Extraliga kadetek: Titul vybojovaly domácí hráčky, bronz putoval do Prahy
V prvním semifinálovém zápase se utkala domácí Slovanka a Trutnov, pátý tým základní části. Pražský celek si pohlídal vstup do
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
Dnes odpoledne odstartuje v Liepaji a Valmieře v Lotyšsku světový šampionát hráčů do 19 let. Titul obhajují hráči USA, tentokrát jim ovšem budou tvrdě šlapat na paty lonští evropští šampioni do 18 let z Litvy v čele s vynikajícím Jonasem Valančiunasem.
Od čtvrtku 30. června do neděle 10. července uvidí tři lotyšská města více než šedesát zápasů jubilejního desátého Mistrovství světa hráčů do 19 let, což je po mistrovství světa mužů a žen třetí největší akce pořádaná basketbalovou organizací FIBA, jíž se zúčastní 16 zástupců ze šesti kontinentů. Nejvíce zástupců, šest, má Evropa, tři zástupce má Asie, po dvou mají Afrika, Severní a Jižní Amerika a poslední místo zaujímá Austrálie. Všechna utkání v základních a posléze osmifinálových skupinách budou sehrána v moderních halách v Liepaji a Valmieře, osmifinálová a čtvrtfinálová utkání, obě seminále, souboj o bronz a posléze i velké finále budou sehrána v největší hale v celém Lotyšsku, moderní Riga Areně v hlavním městě Rize, která pojme přes 14 tisíc diváků.
Herní systém turnaje navazuje na úspěšný model z předchozích let. Týmy jsou rozděleny do čtyř základních skupin (A, B, C, D), kde se utkají systémem každý s každým. První tři týmy z každé skupiny následně postoupí do osmifinále, zbylé čtyři budou hrát mezi sebou o konečné umístění na 13. – 16. místě. Postupující do osmifinále budou rozděleni do dvou nových skupin po šesti týmech; skupinu E vytvoří týmy ze skupin A a B, skupinu F pak týmy ze skupin C a D. Každý tým sehraje postupně tři utkání s novými soupeři, neboť budou započítávány výsledky zápasů v základních skupinách. Mezitím se spolu utkají čtyři týmy, které nepostoupily do osmifinále, o pořadí na 13. – 16. místě. První čtyři týmy z obou osmifinálových skupin postoupí do čtvrtfinále (F2 – E3, F1 – E4, E2 – F3, E4 – F1), z něhož následně vzejdou semifinalisté a z jejich vzájemného souboje (vítěz F2 – E3, F1 – E4, resp. E2 – F3, E4 – F1) posléze oba finalisté. Poražení semifinalisté se spolu utkají o třetí místo.
Rozdělení týmů podle základních skupin:
Skupina A: Brazílie, Polsko, Rusko, Tunisko
Skupina B: Argentina, Austrálie, Lotyšsko, Tchaj-wan
Skupina C: Chorvatsko, Kanada, Korea, Litva
Skupina D: Čína, Egypt, Srbsko, USA
Největším favoritem letošního šampionátu je na papíře celek USA, většina odborníků na mládežnický basketbal však do role hlavního favorita na zisk zlatých medailí pasuje celek Litvy. Výběr trenéra Maksvytise je pospolu několik let a na mezinárodním poli má za sebou již dva významné úspěchy z let 2008 a 2010 v podobě prvenství na ME hráčů do 16 a 18 let. Ústřední postavou litevského výběru je pětka letošního draftu do NBA Jonas Valančiunas z Lietuvosu Rytas, který má za sebou velmi úspěšnou sezónu v Eurolize. Jeho 210 cm vysoká postava budí respekt a Valančiunas ji dokáže beze zbytku využít. Pravidelně se pohybuje kolem 20 bodů a 10 doskoků na zápas, k nimž dokáže přidat několik bloků, získaných míčů a pěkných asistencí. S dalším dlouhánem Mockevičiusem tvoří sehranou dvojici, která dokáže Litvě zajistit převahu pod oběma koši. Pozici ústředního rozehrávače má dlouhodobě pod palcem robustní Čižauskas, jehož forma v přípravě stoupala s každým odehraným zápasem. Litevci budou tradičně spoléhat na střelbu z dálky. Zde je třeba zmínit jména dvojice Redikas – Pukis, byť se druhý jmenovaný teprve zotavuje z vážného zranění kolena, které utrpěl během náročné sezóny v zámoří.
O titul by se mladí Litevci měli podle odborníků střetnout se stejně starými hráči USA, kteří budou obhajovat titul z roku 2009. Tehdy Američané prošli celým turnajem bez ztráty kytičky a jen Chorvaté v semifinále je notně potrápili. Tentokrát však americký výběr nemá ve svém středu osobnosti typu Thompkinse, Haywarda, Taylora nebo Millera. Trenér Paul Hewitt nemůže z nejrůznějších důvodů počítat s účastí budoucích hvězd Kyrie Irvinga, Jarreda Sullingera, Austina Riverse, Brada Beala nebo Michaela Gilchrista, a tak jediným velkým jménem jeho výběru bude rozehrávač mistrů NCAA z Connecticutu Jeremy Lamb, který jako debutant dosáhl ve vyřazovacích bojích vynikajícího průměru 16,4 bodů na zápas, což jen podtrhuje jeho ofenzivní kvality. Sekundovat by mu měla dvojice Doug McDermott – Tim Hardaway ml., slabinou amerického výběru je naopak podkošová sestava. Není jistě bez zajímavosti, že z loňského týmu do 18 let, který dominoval na Amerických hrách, jsou na turnaji pouze dva hráči. V přípravě s Litvou mladí Američané prohráli rozdílem více než 30 bodů a Valančiunas si udělal ze svých protivníků trhací kalendář, čímž dal kouči Hewittovi hned několik podnětů k zamyšlení.
Šance zbývajícíh účastníků turnaje jsou víceméně vyrovnané. Celek Austrálie je složen především z hráčů Australského sportovního institutu v Brisbane a velmi dobře se prezentoval na přípravném turnaji v Litvě, kde mj. porazil Brazílii rozdílem 24 bodů. Těsně před začátkem turnaje však trenér Cotter přišel o důležitého křídelníka Mitchella Nortona, který si zlomil nohu, a tak zraky příznivců "Aussies" se sklánějí k Mitchellu Creekovi, hráči s dynamitem v nohách, který patřil v uplynulé sezóně k tahounům týmu Adelaide 36ers v tamní profilize. V přípravě mu zdatně sekundoval rozehrávač Hugh Greenwood a podtrhl tak jen oprávněnost ambicí Australanů.
Pozadu nechtějí zůstat ani bronzoví z uplynulého šampionátu Chorvaté. Tamní federace ve spolupráci s koučem Brajkovičem sestavila velice zajímavý kádr, v němž nechybí rozehrávač Toni Katić, stejně jako nesmírně talentovaná dvojice Dario Šarić – Mario Hezonja, kteří jsou dokonce o dva, resp. tři roky mladší než jejich spoluhráči! Slabinou Chorvatů je podkošová sestava a sám agilní Boris Barać na všechno stačit nebude.
Ze zadních pozic budou útočit mladí hráči Srbska. Ti na minulém šampionátu překvapivě scházeli a neúčast by si rádi vynahradili nyní. Trenér Mijatović se však bude muset obejít bez nesmírně talentovaného rozehrávače Miljenoviče, a tak veškerá zodpovědnost za organizaci hry srbského výběru bude ležet na bedrech další perly mezi rozehrávači Aleksandaru Cvetkovičovi. Pod košem se srbský kouč může spolehnout na produktivního Nikolu Siladiho a strašákem pro soupeře bude 221 cm vysoký pivotman Partizanu Bělehrad Nemanja Bešović.
A domácí výběr Lotyšska, bronzový z ME do 18 let v uplynulém roce? Trenér Jansons má k dispozici to nejlepší, co současný mládežnický basketbal v Lotyšsku nabízí, a tak domácí příznivci hýří optimismem. Motorem reprezentace je rozehrávač Kaspars Vecvagars a ofenzivně laděný křídelník Olimpije Lublaň Davis Bertans, jehož si před týdnem v draftu do NBA vybrali zástupci San Antonia. Lotyši se bohužel budou muset na turnaji obejít bez zraněného kapitána týmu Andrise Misterse. Pivotman Edmunds Dukulis nahrazuje chybějící centimetry energií a chytrostí a vytáhlý rozehrávač Janis Timma je pověstným X faktorem na lavičce. Lotyši se navíc budou moci spolehnout na mohutnou podporu publika, které jim bude dodávat potřebnou energii a požene vytrvale kupředu.
Na které hráče se zaměřit blíže?
Jonas Valančiunas (Litva), Jeremy Lamb a Patric Young (USA), Raul Neto a Lucas Nogueira (Brazílie), Mitchell Creek (Austrálie), Aleksandar Cvetković (Srbsko), Toni Katić, Dario Šarić a Mario Hezonja (Chorvatsko), Davis Bertans (Lotyšsko), Kevin Pangos a Sim Bhullar (Kanada), Dmitrij Kulagin (Rusko), Mateusz Ponitka a Przemysław Karnowski (Polsko)
Program prvního dne (čtvrtek 30. června 2011):
Polsko – Tunisko (12:45)
Čína – Srbsko (12:45)
Rusko – Brazílie (15:00)
USA – Egypt (15:00)
Argentina – Austrálie (17:15)
Korea – Kanada (17:15)
Lotyšsko – Tchaj-wan (19:30)
Chorvatsko – Litva (19:30)
Autorizovaný eshop adidas , všechno zboží SKLADEM, bezkonkureční ceny, široký výběr – boty adidas, tašky adidas, adidas žabky, adidas dámské, adidas pánské
V prvním semifinálovém zápase se utkala domácí Slovanka a Trutnov, pátý tým základní části. Pražský celek si pohlídal vstup do
Více