Pardubice stále bez vítězství | Probasket.cz

Pardubice stále bez vítězství

📁 Články, Evropské poháry, Topstory 🕔5.1.2017

Basketbalisté BK JIP Pardubice stále čekají na první výhru ve FIBA Europe Cupu. Nedočkali se jí ani ve středu na palubovce rumunské Kluži. Tam ukončili sérii zápasů na palubovkách soupeřů a ve zbytku utkání ve skupině O budou hrát v domácí Tipsport Areně.

Východočeši sehráli s druhým týmem rumunské ligy a přemožitelem Pau-Lacq-Orthez vyrovnanou první polovinu zápasu. Celou úvodní čtvrtinu se oba týmy přetahovaly o vedení. Domácí sice získali čtyřbodový náskok, ale ten Beksa zejména zásluhou Domineze Burnetta vždy dokázala smazat. Přesto do druhé čtvrtiny šli hostitelé s dvoubodovým vedením, které si zajistili střelou v poslední vteřině úvodní desetiminutovky. Kluž poprvé výrazněji odskočila na začátku druhé čtvrtiny, kdy získala vedení 25:19 a 28:22, ale i tento náskok hosté dokázali eliminovat a po šňůře 0:8 otočili skóre na 32:34. Ještě v 17. minutě to bylo po koši Burnetta 35:36, ale to bylo naposledy, co BK JIP vedl.

Hlavní zásluhu na obratu ve prospěch domácích měl srbský plejer Aleksandar Rašič, který úspěšnými trojkami vždy vracel vedení na stranu svého týmu. Kluž definitivně odskočila na startu druhé poloviny zápasu a postaral se o to právě zmíněný srbský rozehrávač svojí šestou trojkou v utkání. Osmibodový náskok ve 24. minutě (50:42) zklidnil hru domácích, kteří nezpanikařili ani když Burnett a trojkující Jobi Wall snížili na 50:49. Filip Adamovič znovu posunul Kluž do většího náskoku, na který sice odpověděla Beksa zásluhou čtyř bodů Kamila Švrdlíka, ale to bylo z její strany vše.

Naopak Kluž získala osmi body v řadě dvouciferný náskok a definitivně srazila naděje českého týmu na úspěch. Ve čtvrté části už domácí jasně dominovali, zatímco Bekse zcela odešla střelecká muška, což potvrzuje pouhých 11 bodů v této desetiminutovce. Vítězství Kluže bylo zcela zasloužené. Jejími dominantními postavami byli Aleksandar Rašič se skvělou trojkovou bilancí: z osmi střel se šestkrát trefil a ukázal se také jako výborný asistent (7), a podkošový obr Ousmane Barro, který si z utkání odnesl ceněný double-double (19 b.+13 d.). Pardubický tým měl nejvýraznější postavu v Dominezu Burnettovi, který zejména v první polovině utkání dělal domácím problémy. Kamil Švrdlík měl pod koši těžkou práci, ale prosadil se střelbou z pole. Dvouciferný počet bodů zaznamenal i Lamb Autrey. Kapitán Beksy Radek Nečas se tentokrát střelecky neprosadil, ale blýskl se osmi doskoky. Poprvé od 19.května se na palubovce v dresu BK JIP objevil Dušan Pandula.

Po utkání jeden z trenérů Beksy Tomáš Bartošek uvedl: „V průběhu prvních tří čtvrtin domácí většinou vedli, ale jen o pár bodů, v určité pasáži to opticky vypadalo, že bychom mohli jít přes ně. V důležitých momentech ale Kluž zahrála přesně to, co měla, její hráči nepanikařili, dobře četli naši obranu a dokázali skórovat, čímž se drželi ve vedení. Nás stálo neustálé dotahování jejich šesti až osmibodového náskoku hodně psychických sil a šňůra 8:0 v závěru třetí čtvrtiny nás definitivně srazila.“

U-BT Cluj Napoca – BK JIP Pardubice 84:67 (21:19, 43:38, 65:56)

Body: Rašič 22 (6 tr., 7 as.), Barro 19 (13 d.), Pustozvonov 15, Adamovič 13 (7 as.), Dykes 5, Torok 4, Gheorghe 3, Toth 2, Jucan 1 – Burnett 21, Švrdlík 10, Autrey 10, Kotas 9, Wall 8, Škranc 5, Nečas 2 (8 d.), Půlpán 2

Doskoky: 38 (10-28) – 34 (14-20)

Trojky: 11 – 7

TH: 10/7 – 12/8

Ztráty: 19 – 19

Asistence: 23 – 14

Fauly: 18 – 19