Pumprla se rozhodl ukončit reprezentační kariéru
Třiatřicetiletý rodák ze Zábřehu a kapitán národního týmu Pavel Pumprla po utkání o páté místo se Srbskem ukončil svou reprezentační
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
Běh je základ drtivé většiny sportů a alespoň v přípravě běžeckými tréninky prochází téměř každý sportovec. Jak to mají basketbalisté? O tom jsme si povídali s Martinem Skřivánkem, kondičním trenérem basketbalistů Pardubic.
Jak byste odpověděl na obecnou otázku, jací jsou basketbalisté běžci?
Kolem basketbalu se pohybuji již třetí rok. Než jsem začal působit u tohoto sportovního odvětví tak jsem měl svou ideu o motorice a koordinaci basketbalistů, kterou jsem musel postupem času přehodnotit. Můj problém byl ve srovnávání hráčů s atlety, s nimiž pracuji osmým rokem ve dvou pardubických oddílech. Atletikou jsem sám odkojen (úsměv). Basketbalisté jsou běžecky težkopádnější než atleti a běžeckou technikou se značně liší. Jednotlivé basketbalové pozice jsou rovněž odlišné ve svých nárocích na samotné hráče a z běžeckého pohledu by v něm měli vynikat hlavně křídla a rozehrávači. Věřím, že rozvoj pohybových schopností atletickým směrem od raného věku dá mladým hráčům komplexnější výbavu do budoucna a běžecky je posune vpřed.
Jaký význam má vytrvalostní běh ve vašem tréninku?
Je to základní stavební kámen hlavně na začátku přípravného období. V jeho průběhu se u nás vyskytuje až dvakrát týdně a později přechází v intervalový trénink. Samotná hra není o obecné vytrvalosti a pro hráče je efektivnější práce v prostředí, které je podobné tomu zápasovému.
Trénujete vytrvalost i v průběhu sezony?
Letos jsme měli přípravu na horách a rozvíjeli tam i vytrvalostní složku. V průběhu sezóny zařazujeme do přípravy rekondiční tréninkový program, do kterého obecnou vytrvalost již nezařazujeme.
Jaké nároky se váží k jednotlivým pozicím v basketbale?
Všechny basketbalové pozice dnes kladou velké nároky na rychlostní schopnosti. Rychlost reakce a akcelerace se mi zdají klíčové. Obratnost, koordinace, síla a pohyblivost jsou rovněž důležitou složkou výkonu. Rozehrávka je o nápadu, šikovnosti, rychlosti a dynamice. Pohyb dalších hráčů na hřišti směrem ke koši je rovněž o rychlosti, pohyblivosti, kreativitě a již větší síle. U pivotů hraje výbušná a maximální síla trochu větší roli.
Jsou v Pardubicích na tuto stránku větší nároky právě kvůli tomu, že hlavní trenér Jan Slowiak je orientační běžec?
Mám sice kamarády-kondiční trenéry v Děčíně a v USK Praha, ale o porovnání mluvit nemůžu, neboť přípravu ostatních týmu neznám. Že má Honza rád běhání je jasná věc. Od předminulé sezóny kterou jsme všichni začali v západních Krkonoších již orientační běh do přípravy nezařazujeme (úsměv). Tam nám několik hráčů vyběhlo z mapy a pro posily se zámoří to byla úplná novinka. Běh je pro basketbal důležitou složkou, která ovlivňuje výkon, tudíž i trenérovy nároky jsou vysoké. On sám chodí běhat, udržuje se pomocí běhání, posilování s vlastní váhou, jógy, takže je to fyzicky aktivní trenér.
Jak moc zařazujete do tréninku intervaly?
Zařazení intervalového zatížení je závislé na období a průběhu celé sezóny. V současné době je pro kluky nejlepším intervalovým tréninkem zápas 5 na 5, což jim na konci přípravného období chybí asi nejvíc. Typ tohoto tréninku může být běžecký, silový, odrazový apod., který je u nás poměrně častý.
Používáte v přípravě sporttestery, které vám vygenerují tréninkové plány, nebo je připravujete sami?
Minulý rok jsme měli půjčené sporttestery z FTVS UK od Aleše Kaplana, pomocí, kterých jsme vyhodnocovali tréninkové zatížení. Významné bylo i generování výsledků v počítači. Letošní rok jsme s nimi nepracovali a plány vytváříme sami.
Preferujete sporttestery nebo dáte na vlastní pocity a pocity hráčů?
Sporttestery jsou významnou součástí tréninkové procesu pokud je máte k dispozici. Naše srovnávání výsledků jednou ročně není nijak zásadní. V průběhu sezóny věřím hodně své empatii, kterou samozřejmě konfrontuji s pocity hráčů. Jejich zpětná vazba je pro mě velice důležitá.
Zdroj fotografie: BK Pardubice
Na jakých distancích by vaši hráči zaběhli nejkvalitnější čas?
V našem týmu jsou hráči, ze kterých by bylo možné vykřesat i slušný výkon na atletickém oválu. Vedle běhů by několik z nich vyniklo ve skokanských či vrhačských disciplínách. Z toho mi vychází distance – běh 200metrů s vrhačskou koulí. Vážně. Hráči by vynikali ve sprintech se změnami směru a v bězích do 400 metrů. Realizační tým resp. hlavní trenér a masér v distancích nad 3kilometry.
Nedalo by se tedy říct, za kolik by měl průměrný ligový basketbalista zaběhnout jednotlivé distance?
Basketbalista by měl být schopen zvládat opakované sprinty do 30m. 20metrů z polovysokého startu běhají kluci za 2,7-3.1sec a 30metrů letmo od 3.30-3.75sec. Další testy, které aplikuji jsou již se změnami pohybu. Vytváření škatulek pro další distance nechám na někom jiném.
Přidávají si někteří vaši hráči v běžeckých trénincích?
V rychlostních trénincích si občas někdo přidá a v den volna se stává, že se jde někdo volně proběhnout. Při tréninku rychlostní vytrvalosti za mnou nikdo s nabídkou zvýšení dávek nechodí (úsměv). Hráči si chtějí přidávat většinou v činnostech, které je limitují. Na těch chtějí pracovat.
Máte zkušenosti i s přípravou sportovců z jiného sportu?
Působím jako atletický trenér, takže moje hlavní práce je příprava atletů od 6. do 9. třídy na ZŠ Benešovo náměstí v Pardubicích. Potom ještě pracuji se skupinou v dorosteneckém a juniorském věku v AC Pardubice. Individuální přípravu jsem dělal i s fotbalistou, tenistkou a dvěma hokejisty. Momentálně pracuji téměř se všemi věkovými skupinami, což beru jako velice přínosnou realitu.
Jakou vzdálenost hráč uběhne během dvaceti minut basketbalového zápasu?
To opravdu nevím a budu jenom tipovat. Odhaduji tak 2 až 2.5 kilometru, ale téměř vše velice intenzivně s proměnlivou dobou odpočinku. Nikdy jsme to neměřili, ale je to dobrý námět.
Děkuji za rozhovor
Autorizovaný eshop adidas , všechno zboží SKLADEM, bezkonkureční ceny, široký výběr – boty adidas, tašky adidas, adidas žabky, adidas dámské, adidas pánské
Třiatřicetiletý rodák ze Zábřehu a kapitán národního týmu Pavel Pumprla po utkání o páté místo se Srbskem ukončil svou reprezentační
Více