Pumprla se rozhodl ukončit reprezentační kariéru
Třiatřicetiletý rodák ze Zábřehu a kapitán národního týmu Pavel Pumprla po utkání o páté místo se Srbskem ukončil svou reprezentační
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
Informacemi nadité letní čtení se sportovním ředitelem Frankfurtu a bývalým hráčem Pardubic Kamilem Novákem servíruje Basketbal.cz, v němž najdete odpovědi nejen na to, proč odmítl nabídku Nymburka či jak těžké bylo zlanařit Muli Katzurina.
Basketbalová veřejnost určitě dobře zná jméno KAMIL NOVÁK. Ten začínal s basketbalem v ostravské hale Tatran, kde si ho vyhlédl dnes už legendární trenér Jaroslav Prokš a od něho vedly kroky Kamila Nováka do nejvyšší soutěže v dresu NH Ostrava. Po skončení vysokoškolských studií oblékal v sezoně 1990-1 dres tehdejší RH Pardubice. Při Kamilově krátké návštěvě na ME U16 si Basketbal.cz s ním vyjednal rozhovor, který se uskutečnil v minulých dnech.
Kamile, můžete čtenářům serveru Basketbal.cz popsat svoji zahraniční anabázi?
Po vojně v Pardubicích jsem dva roky hrál v portugalských klubech FC Barreirense a Seixal, pak tři roky v Německu za Tatami Rhöndorf. Potom jsem se vrátil na čtyři roky do NH Ostrava, ale pak následovalo Rakousko (SÜBA St. Pölten) a Lucembursko (Amicale Steinsel). V roce 2002 jsem odešel do Frankfurtu nad Mohanem, kde jsem ještě tři roky hrál II. ligu, ale současně jsem už začal pracovat v klubu, který se tehdy jmenoval OPEL Skyliners, na různých marketingových projektech. V roce 2005 jsem přestal hrát úplně a převzal jsem funkci sportovního ředitele a v ní působím dodnes.
Co Vás přivedlo do tak vysoké funkce v jednom z nejlepších německých klubů, který má od 1. července nový název Fraport Skyliners?
Již při svém druhém odchodu do zahraničí v roce 2000 jsem měl jít do Frankfurtu hrát druhou ligu a pracovat v klubu, ale tehdy jsem to ještě odmítl a do svého současného působiště jsem přišel až o dva roky později. Vždy jsem chtěl profesně spojit to, co jsem vystudoval (ekonomii) a to, co jsem dlouhá léta dělal (basketbal). To se mi splnilo v současné funkci ve Frankfurtu. Jak už jsem řekl, v tomto klubu jsem hrál v letech 1993-96, kdy klub působil pod názvem Tatami Rhöndorf a do Frankfurtu nad Mohanem se přesunul v roce 1999 a hned mě kontaktovali, zdali bych měl zájem působit v manažerské funkci.
Co je náplní funkce sportovního ředitele ve frankfurtském klubu? Můžete jí přiblížit?
Je to velice pestrá a časově náročná práce. Jedná se o výběr hráčů, trenérů, dojednávání smluv, ale i řízení denního chodu klubu (máme i s trenéry a hráči 45 zaměstnanců), styk s médii, sponzory a představiteli města. Spadá se ale i celková koncepce klubu včetně mládežnických katagorií a spousta dalších činností , které souvisí s chodem klubu a jeho působením v bundeslize a evropských pohárech. Letos budeme hrát Eurocup. Pokud jde o mládež, tak prací s ní jsme se začali hlouběji zabývat před pěti lety, do té doby jsme práci s mládeží přenechávali menším klubům ve Frankfurtu.
Fraport Skyliners Frankfurt patří ke špičce basketbalové bundesligy. Jak je náročné pracovat s profesionály, kteří v klubu působí a jejich nároky jsou asi podstatně vyšší než je zvykem u nás?
Frankfurt, alespoň co se financí týče, nepatří do TOP 4 v bundeslize, ale v posledních pěti letech jsme se vždy dostali do play-off a především v posledních dvou ročnících jsme byli vážnými kandidáty na titul. Porážka o dva body v rozhodujícím pátem finálovém utkání s Bambergem v předloňské sezoně dodnes mrzí, protože jsme byli blízko titulu. I minulá sezona byla velice úspěšná. Po základní části jsme byli druzí a v play-off jsme vypadli v semifinále s Albou Berlín, který vedl trenér Katzurin. Byla to velice nezvyklá, až šílená série, když jsme vyhráli oba zápasy v Berlíně a naopak doma prohráli všechny tři. A pokud jde o práci s hráči, jejich nároky se přesně definují při vyjednávání smlouvy a pak už to je „jen“ basket a ten je všude stejný. A navíc přední české kluby se nemusejí schovávat. I v české MNBL působí kvalitní hráči a jejich podmínky jsou srovnatelné se zahraničím.
Před novou sezonu se Vám podařil pěkný úlovek. Do křesla trenéra jste získal Muli Katzurina, který je u nás velmi známý z působení v Nymburce. Jak k tomu došlo?
Po skončení minulé sezony jsme dlouho jednali s tehdejším úspěšným trenérem Herbertem, ale po několika jednáních mi bylo jasné, že čeká na nabídku od některého klubu, který bude hrát Euroligu. Tak jsem začal okamžitě vyhlížet případného nástupce. Poté, co Alba Berlín překvapivě neprodloužila s Muli Katzurinem smlouvu, začal jsem hned jednat s jeho agentem. Muli Katzurin je zkušený trenér a při jeho volbě svou roli sehrál i fakt, že zná německou bundesligu z působení v Berlíně, kde s Albou došel až do finále.
Co považujete za svůj největší funkcionářský úspěch?
To je takhle těžké definovat. Určitě bylo velkým úspěchem, že jsme se v posledních letech etablovali v nejvyšších patrech bundesligy i když náš rozpočet nepatří rozhodně k nejvyšším. Předloni jsme byli ve finále jak Poháru, tak i bundesligy. V Poháru jsme prohráli o bod v bundeslize o dva a v obou případech s Bambergem. A v minulé sezoně se nám i po dalším zkrácení rozpočtu podařilo vybudovat tým, který skončil po dlouhodobé části druhý a došel až do semifinále. To od nás nikdo moc nečekal.
Doslechli jsme se o Vašich kontaktech s Nymburkem a ČBF. Nakonec jste zůstal ve Frankfurtu, můžete vysvětlit proč?
Nikdy jsem se netajil tím, že se s rodinou chceme vrátit domů do České republiky. Takové nabídky se ale nedstávají každý den, takže jsem se tím vážně zabýval. Nakonec jsem ale z rodinných důvodů musel odmítnout. Nebylo to lehké rozhodnutí.
Váš syn hraje za B tým Frankfurtu. Jak se mu daří a jaké má basketbalové ambice? A dcera, která Vás doprovázela v Pardubicích, také sportuje?
Jan hrál ještě vloni bundesligu v kategorii U19 (NBBL) a zároveň sbíral zkušesnosti ve třetí nejvyšší soutěži (ProB). Nějaký talent má, ale jako otci se mi to těžko hodnotí. Víc mě zajímá, že studuje, letos odmaturoval a bude pravděpodobně studovat ekonomiku tady ve Frankfurtu nebo blízkém okolí. Hrát bude ProB a možná už trénovat s profitýmem. Dcera několik let závodně plavala, kvůli vytížení ve škole musela přestat. Na basket chodí a fandí, ale nikdy ho nehrála závodně.
Mělo v Německu nějakou odezvu vyřazení Taylora a Zinna z reprezentace na ME U16, poté co po čtvrtfinálové porážce s Francií v noci vyrazili do nočního Hradce Králové?
Trenér reprezentace U16 Harald Stein měl pro tento krok své důvody, i když to jistě nebylo lehké rozhodnutí. V Německu se ale o tom nijak moc veřejně nediskutovalo. Harald Stein pracuje u nás v klubu jako koordinátor mládeže. O tom případu jsme spolu hovořili a plně chápu, proč se tak rozhodl.
A nakonec. Máte čas si jít ještě zahrát basketbal?
Přiznám se, že basket už vůbec nehraji. Nemám moc času a to málo, co mám, se snažím věnovat rodině. Naposledy jsem si byl lehce zahrát před třemi roky a utrhl jsem si achilovku, takže od té doby nehraji vůbec. Občas jdu do haly se synem, ale pouze jako přihrávač. Občas si jdu zaběhat nebo do posilovny, ale hrát, to už mě moc nebere.
Za rozhovor poděkoval František Nerad.
Autorizovaný eshop adidas , všechno zboží SKLADEM, bezkonkureční ceny, široký výběr – boty adidas, tašky adidas, adidas žabky, adidas dámské, adidas pánské
Třiatřicetiletý rodák ze Zábřehu a kapitán národního týmu Pavel Pumprla po utkání o páté místo se Srbskem ukončil svou reprezentační
Více