Trojkovanou v Brně ovládl Zlín, Litoměřice i Hradec poprvé vyhrály

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔28.9.2015

Velké drama nabídl duel brněnské rezervy se Zlínem. Domácí sice utkání v poslední čtvrtině otočili, ale na konci se radovali zlínští hráči. Oba týmy nasázely dohromady 27 trojek. Utkání rozhodl symbolicky trojkou David Nehoda.

Druhé vítězství si připsali také basketbalisté Plzně, Pardubic, Olomouce či Sokola Pražského. Svůj první úspěch naopak zaznamenaly dva nejlepší celky minulé sezóny. Litoměřice zvládly klání v Liberci, Královští Sokoli si poradili se Šlapanicemi.

Plzeň opět vyhrála

Plzeňští basketbalisté uspěli i ve svém druhém utkání. Proti nepříjemnému soupeři z pražské GBA zabrali zejména po poločasové přestávce a na začátku závěrečné čtvrtiny vedli už o 14 bodů. Dvouciferné vedení jim vydrželo prakticky až do konce. Velkou podporu měli domácí pod košem. GBA nepomohl ani plzeňský odchovanec Michal Kozák, autor 12 bodů a šesti doskoků.

V severočeském souboji si Litoměřice zajistily první vítězství v sezóně. Liberec sice proti svému soupeři začal dobře, ale postupně ztrácel a během třetí periody prohrával až o 23 bodů. Slavoj podpořil Miroslav Soukup, který nastoupil poprvé v novém ročníku.

Košíře doplatily na špatný závěr

Pražské derby skončilo lépe pro pražský Sokol. Na palubovce Basketu Košíře se hrál vyrovnaný zápas, ale Sokol využil větších zkušeností z druhé nejvyšší soutěže. Nováček ztrácel před poslední desetiminutovkou na Sokoly jen čtyři body, ale závěr utkání mu vůbec nevyšel.

Nymburská rezerva si na svůj domácí debut počká, utkání s Pískem bylo odloženo na 18. října.

Nehybových 32 bodů nestačilo, v Brně rozhodl Nehoda

Největší drama viděli diváci v Brně. Zlínští hráči si během vzájemného klání sice vytvořili dostatečný náskok, ale domácí ještě stihli otočit. V poslední minutě se ale trojkou prosadil bývalý brněnský křídelník David Nehoda a Brno už zvrátit duel nedokázalo. Přitom k tomu mělo výbornou možnost, nicméně Zurab Kereselidze minul oba trestné hody. Obě družstva střílela s vynikající úspěšností za tři body, v utkání padlo celkem 27 trojek, více než trestných hodů. Devatenáctiletý domácí křídelník Zdeněk Nehyba nasázel osm trojek a celkem zaznamenal 32 bodů. Brňané doplatili zejména na 20 ztrát.

Ani další jihomoravský klub nevyhrál, Šlapanice neuspěly v Hradci Králové. Na půdě favorita sice odehrály slušný zápas, ale ve třetí čtvrtině nastříleli Královští Sokoli 20 bodů v řadě a zcela otočili vývoj. Hradečtí jasně přeskákali svého soupeře, k čemuž pomohl i Peter Majerík. Slovenský pivot získal double-double za 19 bodů a 15 doskoků.

Olomouc i Pardubice na vítězné vlně

Zaváhání ze Zlína napravila opavská rezerva v domácím prostředí. V utkání s jihlavskou Vysočinou se oba týmy střelecky trápily, Opava profitovala z velkého náskoku v úvodní čtvrtině. Z minisouboje podkošových hráčů nakonec vyšel vítězně Miroslav Kvapil, autor 15 bodů a 13 doskoků.

Pardubice zvítězily podruhé v sezóně i bez Viktora Půlpána a Davida Škrance, mladý tým uspěl v Havířově. Slezané sice v závěru dotahovali manko, ale pardubičtí už si vítězství vzít nenechali. Josef Příhonský, Josef Potoček a Tomáš Šoukal nasbírali po 15 bodech.

Další skalp mají i basketbalisté Olomouce. Svěřenci Vladimira Paunoviče navyšovali proti ostravské VŠB náskok takřka po celý zápas. Ostravané opět selhali na čáře trestných hodů, když proměnili jen čtyři z 15 pokusů. Domácí tým dotáhl k výhře kapitán Luboš Moravec, který zaznamenal 14 bodů, šest doskoků a devět získaných faulů.

Lokomotiva Plzeň – GBA Praha 66:54 (Honomichl 17, Kovanda (+ 11 doskoků) a Volf po 15 – Dmitrijevič 13, Kozák 12, D. Jelínek 9)

Kondoři Liberec – Slavoj Litoměřice 64:72 (Kejmar 18 a 10 doskoků, Bím (+ 12 doskoků) a Němeček po 12 – Soukup 19, Žampach 13, Bašta 12)

Basket Košíře – Sokol Pražský 54:73 (nezjištěno)

Kara Trutnov – USK Praha B 48:87 (nezjištěno)

JBC MMCITÉ Brno – SKB Zlín 87:88 (Nehyba 32, Jedovnický 15 a 12 doskoků, Hrabovský 14 – Nehoda 24, Pumprla 15, Šušák a Klimek po 14)

Královští Sokoli – Sokol Šlapanice 81:68 (Majerík 19 a 15 doskoků, Mahler 17, Kiršbaum 14 – Gazda 12, Rotrekl 11, Šebela 10)

Opava B – BC Vysočina 65:51 (Kvapil 15 a 13 doskoků, Dihel 13, Mičunek 11 – Strážnický 10, Novák 9 a 13 doskoků)

Start Havířov – Synthesia Pardubice 66:72 (Koloničný 19 a 12 doskoků, Lyčka 14, Marek 12 – Příhonský, Potoček a Šoukal po 15, Roub 11)

Basketbal Olomouc – VŠB Ostrava 66:52 (Moravec a Sehnal po 14, Dedek 11 – Leczo 18, Urbánek 9)

Zdroj – ilustrační foto: Hynek Sladký; tjloko-plzen.cz