Na čele 1. ligy se osamostatnila rezerva USK, nymburské béčko překvapivě padlo

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔2.11.2015

Hned několik překvapení se událo během víkendových zápasů 1. ligy mužů. Basket Košíře šokoval nymburskou rezervu a v domácím prostředí jí uštědřil teprve druhou porážku v sezóně. Ostravská VŠB zase využila absencí Viktora Půlpána a Davida Škrance v pardubickém dresu a získala tak první letošní výhru. Nejlepším družstvem 1. ligy zůstává béčko USK. Mladé Sovy porazily v pražském derby akademii GBA.

Nymburk bez Peterky prohrál v Praze

Největší šok kola připravily Košíře. Pražský nováček druhé nejvyšší soutěže potěšil své fanoušky, když v pátečním duelu porazil nymburskou rezervu. Jak se později ukázalo, Nymburku citelně chyběl pivot Martin Peterka. Pro Středočechy je to teprve druhá porážka v sedmi zápasech. Košíře během prvního poločasu dominovaly, dařilo se jim střelecky. Právě nepovedená první půle stála Nymburk vítězství.

Hosté totiž během dalších dvaceti minut mocně stahovali manko a necelé dvě minuty před koncem dokonce vyrovnali na 80:80. Na to trefil veledůležitou trojku David Zach a úspěch pojistil výborně hrající Dušan Hlaváček. Pivot domácích společně s Miroslavem Vansou zařídili druhou výhru Košíř v sezóně.

Plzeň se v Liberci trápila, nakonec však veze výhru

Na čele tabulky se osamostatnilo béčko USK. V pražském derby uspělo proti GBA. Hráči domácího USK lépe stříleli a GBA nedokázala ubránit Marka Mareše, jenž nasázel 21 bodů. Svěřenci Tomáše Grepla a Petra Jachana vyhráli letos už pošesté a jsou zatím příjemným překvapením 1. ligy.

Právě porážku s USK z minulého kola napravili plzeňští basketbalisté. V Liberci se ale hodně natrápili. Kondoři trefili za posledních 11 minut jen osm, zatímco plzeňští 23 bodů. Hostům pomohl navrátilec Václav Honomichl, jenž si odpykal trest za vyloučení v zápase proti Sokolu Pražskému a nastřílel 23 bodů. Výhru slaví i další tradičně silný tým 1. ligy, Litoměřice si doma jasně poradily s Pískem. Hned pět jejich hráčů nasbíralo dvouciferný počet bodů, centr Martin Klimeš tentokrát zůstal na osmi bodech. Vzájemný duel Trutnova a Sokola Pražského byl zrušen, náhradní termín zatím nebyl zvolen.

Favorité z východních Čech selhali

Také ve skupině Východ došlo k překvapení. Svou první výhru získali basketbalisté VŠB Ostrava proti silným Pardubicím. Východočechům chyběla dvojice Viktor Půlpán a David Škranc, čímž měli domácí ulehčenou roli. A toho také využili. Ostravané byli hned od začátku agresivnější a střelecky přesnější. Daniel Klímek si připsal 21 bodů a devět získaných faulů, Jana Lecza dělily od double-doublu jen dva body.

Důležité vítězství získali Brňané. Jihomoravané doma zdolali Královské Sokoly, ve velmi vyrovnaném duelu zvládli lépe závěrečné minuty. V nich se výborným výkonem blýskl Michal Jedovnický. Dvacetiletý forvard nastřílel šest ze svých 15 bodů v poslední tříminutovce a výrazně pomohl svému týmu otočit nepříznivý stav. Pro Hradec je to druhá letošní porážka.

Šlapaničtí doplatili na střelecký výpadek

Zbývající střetnutí skončila podle očekávání. Olomouc vyhrála na palubovce Zlína, domácím přitom nepomohlo ani 35 bodů Davida Nehody. Olomoučtí otočili zápas ve druhé půli. Hosté do hry poprvé zapojili bosenskou posilu, pivota Valentina Pavloviče.

Opavské béčko napravilo debakl z minulého kola a doma si poradilo s Havířovem. Z minisouboje centrů vyšel jako vítěz opavský Miroslav Kvapil, který povolil Janu Koloničnému 15 bodů a sám získal double-double.

Šlapanice i bez Filipa Šmída měly v Jihlavě dobře rozehraný duel, ale střelecká mizérie v druhé čtvrtině pomohla Vysočině k úspěchu. Jihomoravský klub vstřelil za celou druhou periodu pouhé dva body a to ještě z trestných hodů. Vysočina si následný dvouciferný náskok udržela až do konce.

Výsledky 7. kola 1. ligy mužů

Basket Košíře – Basketball Nymburk B 85:80 (Vansa 22, Nekolný 17, Hlaváček 13 a 16 doskoků – M. Svoboda 26, Kříž 22 a 12 doskoků, Kolář 10)

USK Praha B – GBA Praha 70:59 (Mareš 21, V. Svoboda 16, Štěrba 13 – Jovič 10, Dmitrijevič a Hrubý po 9)

BK Kondoři Liberec – BK Lokomotiva Plzeň 48:60 (Kejmar 11 a 15 doskoků, Hojdar 9 – Honomichl 23 a 10 získ. faulů, Kovanda 16 a 10 doskoků, Suchý 7)

Slavoj Litoměřice – Sokol Sršni Písek 82:48 (J. Šotnar a Zbroj po 13, Bašta a Žampach po 12 – Šlechta 14 a 11 doskoků, Hušek 8)

VŠB Ostrava – BK Synthesia Pardubice 84:78 (Klímek 21, Janík 19, Jančík a Urbánek po 10 – Příhonský 26, Šoukal 20, Potoček 16)

JBC MMCITÉ Brno – Královští Sokoli 72:71 (Hrabovský 16 a 16 doskoků, Jedovnický 15, Kozina a Nehyba po 9 – Kiršbaum 19, Macela 17, Majerík 15)

SKB Zlín – Basketbal Olomouc 74:85 (Nehoda 35, Pumprla 21, Krutílek 8 – Andres 20, Scripcaru 16, Sehnal 14)

BK Opava B – TJ Start Havířov 72:56 (Kvapil 20 a 16 doskoků, Ihring 13, Matějka 10 – Koloničný 15, Palát a Bukovjan po 8)

BC Vysočina Jihlava – Sokol Šlapanice 72:57 (Novák 17, Číha a Maňák po 12, Dokulil 11 – Rotrekl 16, Milčák 11 a 10 doskoků, Hilšer 9)

Zdroj foto: ČEZ Basketbal Nymburk; basket-nymburk.cz