Lvi potěšili fanoušky: Finy rozebrali na součástky! | Probasket.cz

Lvi potěšili fanoušky: Finy rozebrali na součástky!

📁 Články, Reprezentace, Topstory 🕔19.8.2017

Čeští basketbalisté přerušili šňůru čtyřech porážek v řadě, když zdolali Finsko 83-62. S výjimkou posledních třech minut druhé čtvrtiny navíc jasně ovládali dění na palubovce.

Seveřané sice do utkání nenasadili svou největší hvězdu – rozehrávače Barcelony Petteriho Koponena, ovšem přijeli se sestavou plnou naturalizovaných Američanů. Podobně jako proti Turecku, nenabídl úvod utkání příliš mnoho bodů. K radosti domácí haly i kouče Ginzburga se Lvi velmi dobře popasovali s podkošovými hráči Finů a neztráceli na doskoku. Naši navíc skvěle bránili a trpělivou hrou navyšovali své vedení. Domácí nastartovaly dvě trojky Jaromíra Bohačíka, které předznamenaly úspěch Čechů zpoza oblouky v tomto zápase. Po druhé z nich vedli už 11-4 a celkově za první periodu povolili soupeři pouhých 7 bodů. Finové se ale nezalekli a třináctibodový deficit postupně umazávali. Pod vedením ostrostřelce Salina a trojce Wilsona se hosté dostali na osmibodovou ztrátu (35-27). Černý závěr druhé periody umocnily tři jednoduché ztráty a šňůra hostů 12-0. Spokojenější šli tedy do kabin pochopitelně Finové.

Jednobodový náskok 35-36 ale Finsku vydržel pouze přes přestávku, neboť po změně stran Bohačík a Hruban otočili vývoj znovu pro domácí barvy a po další sérii 12-3 už Ginzburgova družina vedení nepustila. „Tenhle tým hodně chce, v tom je jeho síla. I jak se pořád omílají absence, tak se tým chce ukázat a na vstupech do poločasů je to hodně vidět. Chceme ukázat, že i v tomto složení můžeme být konkurenceschopní,“ měl radost křídelník Vojtěch Hruban. Finové se navíc zmohli v posledních 15 minutách na pouhých 18 bodů a naopak Češi trestali každou jejich chybu. Na dvouciferná čísla se znovu dostala dvojice Satoranský – Bohačík (oba 16 bodů), přes deset bodů skórovali rovněž Palyza s Křížem. Nymburský křídelník pomohl reprezentaci zejména ve třetí desetiminutovce, v níž zaznamenal důležitých 9 bodů. Finy zradila tentokrát muška, z pole stříleli pouze s 39 % úspěšností, což při jejich slabší obraně nemohlo na Lvy ani zdaleka stačit.

„Výkon se zlepšuje zápas od zápasu. A jsme rádi, že jsme to teď potvrdili i výsledkově. Po vyhraném zápase se člověk cítí přece jen jinak. Také je dobře, že jsme si je mohli před kvalifikací okouknout a už je budeme znát,“ poznamenal Jaromír Bohačík v návaznosti na to, že se Češi utkají v Kvalifikaci na MS právě s Finy a Islanďany. Bohačík také neopomněl zmínit, jak složité to měla největší hvězda týmu Tomáš Satoranský„Tomáše zdvojovali a nechávali hrát nás ostatní. Takže je důležité, abychom se víc zapojovali a pomáhali Satymu, protože to takhle asi bude celý šampionát. Nesmíme ho nechat v tom agresivním zdvojení samotného. Určitě to budeme rozebírat na videu.“

ČR – Finsko 83:62 (20:7, 15:29, 29:13, 19:13)

Body: Satoranský 16 (5 asistencí), Bohačík 16, Kříž 12, Palyza 12, Švrdlík 8, Hruban 7, Peterka 6, Auda 4, Kyzlink 2 – Lee 10, E. Murphy 10, Salin 9 (5 asistencí), Kotti 6 (6 doskoků), Lindbom 6, Markkanen 5 (9 doskoků), Koivisto 5, Wilson 5, Huff 2

Doskoky: 32 – 34

Trojky: 9/18 – 4/21

TH: 12/21 – 10/17

Asistence: 17 – 17

Ztráty: 12 – 13

Fauly: 18 – 21