Vstup do Eurocupu Nymburku vyšel | Probasket.cz

Vstup do Eurocupu Nymburku vyšel

📁 Evropské poháry 🕔26.11.2008

Na rozdíl od loňského roku, kdy svůj úvodní zápas v ČEZ Aréně nymburští hráči prohráli, letos nezaváhali a po výborném výkonu a dramatickém průběhu zaslouženě vyhráli.

Stejně jako v minulém roce v Uleb Cupu los Nymburku přisoudil tým z Adriatické ligy (Red Star Bělehrad), bylo tomu stejně i letos. Kvalifikant soutěže, černohorská Budućnost Podgorica, která dokázala v předkole vyřadit ambiciózní Galatasaray Istanbul, se tak stala prvním soupeřem nymburských Lvů.

Tento mladý černohorský tým, složený pouze z domácích a srbských hráčů, nastoupil v pardubické

ČEZ Aréně k zápasu s touto základní pětkou: Gordić, Micov, Popović, Maraš a Dasić. Nymburští postavili ligovými zápasy ověřenou pětici Lee, Křemen, Schilb, Benda a Jagodnik. Již od prvních minut bylo zřejmé, že oba týmy ví, kde je položen základní předpoklad k úspěchu v moderním basketbalu – v precizní a houževnaté obraně. Učet zápasu otevřel po asistenci Schilba Goran Jagodnik, odpověděl však Maras. Hned zkraje zápasu ukázal parádní blok Schilb a z dalšího útoku své první body zaznamenal také Lee. Po třech a půl minutách hry vedli nymburští hráči 8:2, nicméně Bojović z TH a poté Dašić z pěkně zahraného rychlého protiútoku snížili. Po neúspěšném trojkovém pokusu si Schilb spravil chuť nekompromisní smečí, když ho k ní pobídl svou nezištnou a přesnou přihrávkou Lee. Zdálo se, že by se domácí mohli pokusit dostat opět do výraznějšího bodového odstupu, to by se ovšem nesměl první trojkou zápasu prezentovat Dasić, který využil zcela limit 24 vteřin a v poslední vteřině skóroval – hosté poprvé v zápase vedli 10:11. Petr Benda však nepustil hosty do výraznějšího vedení a svými čtyřmi body vrátil vedení na stranu Nymburku. Když se Podgorici opět podařilo Micovićem a Bojovičem vyrovnat na 14:14, vzal na začátku poslední minuty této čtvrtiny Justin Gray odpovědnost na sebe a velmi drze najel pod koš soupeře, kde bravurně individuálně zakončil. Micović následně opět skóre srovnal, nicméně Gray všem ukázal, že sebevědomí má na rozdávání – počkal si na poslední vteřiny časového limitu a opět najel do vymezeného území a z odšlápnutého výskoku stanovil stav po první čtvrtině na 18:16.

Na začátku druhé čtvrtiny sice Otasović vyrovnal, ale pak přišel úsek čtyř a půl minut, během kterého nastříleli domácí hráči 13 bodů a ujali se tak vedení 31:18. Nymburští v této části dokázali ubránit opakovaně útoky Podgorici a z následných rychlých protiútoků trestali. Čtyři body zapsal Lee, trojku přes zónu poslal Gray, po koši přidali Schilb a Sokolovský. Nárůst rozdílu ve skóre zastavil až Gordič, ovšem v následném pokusu o rychlý protiútok byl faulován Schilb, který oba TH proměnil. Po faulu Nečase stejně oplatil Micović a když se po ztrátě Nymburku z rychlého protiútoku nemýlil smečí Dasić, začali hosté náskok stahovat. Trenér Katzurin si vzal oddechový čas, po kterém se trefil Sokolovský. Velice pěkný a ukázkový dvoutakt přes celé vymezené území předvedl Gordić a projel jako nůž máslem celou nymburskou obranou – 35:26. Černohorci byli v této fázi utkání velmi hbití, pozorní a tvrdí v obraně a tak si po faulu Graye vzal další oddechový čas trenér Nymburku. Simonović oba své TH proměnil, následně se Grayovi nepodařilo překonat obranu hostí dalekonosnou trojkou a když po faulu Sokolovského na Marase tento jeden TH proměnil, byl stav 35:29. Gray své dva TH naopak proměnil oba, hostům se podařilo po ztrátě nymburských hráčů skórovat Dasićem z následného rychlého kontru a poločas tak skončil rozdílem šesti bodů – 37:31. Za 20 minut tak na straně Podgorici nastřílel nejvíce bodů Dasić (9), za Nymburk pak Gray (11).

Do druhé půle vstoupili hosté aktivně a po dvou faulech Sokolovského, jednoho Lee a Schilba, který navíc fauloval Marase při úspěšné střele a dalším faulu Graye na Gordiće, tak hosté zásluhou proměněných TH srovnali po třech a půl minutách hry stav na 39:39. Nastala urputná přetahovaná o každičký bod, hosté skórovali po rychlých přechodech do útoku, o což se snažili i Nymburští. Lee předvedl další povedený nájezd do koše, Gray ukázal, jak hráč jeho vzrůstu může svým pohybem a hbitostí účelně bránit hráče, jako je Dasić. Když necelé tři minuty před koncem trefil trojku Jagodnik (asistence Lee) a domácí se dostali opět do vedení, stejnou mincí vzápětí oplatil Popović na straně druhé. Dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny byl opět stav vyrovnaný – 46:46. Když Lee vyzval přesnou přihrávkou Bendu k zakončení, nastala chvíle, kdy se Lee rozhodl, že nenechá zahálet ani Sokolovského. Půl miniuty před koncem, po urputném nájezdu pod koš, kdy se v mlýnici bránících Černohorců již v pádu poroučel Lee na palubovku, stačil ještě nádherně najít na trojce postaveného Sokolovského, který se nemýlil. Hala bouřila, a ani následný dvoubodový kontr Otasoviće ji nedokázal zchladit, protože Sokolovský si v poslední sekundě přebil a znovu z trojky skóroval!! Šestibodové vedení si tedy nymburští hráči udrželi i před posledním dějstvím tohoto napínavého zápasu.

Jak skončili, tak domácí i začali – trojkou Křemena, který však vzápětí fauloval a umožnil tak Marasovi z TH snížit. Šesti až devítibodový náskok se dařilo domácím držet hlavně díky velmi dobré obraně a neúspěšné střelbě Černohorců z nevýhodných pozic. Minutu před koncem byl stav 72:67 a hosté se nadechli k mohutné ofenzivě. Dvěma neúspěšnými trojkovými pokusy Marase a Gordiće nedali domácím ani na chvíli vydechnout, dařil se jim i útočný doskok. Gray se vyfauloval na Gordićovi, který byl i přes tento zákrok při střele úspěšný a proměnil i následný TH – 72:70 40 vteřin před koncem. Na druhé straně Simonović zapsal faul na Leeho, který byl doposud při střelbě TH neomylný. Avšak ani jemu se nevyhnula drobná nervozita z důležitosti okamžiku a půl minuty před koncem proměnil pouze jeden TH – 73:70. Hosté tak v této době vsadili vše na své trojkostřelce, ovšem Dasić minul a 16 vteřin před koncem si trenér Radonjić vzal oddechový čas. Když ani následující uvolnění Gordiće a jeho střela z trojbodového území neprošla obroučkou, fauloval Otasović Schilba, který udržel pevné nervy a chladnokrevně oba TH 7 vteřin před koncem proměnil. Na výhře Nymburku 75:70 nemohla nic změnit ani následná neúspěšná trojka Gordiće a domácí tak mohli slavit vítězný vstup do letošního Eurocupu.

ČEZ Basketball Nymburk – KK Budućnost Podgorica 75:70 (18:16, 37:31, 54:48)

Body Nymburku: Gray 22, Lee 13, Schilb 12, Benda a Sokolovský 10, Jagodnik 5, Křemen 3

Body Podgorici: Micov 16, Maraś 14, Gordić 11, Otasević 10, Dašić 9, Simonovi 4, Popović a Bojović 3, Za 2 body: 31/21 : 32:19, za 3 body: 16/6 : 18/5, TH 16/15 : 22/17, fauly 24:23; doskoky 24:21; ztracené míče: 14:12; Pět chyb: Gray, Sokolovský – Otasović, Simonović. Diváci: 4627.

Dejan Radonjic, trenér Budućnosti Podgorica: „Gratuluji družstvu Nymburka k vítězství. Na začátku zápasu jsme nehráli, tak jak bychom si představovali, měli jsme určité problémy. Na konci druhé čtvrtiny jsme začali hrát podle očekávání a skóre jsme dotáhli. A v průběhu celého zápasu jsme dotahovali náskok Nymburka a na konci jsme měli možnost vyhrát, ale nepodařilo se nám to.“

Muli Katzurin, trenér ČEZ Basketball Nymburk: "Podgorica nás hlavně svojí obranou dostávala pod takový tlak, na jaký z naší ligy vůbec nejsme zvyklí. Stačí se podívat, jaké modřiny a šrámy na těle někteří hráči mají. Proto si zaslouží uznání za to, jak zápas zvládli. Byly tam sice chyby, ale vítězství je pro nás nesmírně cenné."