Euroliga: Posledními postupujícími Panathinaikos a Efes | Probasket.cz

Euroliga: Posledními postupujícími Panathinaikos a Efes

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔11.4.2015

Před tímto posledním euroligovým kolem zbývalo vyřešit dvě postupové tajenky – po jedné v každé skupině. O postup v „Éčku“ se ucházela berlínská ALBA s Panathinaikosem, zatímco ve skupině F na dálku bojoval Anadolu Efes s Laboral Kutxou. Osud tomu chtěl, že všechny čtyři týmy svá utkání prohrály a z postupu se tak radovaly Panathinaikos a Efes. Oba týmy si zahrají čtvrtfinále díky lepším vzájemným zápasům se svými rivaly.

Smithovo galapředstavení odnesla ALBA

ALBA prohrála s Maccabi Tel Aviv hlavně kvůli nezastavitelnému shooting guardovi izraelského velkoklubu Devinu Smithovi, jenž nastřílel celkem 28 bodů, včetně sedmi trojek. Pět z nich stihl již v první půli. Hosté zápas rozhodli v posledních šesti minutách závěrečné čtvrtiny šňůrou 15-6. Panathinaikos nestačil v defenzivně pojatém duelu na Crvenou Zvezdu, o jejímž nejtěsnějším triumfu 69-68 rozhodl trestnými hody Boban Marjanovič. Srbský centr se stal hvězdou zápasu, neboť zaznamenal 12 bodů a 16 doskoků. Otočit zápas mohl ještě kapitán hostů Dimitris Diamantidis, ale jeho trojka s klaksonem se neujala.

Efes prohrál, přesto postupuje

Ve skupině F prohrál Efes v městském derby s Fenerbahce, v jehož dresu zaznamenal 10 bodů a 3 doskoky za 17,5 minuty Jan Veselý. Klíčovým mužem sestavy trenéra Željka Obradoviče byl rozehrávač Andrew Goudelock, autor 24 bodů. Rovněž Fenerbahce, podobně jako jeho čtvrtfinálový soupeř Maccabi o svém vítězství rozhodl v poslední čtvrtině. Efes však smutnit nemusí, jeho hlavní rival v boji o postup, španělská Laboral Kutxa Vitoria rovněž nezvládla derby a prohrála v Malaze 84-93. Unicaju spasila lepší střelba trojek, zatímco Vitorii nepomohlo ani 16 útočných doskoků. Malaga tak v tabulce „eFka“ neskončila poslední. Na toto místo odsunula Novgorod, který i přes solidní výkon prohrál v Pireu s Olympiakosem. Za domácí nenastoupil Vassilis Spanoulis a za ruský klub odpočíval pro změnu Taylor Rochestie.

Satoranský: validita 18

Barcelona Tomáše Satoranského v pohode vyhrála o 23 v Istanbulu nad Galatasarayem a český reprezentant k tomu pomohl 8 body, 4 doskoky a 5 asistencemi (validita 18). Katalánce táhlo za povinnou výhrou podkošové duo Pleiss (12 bodů a 12 doskoků) – Tomič (20 bodů, 3 doskoky). Zvítězil i další spolufavorit na euroligový primát – Real Madrid. Svěřenci Pabla Lasa 12 trojkami odklidili z cesty Žalgiris a uhájili první místo ve skupině E před Barcelonou (díky lepšímu skóre ze vzájemných zápasů). CSKA se rozloučil s TOP 16 vítězstvím v Miláně a tým trenéra Itoudise má zatím v nejprestižnější soutěži letos skvostnou bilanci 22-2.

Euroligové play off startuje v úterý. Čtvrtfinále se hraje na 3 vítězné zápasy systémem dvakrát doma u lépe postaveného týmu, dvakrát doma (pokud je potřeba) u hůře postaveného týmu. Případný rozhodující pátý duel se hraje opět na palubovce lépe postaveného celku.