eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Extraliga mladších dorostenek startuje | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Extraliga mladších dorostenek startuje

📁 Mládež 🕔16.10.2008
Extraliga mladších dorostenek startuje

Tento víkend začínají prvními zápasy své soutěže mladší dorostenky. Představme si účastníky nejvyšší soutěže – extraligy.

Tento víkend začínají prvními zápasy své soutěže mladší dorostenky. Představme si účastníky nejvyšší soutěže – extraligy. 

Kandidáti na titul

Sokol Hradec Králové

Loňská sezóna v mladším dorostu výběru reprezentační trenérky Ptáčkové nevyšla, mladé družstvo s jedinou hráčkou ročníku 1991 utekl začátek a i přes skvělý finiš hrál Hradec jen baráž. V ní však bezpečně přehrály Sokolky basketbalistky z Jičína a nyní by již měl tým hrát opět o příčky nejvyšší.

Kádr zůstává v podstatě stejný jako v minulé sezóně, navíc je ještě posílen o zřejmě nejlepší hráčku ročníku 92 v extralize v loňském ročníku – Martinu Čepelkovou z Olomouce, která byla také nejlepší pivotkou ČR na ME kadetek. K tomu do hradeckého kádru přicházejí také dvě opory předního celku žákovské ligy Žďáru nad Sázavou – Lukášová a Blažejovská.

Cíle družstva jsou tedy jednoznačné – boj o medaili, a nejlépe o tu nejcennější. Ambice potvrzuje i výhra v silné skupině na turnaji SCM, kdy Hradec Králové přehrál USK, Gambrinus i Slovanku.

 

Největší opory: Čepelková, Friedelová, Halberštátová, Hamplová, Horáková, Hroudná, Lukášová, Věchtová

Trenér: Romana Ptáčková

 

Tip: 1. místo

 

 

Gambrinus Brno

Lehce překvapivé stříbro získaly v loňské sezoně basketbalistky Gambrinusu a i letos pomýšlejí na mety nejvyšší. Z podstatných hráček se do staršího dorostu posunulo  pouze trio Pavlasová, Klučáková a Holubářová, naopak do týmu přicházejí reprezentantky Sedláčková (Ostrava), Monteiro (Kyjov) a talentované Štáhlová (Lanžhot) a Vacková (Litomyšl).

Tým tak oproti loňsku rozhodně nebude nijak výrazně oslaben a měl by prohánět Hradec Králové v boji o zlato.

 

Největší opory: Kašpárková, Monteiro, Rybková, Sedláčková, Šívrová Ma., Šívrová Mo.

Trenér: Richard Fousek

Tip: 2. místo

 

 

USK Praha

USK loni v extralize nepůsobilo, dokonce sestoupilo z dorostenecké ligy. Vedení klubu však na úpadek své mládeže zareagovalo, získalo extraligu od celku Sokolova, kompletně vyměnilo trenérské vedení u svých týmů a zároveň s novými trenéry přišly i nové hráčky, většinou reprezentantky či velké talenty jako Karolína Elhotová, Renata Pudláková, Tereza Vyoralová, Kamila Selucká či Kateřina Kozumplíková. Společně s dalšími hráčkami původem ze Žďáru nad Sázavou, Ústí nad Labem či Sadské tvoří USK letos skvělý tým, který bude mít minimálně medailové ambice.

 

Největší opory: Elhotová, Kozumplíková, Pudláková, Řezníčková, Selucká, Vyoralová, Zavřelová

Trenér: Vladimíra Běhalová

 

Tip: 3. místo

 

Medailové ambice

SBŠ Ostrava

Šest let získávaly svěřenky Kamila Havrlanta zlaté medaile v ročníku 1992. I letos jsou favoritkami soutěže, i když v jejich dresu již nenastoupí Tereza Sedláčková, která se stala novou posilou Gambrinusu. Zbytek týmu však zůstává pohromadě a navíc je tým velice dobře doplňován z okolí. Otázkou však je zda to bude letos stačit na medaile – ostravský basketbal dlouhodobě v žákovské kategorii dominuje, ale v mladším a zejména starším dorostu však výkonnost hráček stagnuje. Uvidíme, zda se letos toto talentované družstvo probojuje alespoň do Final4.

 

Největší opory: Holubová, Králová, Motyčáková, Pudilová, Pustějovská, Turčeková, Vyvlečková

Trenér: Kamil Havrlant

 

Tip: 5. místo

 

BK Strakonice

Po slabší sezóně (8. místo) mají medailové ambice i ve Strakonicích. Velice mladý tým, postavený zejména na vicemistryních republiky ročníku 93, už v přípravě na turnaji SCM ukázal, že se s ním letos musí počítat. Kromě vysokých vítězství nad outsidery – Karlovými Vary a Trutnovem, totiž dokázaly strakonické hráčky vysokým rozdílem přehrát i Spartu.

Družstvo je velice dobře poskládané, když k šikovným hráčkám ročníku 93 je nutno připočíst reprezentantku Ovsíkovou a také předloňskou nejlepší střelkyni žákovské ligy Kůsovou.

Největší opory: Fialová, Jugasová, Hořejsí, Kotorová, Kuncipálová, Kůsová, Paroulková, Ovsíková

Trenér: Jiří Johanes

Tip: 4. místo

 

Boj o play-off

Basket Slovanka

Několikanásobný mistr žákovských kategorií posledních let zažívá přelomový rok, z klubu odešla trenérka Běhalová do USK a odvedla si několik hráček. Opačným směrem zamířil Roman Bednář, kterému zůstalo ještě dostatek hráček na to, aby dokázal bez problémů postoupit do play-off. Na medaili by to však tentokrát stačit nemělo, což ukazují i výsledky přípravných turnajů.

Největší opory: Červenková, Krobová, Kulhánková, Nováková, Strmisková, Veselá, Vondrová

Trenér: Roman Bednář

Tip: 6. místo

 

BA Sparta

Tým Basket Academy loni nešťastně přišel o medaili. Přibližně polovina týmu odešla do staršího dorostu, několik šikovných hráček, zejména reprezentantka Šmídková či Brejlová však v kádru zůstává a play-off by tak Spartě nemělo utéct. Výsledky přípravných turnajů, například výprask od Strakonic však naznačují, že to bude letos pro Spartu zřejmě maximem.

Největší opory: Brejlová, Geffertová, Kaderková, Rusá, Šmídková, Štědrá, Štréblová

Trenér: Martin Příhoda

Tip: 7. místo

 

Valosun Brno

Velkou neznámou je celek Valosunu. Na stránkách klubu několik stabilních hráček není napsaných na soupisce mladšího dorostu, ale pouze na soupisce dorostu staršího, včetně posil Adamcové(Tišnov), Brhelová(Žďár) či Slukové(Kyjov). Tradiční mu účastníkovi extraligy by neměl mít problémy se záchranou i v případné oslabené sestavě, v boji o play-off však sehranost kádru může hrát roli.

 

Největší opory: Adamcová, Brhelová, Krahulová, Řezníčková, Sluková, Šibalová, Vojtková

Trenér: Milan Strmiska

Tip: 8. místo

 

Sokol Nusle

Na hranici postupu do play-off by se měl stejně jako loni pohybovat celek Nuslí. Ten sice opustily hráčky ročníku 91 (Kulíšková, Jandová, Slimáková a další), na druhou stranu už loni jejich roli přebíraly Haffnerová, Melounová či Satoranská. K tomu je nutné přičíst doplnění o sedm hráček z Proseka, kterí za sebou mají zkušenosti s finálovou skupinou žákovských lig, a Sloupová i z reprezentačního dresu kadetek. Pokud bude tým táhnoutza jeden provaz, mohl by být černým koněm soutěže.

Největší opory: Fichtnerová, Haffnerová, Melounová, Satoranská, Sloupová, Šimáková, Votrubová, Wimmerová

Trenér: Michal Tahotný

 

Tip: 9. místo

 

OSK Olomouc


Tým Olomouce loni postoupil do play-off a o totéž se bude chtít pokusit i letos. Družstvo Zdeňka Maliny přišlo o reprezentantku Čepelkovou, která přestoupila do Hradce, ovšem téměř celý zbytek týmu má již zkušenost s loňským ročníkem(včetně další reprezentantky Hausknechtové), a tak postup mezi nejlepší osmičku rozhodně není nereálný a čeká se velice vyrovnaný boj. Nevýhodou OSK může být nižší výškový průměr, chybí klasické pivotmanky. Důležité je i posílení týmu – z Havířova přicházejí střelecky disponované Chomová a Šebánková.

 

Největší opory: Cvernová, Hausknechtová, Chomová, Kubová, Malinová, Ondrejková, Šebánková, Valentová

Trenér: Zdeněk Malina

 

Tip: 10. místo

 

Boj o udržení

Loko Trutnov

Už v loňské sezóně se trutnovská děvčata neprobojovala do play-off, hrozbě baráže se však vyhnula. Letos to budou mít ale Trutnovačky mnohem složitější, všechny klíčové hráčky týmu odešly (Bělohoubková, Rybová, Tothová, Valentová, Záplatová) a tak v extralize bude nastupovat kádr bez zkušeností s nejvyšší soutěží. Tým je sice doplněn o několik hráček z DL, na nejlepší hráčky v republice by to však stačit nemělo.

Největší opory: Mervínská, Nečekalová, Skokanová, Totková, Vančurová

Trenér: Petr Kapitulčin

Tip: 11. místo

 

Loko Karlovy Vary

Nováček si vybojoval příslušnost mezi elitou možná trochu překvapivým vítězstvím na půdě Kyjova. Trenér Ondřej Kádě půjde do sezóny s téměř totožným kádrem, který extraligu vybojoval. Nezkušenost a úzký kádr však zřejmě vykonají své a Karlovy Vary si pravděpodobně zahrají baráž i letos, což ukazují již výsledky z turnaje SCM.

 

Největší opory: Jenšíková, Klečková, Ondráčková, Knappová, Krčková, Paduová, Rintová

Trenér: Ondřej Kádě

 

Tip: 12. místo

 

 Preview vytvořeno za pomoci informací z oficiálních stránek jednotlivých klubů.

 

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace