Partizan setnul pyšné bohatýry, Barcelona rabovala v Piraeu

📁 Evropské poháry 🕔18.1.2014

Přinášíme souhrn 3. kola LAST 16 Euroligy.

Skupina E:

Po třech odehraných kolech je ve skupině E situace taková, že dva ze tří hlavních favoritů ještě neprohráli a okupují první dvě místa tabulky. Jedná se o Panathinaikos a Barcelonu. Ta včera vyloupila palubovku Haly míru a přátelství v Piraeu a odsoudila tamní Olympiakos již ke druhé porážce v řadě. To je pro úřadující šampiony, kteří navíc ještě před nedávnem táhli šňůru 11 vítězství v tomto ročníku v řadě, hodně hořká pilulka. Před nimi se totiž nachází s bilancí 2-1 celky Milána a Unicaji. Poslední dvě příčky překvapivě patří oběma tureckým celkům, což je zejména u Fenerbahce velmi nečekané.

Olympiakos Piraeus – Regal FC Barcelona 72-81 (23-18, 11-14, 14-23, 24-26)

Barcelona si vyšlápla na dvojnásobného vítěze Euroligy – celek Olympiakosu. Svěřenci Xaviho Pascuala předvedli skvělou druhou a třetí čtvrtinu, v níž povolili domácím dohromady jen 25 bodů a sami nastříleli o 12 více, čímž získali mírný náskok. Barca začala druhou periodu sňůrou 10-0, jíž přerušil až Vassilis Spanoulis svou šestkou. Olympiakos ve 2. čtvrtině trefil pouhých 6 bodů ze hry, z nichž se o 4 postaral dvěma smečemi Cedric Simmons. Celkově domácí minuli 14 ze 17 střel z pole! Do šaten se tak šlo ještě za stavu 34-32 pro Olympiakos a to mj. proto, že ani Barcelona (i vinou 3 ztrát v posledních 3 minutách) nijak zvlášť v útoku nezářila. Ve třetí čtvrtce ale „bouchly saze“ Juanu Carlosi Navarrovi a ten prakticky sám pomohl otočit skóre na stranu svého týmu. La Bomba nastřílel v této části hned 14 bodů (4 dvojky a 2 trojky) a neminul ani jedinou střelu z pole! V poslední čtvrtině se Olympiakos nedostal k hostům blíže, než na rozdíl dvou bodů a když se tak náhodou po Dunstonových šestkách necelých 3,5 minuty před koncem stalo, tak tu byla opět přesná ruka Navarrova a ta vypustila další trojku, jenž vnesla do řad Barcy klid. Hosté si vedení pohlídali až do konce a jsou ve skupině E i nadále bez porážky. Olympiakos musí začít opět vyhrávat, jinak jeho pouť za euroligovým hattrickem může skončit velice brzy.

Nejlepší střelci: Spanoulis a Printezis po 17 – Navarro 21, Oleson 14

Unicaja Malaga – Fenerbahce Ülker 89-75 (19-19, 18-20, 25-27, 27-9)

Malaga využila domácího prostředí a díky skvěle zvládnuté poslední čtvrtině porazila Fenerbahce Ülker a připsala si druhou výhru ve fázi LAST 16. Nezastavitelný byl především Zoran Dragič, autor 24 bodů (z toho 4 trojek), jenž 14 svých bodů vstřelil v závěrečné čtvrtině. Zajímavostí určitě je, že to bylo o pět bodů více, než stihl dát za poslední desetiminutovku celý turecký tým dohromady. Unicaja výborně bránila a nadto ani příliš nefaulovala – důkazem toho je pouhých pět nabídnutých trestných hodů pro Ülker. Hosté jsou nyní stále bez jediného vítězství a každý další duel už pro ně bude mít přídavek existenční. Velezkušený stratég Željko Obradovič to dobře ví.

Nejlepší střelci: Zoran Dragič 24, Toolson 12 – Mahmutoglu 19, Kleiza 17

Emporio Armani Milano – Laboral Kutxa 83-76 (26-18, 22-20, 15-12, 20-26)

Navzdory 12 bodům, 3 doskokům a 3 asistencím Davida Jelínka a jeho užitečnosti 16 (za 22,5 minuty hry) prohrála Laboral Kutxa na půdě „návrhářů“ z Milána. Domácí si od prvních minut začali budovat solidní náskok a Laboral se nedostala nikdy na méně, než čtyřbodovou ztrátu. Největší rozdíl mezi oběma celky byl včera na doskoku (39-27) a také v počtu faulů a z nich pramenících trestných hodů: Domácí jich vrhali 30, hosté pouze polovinu.

Nejlepší střelci: Longford a Jerrells po 16 – Nocioni 18, Pleiss 14

Panathinaikos Athény – Anadolu Efes 78-64 (23-21, 14-15, 23-18, 18-10)

Druhý řecký celek ve skupině E nenapodobil svého rivala a naopak po výhře nad Efesem zůstává neporažen. Panathinaikos předevedl skvělou obranu a zavřel svého soupeře na 64 bodech. Rozhodující šňůru domácí tým předvedl na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy zelení odskočili svému soupeři na třináctibodové vedení. Domácímu kapitánovi Dimitrisi Diamantidisovi utekl o jednu asistenci ceněný double-double, i tak byl ale nejlepším střelcem utkání a trefil 4 trojky.

Nejlepší střelci: Diamantidis 17, Lasme 16 – Planinič 13, Balbay a Savanovič po 11

Skupina F:

Ve skupině F jsou neporaženy rovněž dva celky: Nechybí mezi nimi ani největší favorit na celkové prvenství – Real Madrid. Španělský velkoklub doplňuje izraelský gigant Maccabi Tel Aviv. Po jedné prohře mají na svém kontě shodně moskevské CSKA, o jehož první zaváhání na palubovce Partizanu bude ještě řeč, a mnichovský Bayern. Bez výhry se na posledních dvou místech krčí Galatasaray a Žalgiris Kaunas.

Real Madrid – Bayern Mnichov 111-87 (17-24, 31-23, 41-21, 22-19)

Bayern zaskočil Real hned na úvod a první čtvrtinu Němci vyhráli o 7 bodů. Pak ale začali úřadovat domácí – konkrétně trojice Fernández, Rodríguez a Mirotič. Tito hráči se poskládali v celém utkání na 59 bodů královského klubu. Za druhou a třetí čtvrtinu Real nastřílel obdivuhodných 72 bodů a na to zkrátka a dobře bavorský celek nemohl najít pádnou odpověď. Diváci se dobře bavili, neboť byli svědky téměř dvousetbodové přestřelky.

Nejlepší střelci: Fernández 24, Rodríguez 19 – Delaney 22, Taylor 14

Žalgiris Kaunas – Maccabi Tel Aviv 78-87 (25-19, 21-19, 17-25, 15-24)

Duel dvou rozdílných poločasů byl na programu v Kaunasu. Domácí Žalgiris vyhrál ten první 46-38, ovšem na konci mače se radovali hosté poměrem 78-87. Příčinou tohoto obratu bylo zejména 17 ztrát domácích (oproti 7 Maccabi) a zlepšená střelba za tři body ve druhé půli v podání hostujícího celku. Maccabi je tak i nadále neporaženo, Žalgiris je na tom přesně opačně.

Nejlepší střelci: Dentmon 21 (10 asistencí), Jankunas 21 – Rice 20, Smith 15

Galatasaray Istanbul – Lokomotiv Kubaň Krasnodar 62-63 (20-12, 15-20, 16-19, 11-12)

Veledůležité vítězství slaví Lokomotiv Kubaň. Rusům jej zajistila trojka litevského rozehrávače Mantase Kalnietise těsně před koncem 4. čtvrtiny. Za domácí Turky mohl po time-outu ještě zvrátit duel dvoubodovou střelou jejich nejlepší střelec Carlos Arroyo, ale minul a tak má Krasnodar první vítězství v LAST 16 a Galatasaray si na něj bude muset počkat minimálně do příštího týdne.

Nejlepší střelci: Arroyo 19, Mensah-Bonsu 10 – Brown 16, Kalnietis 13

Partizan Bělehrad – CSKA Moskva 73-72 (15-14, 19-21, 16-15, 23-22)

Partizan Bělehrad přivítal v Kombank Areně před zraky 16,5 tisícovek diváků CSKA Moskva. Srbové takovéto prestižní zápasy hrají kvůli vyšší kapacitě mimo svůj nedobytný stánek Pionir. Domácí v duelu drželi s favoritem krok po celou dobu střetnutí. V první čtvrtině, jež skončila 15-14 pro domácí, nastřílel 10 ze 14 hostujících bodů jejich srbský centr Nenad Krstič. Zkraje druhé čtvrtiny domácí odskočili na šestibodové vedení (20-14), ovšem pak opět přišla Krstičova chvíle: Pěti body v řadě nastartoval obrat moskevanů a jejich šňůru 18-4!  Pokud si někdo myslel, že to domácí celek zlomí, mýlil se. Těsně před koncem druhé části snižoval domácí Milosavljevič trojkou na pohodovou jednobodovou ztrátu (34-35). I na začátku třetí části CSKA odskočil na devítibodové vedení, ale Partizanu se povedlo ztrátu opět smazat a po trojce všudypřítomného Bogdanoviče dokonce otočit na 50-48. Jackson však vyrovnal a po třech čtvrtinách svítilo na ukazateli skóre 50-50. Jak Bogdanovič ve třetí čtvrtině skončil, tak i začal tu poslední – tedy úspěšnou trojkou, která znamenala vedení 53-50. Oba celky se poté přetahovaly o vedení, avšak více ze hry měl překvapivě Partizan, jenž většinu posledních minut vedl. V posledních dvou minutách nejprve Nenad Krstič otočil na 70-69 pro CSKA, potom jej napodobil domácí Milenko Tepič a opět vedl Partizan. Pro faul si posléze došel hostující křídelník Sonny Weems, jenž dvěma trestnými hody nepohrdl a Moskva opět vedla, tentokrát 72-71. Viktor Khryapa ale poté nesmyslně fauloval Bogdana Bogdanoviče při střelbě za tři body a domácí borec tak dostal výhodu tří šestek. První ještě s díky odmítl, ale další dvě už bezpečně proměnil. CSKA poté měl přesně 24 sekund na otočení zápasu. Zodpovědnosti se chopil nikoli Miloš Teodošič, jak si možná někdo myslel, ale Sonny Weems a ten 5 sekund před koncem najel pod koš, ale těžký lay-up po zdvojení minul a v bělehradské aréně tak mohl naplno vybuchnout gejzír radosti!

Nejlepší střelci: Bogdanovič 27, Kinsey 15 – Krstič 27, Weems 16 (10 asistencí)