tam jednoznačně kralovali domácí, kteří hráli s velkou chutí a utkání měli pod kontrolou. Vyoral ve 23. minutě ještě přitáhl tým na dva body (47:45), pak však do té doby nulový Autrey začal úřadovat a se svými parťáky vytáhl náskok Beksy do dvouciferné polohy. Výrazným způsobem se k demolici Armexu přidal i Wall a v poli odváděl velký kus práce Nečas, který tradičně přispíval přihrávkami na body spoluhráčů. Poslední čtvrtina ukázala přednosti domácího týmu, který využil jisté frustrace soupeře a některé akce pardubických hráčů v závěru zápasu našly ohlas v hledišti. Natěšení diváci se nakonec „kila“ dočkali a splnil jim to Roub, který se dostal na hřiště v závěru zápasu a pod děčínským košem si počínal jako mazák. Rozhodujícím faktorem utkání byly doskoky a z nich pramenící druhé šance. V nich naprosto jasně dominovali domácí, kteří svoji převahu ukázali na útočné polovině. Proti 15 útočným doskokům Beksy stály 2 útočné doskoky Děčína, o které se postarali rozehrávači Vyoral se Šiškou.

Řekli po utkání:

Pavel Budínský (trenér Děčína): „Gratuluji Pardubicím k výhře. Myslím, že výsledek je fakt pro nás krutý, že jsme zas tak špatně nehráli, ale na druhou stranu Pardubice neslevovaly ze svého výkonu. V prvním poločase si myslím, že jsme předvedli dobrou hru na obou polovinách hřiště, byť jsme měli dva problémy. Za prvé jsme neměli moc útočných doskoků, naopak Pardubice jich měly, tuším, sedm a díky tomu měly i více střel z pole. Za druhé jsme měli špatné procento trestných hodů. To platilo už v prvním poločase, což nás vždycky trochu srazilo. Druhý poločas byl důvod, proč jsme prohráli. Dostali jsme 59 bodů za druhou polovinu, kdy jsme se dostali pod ještě větší tlak na doskoku. Pravdou ale samozřejmě je, že i díky tomu, že se někteří hráči obalovali fauly, jsme se dostali do menší sestavy, dohrávali jsme to chvílemi se třemi hráči na perimetru pod 190 cm a nebyli jsme schopni zastavovat činorodost Burnetta, Jobi Wall byl dnes při střelecké chuti, luxusně střílel někdy i těžké střely, které si umí vytvořit. Všichni byli připraveni hrát na doraz. Pardubice hrály fakt velmi fyzicky a zatlačily nás pod koš, kde jsme dnes tuto bitvu prohráli. Patnáct útočných doskoků proti našim dvěma je neskutečně obrovský rozdíl, i četnost střelby je někde jinde a myslím, že na nás byla vidět mírná frustrace, že se nám nedaří. Začali jsme kupit ztráty, které samozřejmě byly důvodem, proč nastoupili hráči, kteří tolik nehráli. Bylo to zasloužené vítězství Pardubic, pro nás by bylo fajn, kdybychom takovéto zápasy mohli hrát častěji.“

Tomáš Bartošek (trenér Pardubic): „My jsme si před utkáním určili několik klíčových bodů. Jeden z nich byl pohlídat Děčínu útočný doskok, kterým nás v minulých zápasech ne, že úplně přehrával, ale hodně nám tím škodil. V dnešním zápase jsme to zvládli perfektně, dva jejich útočné doskoky hovoří za vše. V prvním poločase jsme vytvářeli drobné chyby v obraně v přechodové fázi, po nichž Děčín jednoduše skóroval. I v postupném útoku bylo pár takových situací, kdy jsme zaspali na slabé straně, dostali jsme jednoduchý koš, jednoduchý nájezd. To jsme si o přestávce řekli a ve druhém poločase jsme to zlepšili, nedovolili jsme Děčínu nic jednoduchého, žádný jednoduchý koš. Na všechno se nadřeli. My jsme díky tomu, že se nám dařilo na obranném doskoku, přecházeli do rychlého protiútoku, dali snadné trojky a v útočném faulu pak dali i ty těžké. Naše hra byla velmi dobře vyvážená, zakončovali jsme z perimetru i po hezkých kombinacích zpod koše,z rychlého protiútoku a tak by to mohlo být v každém zápase.“

Tomáš Vyoral (hráč Děčína): „Věděli jsme, že Pardubice jsou výborný tým v útoku. V prvním poločase se nám to jakž takž dařilo eliminovat, sice jsme dostali 42 bodů, ale díky naší dobré hře jsme drželi s Pardubicemi krok. Ve druhé půli už to bylo horší. Je hrozně těžké zastavit domácí, když se chytnou ve více lidech, Jobi Wall, Dominez Burnett a další. Druhý poločas byl z naší strany v obranné fázi špatný, musíme do dalšího zápasu zlepšit obranu a prostě hrát lépe.“

Lukáš Kotas (hráč Pardubic): „Dneska bylo rozhodujícím faktorem, že jsme se Děčínu vyrovnali nebo ho spíše ještě předčili ve fyzické hře. Když hrajeme s tímto soupeřem, je to vždycky velmi nepříjemné a tvrdé utkání, ale my jsme do toho šli tak, abychom ukázali, že opravdu neuhneme z jediného souboje. Myslím, že se ukázalo, až na první půlku, kdy jsme trošku pustili Děčín v přechodové fázi dát nějaké lehčí koše, že jsme v obraně hráli velmi dobře. Myslím si, že ve druhé půli se Děčín prosazoval těžšími střelami z dálky, už nedával tolik košů z pod koše, naopak my jsme měli útočnou hru mnohem vyváženější, byť jsme si i my hodně pomohli střelami z dálky. Jak už bylo řečeno, na útočném doskoku jsme dominovali a díky tomu jsme měli i více střel. Zhruba od páté minuty druhého poločasu jsme měli zápas pevně v rukou.“

BK JIP Pardubice – BK Armex Děčín 101:75 (21:20, 42:40, 72:61)

Body: Burnett 22, Wall 18 (6 d.), Pandula 13, Švrdlík 11, Půlpán 9, Autrey 9, Škranc 6, Nečas 4 (7 d., 6 as.), Roub 4, Kohout 3, Kotas 2 (9 d.) – Vyoral 20 (6 as.), Pavel Houška 12, Jakub Houška 10 (7 d.), Pomikálek 10, Kroutil 7, Palyza 6, Bažant 6, Šiška 2, Landa 2