Extraliga kadetek: Titul vybojovaly domácí hráčky, bronz putoval do Prahy
V prvním semifinálovém zápase se utkala domácí Slovanka a Trutnov, pátý tým základní části. Pražský celek si pohlídal vstup do
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
V souvislosti s konáním MČR v kategorii „U16“ , které již ve středu začíná v pardubické hale „Na Dukle“ proBasket oslovil kouče všech zúčastněných týmů: domácích Pardubic, Zlína, BCM Slezské Ostravy a JBC Brna, aby se o své názory a představy podělili se čtenáři webu „proBasket“.
Jako první se rozepsal pardubický lodivod Jan Procházka, jeden z nejuznávanějších mládežnických trenérů v ČR, jehož autogram stojí za výrazným vzestupem mládežnického basketbalu ve městě perníků. Zde jsou jeho odpovědi, které Vás určitě zaujmou:
Jak probíhala příprava na final four a budete v městě perníku kompletní ?
Termínová listina je hodně nešťastná. Final four se hraje dva dny po play-off juniorů, týden po návratu repre ČR z turnaje, tým jsem neviděl pohromadě tři týdny a tak musíme spoléhat na individuální kvality našich hráčů a jejich herní vyspělost. O přípravě se v našem případě ale hovořit nedá, takže před letošním mistrovstvím mám hodně smíšené pocity vyplývající z nemožnosti přípravy na vrchol sezóny. Honíme moc zajíců najednou a uvidíme, zda nám některý neupláchne.
Jak jste spokojen s umístěním a výkony Vašeho týmu po základní části ?
Vítězství bez jediné porážky hovoří za všechny komentáře. Nicméně jsme jako všechny týmy na světě odehráli zápasy výborné, průměrné i méně kvalitní, které jsme zvládli bez úhony pouze zásluhou přítomnosti našich silných individualit bez kvalitního týmového výkonu.
Na začátku sezóny došlo k posunutí trojkové čáry, jak se to projevilo na hře kadetů ?
Pro mě na extraligové úrovni až překvapivě ne tolik, jak se všeobecně očekávalo, i když úspěšnost trojek je přece jenom o něco nižší, četnost se nesnížila a vyspělí hráči se střelbou z této vzdálenosti nemají žádný problém. Horší situace asi je v nižších soutěžích, DL či oblastních přeborech, kde soupeři posunutí hranice více zneužívají ke hraní zónových obran, což je podle mého názoru nežádoucí trend.
Kdo je největším favoritem pardubického final- four a jaké si tipnete pořadí ?
Nálepku favorita jsme si pochopitelně vybojovali za výsledky v průběhu soutěže my. Ale spojení ostravských týmů i pokroky Brna i Zlína dávají tušit daleko vyrovnanější zápasy, než si možná mnozí optimističtí příznivci našeho týmu dovedou připustit. Pořadí proto nechci tipovat, abych nebyl po turnaji považován za „hrdobce“ či pesimistu. Každý může porazit každého a tím bude turnaj divácky zajímavější a pro nás trenéry vypjatější.
Myslíte si, že současný systém soutěží v kategorii kadetů a juniorů je optimální nebo potřebuje nějakou změnu, pokud ano, jakou ?
V dobách mých trenérských začátků, kdy basketbal hrálo daleko více družstev, hrálo na ligové úrovni 24 týmů, zbytek bojoval v oblastních soutěžích. Dnes máme 36 týmů, které nemají kvalitu, protože z 24 týmů žákovských lig nemůže vzniknout 36 týmů pro dorostenecké ligy. To je základní nesmysl! Oproti tomu si myslím, že zúžením extraligy na pouhých 12 týmů se na mnoha místech přestává pracovat, protože úroveň DL je v současnosti velmi nízká. Východiskem by bylo více malých skupin v první polovině soutěže a z nich postup do třeba pouze osmičlenné extraligy, v níž by šlo o všechno. Zbylá družstva by hrála o záchranu, zase o všechno. To by hráče naučilo hrát pod jistým tlakem, vyrovnanější zápasy a menší kluby by neztrácely před sezónou chuť porvat se o své místo na slunci a pořádně trénovat. Argument, že by se nedali stahovat talentovaní hráči do center je rovněž zavádějící. Každé centrum by mělo pracovat s co nejširším počtem talentů ve svém regionu, a to i s hráči, kteří ještě potáhnou mateřské kluby, a to až do chvíle, než budou sami schopni být lídry ve střediskovém týmu. Teprve poté je zařadit na soupisky středisek, třeba až v kategorii juniorů. Ale to by musela střediska placená státem být ochotna pracovat i na hráčích, kteří ještě nejsou jejich majetkem, což majitelé klubů dost neradi vidí. K neprospěchu basketbalu jako celku.
Jak se Vám líbí změna věkových kategorií ?
Musím říct, že všechno má svá pro i proti, ale vzhledem k návaznosti na střední školy je to asi logická změna. Hlavně to umožnilo zrušit podivnou kategorii do 20 let, v níž nestartovali žádní talentovaní hráči a nedalo se na ni dívat. Já bych se ale přikláněl ke zrušení počtu pendlujících hráčů v A a B týmech a umožnil v každém B týmu mužů bez omezení startovat všem hráčům do 22 let daného klubu. Vznikly by tak jakési juniorky, které by výrazně pomohly překlenout přechod hráčů z juniorů do mužů. Nad tím se ale dosud nikdo z kompetentních orgánů nebyl ochoten zamyslet, to vidím jako základní recept pro vyřešení situace. Půjdeš si odsedět za áčko, ale vzápětí odehraješ 30 minut za béčko, tak by to nějak mělo být. Řády to nepochopitelně většině hráčů neumožňují! Totéž v bleděmodrém bych zavedl u dvouročníkových kategorií mládeže: jsi v kategorii prvním rokem, tak žádné pendlování, můžeš za béčko hrát bez omezení počtu. To by výrazně ulehčilo přechody hráčů ze žáků do kadetů a z kadetů do juniorů a nevedlo k demotivaci v podobě vysedávání na lavičce. A taky by to vedlo ke zvýšení úrovně soutěží, po němž neustále voláme.
Jaké šance vidíte pro národní tým na ME kategrorie „U16“, které budeme pořádat na přelomu července a srpna právě na východě Čech ?
Neznám příliš úroveň evropských týmů, ale myslím, že základní sestava se v Evropě nemůže ztratit. Co jméno, to klenot! Horší je to s lavičkou. Jinými slovy: bude-li přát zdraví, můžeme být hodně úspěšní, v opačném případě se můžeme dožít zklamání. Jsme až příliš závislí na několika málo osobnostech, i když na druhou stranu, pro český basket je hodně dobře, že se do budoucna objevují. Vyrovnanost k průměru nic neznamená, basketbalové výsledky dělají osobnosti. Jenom by jich mělo být alespoň dvakrát tolik!
Základní osa týmu je zřejmě jasná, ale na koho by trenér Treml neměl ještě zapomenout ?
Četl jsem nominovanou patnáctku a jména v ní výkonnostně sedí. Vždycky se dá polemizovat o hráčích na 10.-15. místě, ale to určitě není podstatná záležitost. Já bych vzal tři hráče o rok mladší bez ohledu na výkonnost, protože se to potom vrátí v následujícím roce jako dar z nebes a nezačínáte úplně od nuly. Zkušenosti z Evropy se nedají ničím nahradit.
Myslíte se si , že by kluci ve věku 15- 17 let měli odcházet do zahraničí anebo by měli volit českou cestu růstu basketbalového vývoje ?
Zase problematická otázka s nejednoznačnou odpovědí. Podle mě by měli do zahraničí odcházet hráči s výkonností jasně přesahující naši juniorskou kategorii. Dokud nejsou jasně nejlepší v tuzemsku, bylo by vhodné, kdyby jim agenti tento úkol kladli na srdce a teprve potom jim sháněli angažmá za hranicemi. Myslím, že by tím pomohli celému našemu basketu daleko víc. Když ale hráč jasně převyšuje juniorskou soutěž u nás a nedostane šanci v Mattoni NBL, měl by odejít za kvalitou ven. Viděl jsem například Adama Pecháčka, obrovský talent, ale dělal něco, aby byl v domácích mládežnických soutěžích jasně nejlepší, když získal angažmá v Itálii? Kdyby mu agenti kladli na srdce – až budeš dominovat doma, posuneme tě dál, mohl být dnes o pořádný kus dál, než je. Je dobrý, ale není skvělý, a to se mně příliš nelíbí, protože na to podle mého názoru má obrovské předpoklady.
Nepřehlédněte: Autorizovaný eshop adidas, vše SKLADEM – boty adidas, tašky adidas, trička adidas
V prvním semifinálovém zápase se utkala domácí Slovanka a Trutnov, pátý tým základní části. Pražský celek si pohlídal vstup do
Více