Prostějov zvládl vstup do poháru na jedničku | Probasket.cz

Prostějov zvládl vstup do poháru na jedničku

📁 Evropské poháry 🕔30.9.2010

Basketbalisté Prostějova jsou na nejlepší cestě postoupit do základní části Poháru EuroChallenge. V úvodním zápase kvalifikace totiž překvapivě snadno zvítězili nad domácím Domžale 70:62 a před odvetou drží v rukách všechny trumfy.

Ještě minulý týden bojovala prakticky celá podkošová sestava Orlů s nejrůznějšími zraněními, do pohárového utkání v Domžale však trenér Bálint mohl využít služeb kompletního kádru. Tento fakt měl na vývoj utkání naprosto zásadní vliv. Domácí Helios v současnosti postrádá výrazné postavy pod košem, čehož český vicemistr dokonale využil. Ale nepředbíhejme.
V základní sestavě  Orlů se vedle zkušených Šležase s Hyżym, resp. Lawrence s Nicholsonem, objevil i benjamínek Bohačík, který se však se úlohy zhostil výtečně a byl to právě on, kdo otevřel skóre utkání. Person sice chvíli na to otočil na 3:2, bylo to však poprvé a naposledy, kdy slovinský tým vedl. Následně totiž začala úřadovat dvojice Šležas – Nicholson, která dostala Prostějov do vedení, které umocnil těsně před koncem první čtvrtiny trojkou Veikalas (18:26). Prostějovská převaha pod košem zesílila s příchodem Landryho, jenž sbíral odražené míče jako chobotnice. Slovinci sice bojovali, dařilo se rozehrávačům Zagorcovi s Malim, Prostějov však odrážel všechny domácí útoky přesnou střelbou podkošových hráčů (32:39). Po přestávce přišel rozhodující úder hostů. Postarali se o něj Šležas s Veikalasem, kteří zazmenali prvních 12 bodů Orlů ve druhé půli. Po trestných hodech Marka vedli Prostějovští již rozdílem 20 bodů (32:52) a skvělý nástup do druhého poločasu zakončil znovu trojkou Šležas. Během šesti minut předvedli hosté šňůru 18:2 a i když domácí nesložili zbraně, neměli již síly na zvrat a do konce utkání dokázali pouze snížit na přijatelný rozdíl. Ten mohl být ještě výraznější, ovšem těsně před koncem neproměnil tutovku z pod koše Hyży a z protiútoku, prakticky z klaksonem, přišla trojka domácích.
Výtečný výkon podal v prostějovském dresu veterán Andrius Šležas, který zanamenal 20 bodů, včetně čtyř trojek. Zdatně mu sekundoval Kyle Landry, který si kromě 15 bodů připsal na své konto i 18 doskoků a 2 bloky. Spolu s Američanem Nicholsonem měl hlavní podíl na ovládnutí prostoru pod oběma koši, kde Prostějov "přeskákal" domácí tým poměrem 38:29.

Helios Domžale – BK Prostějov  62:70
(18:26, 14:13, 11:20, 19:11)

Střelci: Bubnič 15, Mali 10, Pašalić (8 doskoků, 3 bloky) a Zagorc 8, Person 7, Korošec 6, Lekič a Vranjkovič 4 – Šležas 20 (trojky 4/5), Landry 15 (18 doskoků), Lawrence 11, Nicholson 9 (8 doskoků), Veikalas 7 (4 asistence), Prášil 3, Bohačík a Hyży 2, Marek 1

Střelba: 22/56 (trojky 3/13) – 27/59 (trojky 7/18)
TH: 15/20 – 9/17
Doskoky: 29 – 38
Asistence: 7 – 11
Získané míče: 8 – 4
Ztracené míče: 12 – 18
Bloky: 4 – 2
Fauly: 21 – 22

Odveta se hraje ve středu 6. října 2010 v Prostějově.