Kazaň vstala z mrtvých, dál jde i Banvit, Chimki a Gran Canaria

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, VTB, Zahraniční soutěže 🕔27.3.2015

Banvit Bandirma – Paris Levallois 75:71 (17:8, 17:24, 15:13, 26:26)

Eurocup již zná všechny své semifinalisty. Prvním z nich se v úterý stal turecký Banvit, jenž v dramatickém utkání přehrál Paříž. Francouze musí mrzet způsob vyřazení. V celkovém součtu nepostoupili pouze o dva body. Potenciální postupovou trojku mohl vstřelit ex-nymburský křídelník Blake Schilb, ale jeho střela z dlouhé vzdálenosti v poslední sekundě duelu svůj cíl nenašla. Banvit vedl drtivou většinu utkání a na postupu má lví podíl křídlo tureckého klubu Sammy Mejia. Hráč původem z Dominikánské republiky zaznamenal 18 bodů a 9 doskoků. Hosté doplatili v odvetě na mizernou střelbu z pole (37 %) i horší doskakování. Tyto dva faktory jsou dobře vidět na poměru užitečnosti obou celků. Zatímco Banvit zakončil zápas validitou 94, svěřenci kouče Gregora Beugnota měli na svém kontě pouze 63.

Nejlepší střelci: Mejia 18, Rowland 16, Veremenko 9 – Green 16, Oniangue 13, Christmas 13

Chimki Moskva – Valencia Basket 76:61 (21:20, 21:16, 20:11, 14:14)

Chimki potvrdil lepší aktuální formu a porazil Valencii i v odvetě, tentokrát o 15 bodů. Podobně jako v prvním utkání ve Španělsku si hráči trenéra Kurtinaitise vytvořili náskok ve druhé a třetí čtvrtině. Hosté v ní nedokázali zastavit duo Rice – Monja, které se celkem postaralo o 34 bodů Chimki. Po třech čtvrtinách vedli domácí již o 15, a tak bylo prakticky rozhodnuto. Domácí hráli po celý zápas velmi kolektivně, o čemž svědčí i 21 asistencí týmu. Ruský tým se utká v semifinálovém dvojzápase s Banvitem a je favoritem na postup do finále.

Nejlepší střelci: Rice 18 (10 asistencí), Monja 16, Koponen 14 – Dubljevič 15, Nedovič 12, Lučič 8

Lokomotiv Kubaň – UNICS Kazaň 58:79 (17:14, 16:20, 11:20, 14:25)

Kazaň i bez Keitha Langforda dokonale překvapila Lokomotiv Kubaň. Výběr Sergeje Bazareviče dokonale potopil rozehrávač Kazaně James White, jenž zaznamenal 29 bodů a 8 doskoků, čímž si vysloužil titul MVP tohoto týdne (validita 38). Domácí přitom začali lépe a devítibodový náskok z prvního zápasu ještě rozšířili, když vedli na sklonku první čtvrtiny 15-10. V poločase již ale vedli o jediný bod hosté, které poslal do vedení White. Šňůra 10-3 v posledních třech minutách třetího dějství darovala UNICSu desetibodové vedení 54-44. A koncert Pašutinova výběru pokračoval i v posledním dějství, kdy se dařilo kromě Whita také Kaimakoglouovi a Monjovi. Kazaň navzdory 20 útočným doskokům Lokomotivu nakonec zvítězila 79:58 a může se těšit na semifinále s Gran Canarií.

Nejlepší střelci: Delaney 16, Zubkov 12, Simon 10 – White 27, Fischer 17, Kaimakoglou 11

Pinar Karsiyaka Izmir – Gran Canaria 74:75 (19:19, 13:22, 21:18, 21:16)

Závěrečná série 8-0 z pohledu Gran Canarie zajistila Španělům i druhé vítězství nad Pinarem Karsiyaka. Šest z těchto osmi bodů zaznamenal irský centr Levon Kendall. Domácí hráči se už zmohli pouze na trojkové snížení z ruky Juana Palaciose. Tým trenéra Renesese zvítězil ve dvojzápasu o 11 bodů a postoupil naprosto zaslouženě.

Nejlepší střelci: Dixon 24, Palacios 15, Strawberry 11 – Newley 15, Kendall 12, Kuric 10, Oliver 10