Nymburk otočil stratený zápas a jeho nádej na postup v Eurocupe žije

📁 Evropské poháry 🕔12.2.2014

Nymburk čakala ďalšia ťažká domáca skúška, tentoraz bojoval o nádej na postup v Eurocupe. Ako zvládol český zástupca stretnutie s úradujúcim izraelským šampiónom?

Domáce družstvo vstupovalo do mimoriadne dôležitého Eurocupového stretnutia citeľne oslabené, keďže kvôli zraneniu nemohol do hry zasiahnuť Dylan Page, najlepší strelec Nymburku v Eurocupe. Úvodné minúty stretnutia museli byť pre každého diváka mimoriadne zvláštne, na oboch stranách dominovali nepresnosti a mizerná streľba oboch družstiev. Skóre stretnutia otvoril Mahalbašič spod koša, ale to boli na dlhšiu dobu jediné body v stretnutí, keďže oba tímy mali veľké problémy s presadzovaním sa. Prispela k tomu aj tvrdšia hra na palubovke, ktorú rozhodcovia púšťali. Nakoniec po prvej časti viedol domáci celok najtesnejším možným rozdielom 11:10. Druhá štvrtina síce vyzerala v úvode podobne ako tá predošlá, ale potom sa hlasno prihlásili k slovu hráči Haify. Vytvárali si ľahké šance a dvoma trojkami v rade sa dostali do menšieho trháku. Oddychový čas Nymburku nepomohol, naopak izraelský celok pokračovali vo svojej hre, podarilo sa im totiž dostať už do viac ako 10-bodového vedenia. Hostia sa šnúrou 14:2 odtrhli od svojho súpera, tréner Kemzura neuniesol dianie na palubovke a od rozhodcov si vyslúžil technickú chybu. Domáci celok skúšal všetko možné, druhý oddychový čas nepadol tiež na úrodnú pôdu, v tejto fáze totiž ich hra vyzerala zúfalo, naopak ich súper bol rozbehnutý, hral s chuťou a ľahkosťou a tak nemal problémy navyšovať vedenie v stretnutí. V koncovke prvého polčasu sa však Nymburk prebudil a znížil na prijateľných 21:32 z ich pohľadu. Český celok nadviazal v úvode druhého polčasu na koncovku z polčasu prvého, Hruban dal zaspomínať na svoje trojkové predstavenie z pohára a razom bolo jeho družstvo späť v zápase, keď stiahlo na jednociferný rozdiel. To však bol iba chvíľkový moment, keď hosťujúci Roth trojkou opäť ukľudnil menšiu skupinku fanúšikov Maccabi. Nymburk však rozhodne nepovedal posledné slovo, čoskoro prišla z jeho strany trojková kanonáda a 3 minúty pred záverom tretej 10-minútovky stiahol dokonca na rozdiel jediného koša, na čo musel tréner hostí reagovať oddychovým časom. Po ňom sa naskytlo niekoľko šancí na vyrovnanie, ale hostia dokázali ustáť tlak z domácej strany. Záver opäť patril zverencom trénera Kemzuru, Mahalbašič totiž upravoval na 48:51 a pred poslednou štvrtinou tak ešte nebolo o ničom rozhodnuté. A hneď v prvých minútach sa začínalo odznova, keďže Ilievski a následne Simmons vyrovnali po dlhej dobe skóre stretnutia. Hráčom Maccabi Haifa začínal ako keby dochádzať para, naopak Nymburk získaval dôležité lopty na oboch stranách ihriska. Psychická výhoda sa presunula na stranu domácich, tí sa šnúrou 10:0 dostali do želaného náskoku, tréner hostí musel okamžite reagovať oddychovým časom. Haife nepomohol ani oddychový čas, stále sa dopúšťali mnohých chýb, často faulovali a to všetko pomáhalo českému celku. Ten v posledných minútach dominoval na ihrisku a zaslúžene si tak ukoristil dva body. Nymburk získal psychickú výhodu pred posledným kolom, keď porazil Maccabi Haifa Bazan na domácej palubovke 68:53 a jeho nádej na postup stále žije. O postupovej matematike a pozápasových ohlasoch si povieme viac už v najbližších dňoch.

ČEZ Basketball Nymburk – Maccabi Haifa Bazan 68:53 (11:10, 10:22, 27:19, 20:2)

Najlepší strelci: Simmons 16, Ilievski 13, Mahalbašič 12 – Yivzori 13, Smith 11, Roth 9

TH: 20/12 – 7/3, fauly: 15 – 23, trojky: 8 – 6, rozhodcovia: Taurino, Bivicik a Perea