V CEBL víťazstvo Nového Jičína | Probasket.cz

V CEBL víťazstvo Nového Jičína

📁 Evropské poháry 🕔3.12.2008

Za prítomnosti dvoch odvolaných extraligových koučov Krunoslava Krajnoviča a Jozefa Ištoka sa snažili Spišiaci pod vedením nového trénera Chudeusza potrápiť favorizovaný Nový Jičín viac, ako tomu bolo pred mesiacom na ich pôde (vtedy prehra 58:96).

Spišská Nová Ves – Nový Jičín 65:78 (27:36)

Štatistiky zápasu (trebárs až 35 stratených lôpt) prezrádzajú, že 600 divákov sledovalo len priemerný basketbal. Na jeho začiatku si fanklub uctil odvolaného kormidelníka Krajnoviča a síce neskôr zvolil formu „nepovzbudzovania“, ostatní fanúšikovia sa snažili domácim basketbalistom pomôcť vyrovnať sa s novou situáciou.
V prvej desaťminútovke sa mužstvá striedali vo vedení, skóre načal v 2.minúte Reinberger, na prvoštvrtinových 20:22 uzavrel jedným premeneným trestným hodom Ulman.
Ani druhá štvrtina s výnimkou niektorých „dunkov“ v podaní hráčov Nového Jičína veľa basketbalovej krásy nepriniesla. Poľský lodivod v službách Spišskej Novej Vsi sympaticky dával priestor vlastnýcm odchovancom, hostia si pre zmenu uvedomovali, že hráčska kvalita je jednoducho na ich strane. Po úspešnej dvojke Ubillu viedli hostia už 9-bodovým rozdielom (25:34), ktorý svietil na ukazovateli skóre aj po 1.dejstve.

V tretej štvrtine český vicemajster postupne zvyšoval náskok (12.minúta 29:40, 14.minúta 31:49), ktorý sa postupne času ustálil, ba čo viac, do útoku zavelil trojkový špecialista Kožár (40:52), čím pribrzdil rozbiehajúcich sa hostí. Lenže Spišiaci striedali lepšie chvíľky s lacnými chybami a aj preto sa na menej ako 10 bodov priblížili až v záverečnej desaťminútovke.
Stalo sa tak v 34.minúte po úspešnom Madajovom trojkovom pokuse (54:63), avšak hostia odpovedali Stegallom, Pospíšilom a Gavlákom (54:69). Potom sa už zápas iba dohrával, obidve mužstvá dali priestor všetkým nominovaným hráčom. Nový Jičín teda v Spišskej Novej Vsi triumfoval úplne zaslúžene.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – Geofin Nový Jičín 65:78 (20:22, 27:36, 44:59)
Najlepší strelci: Spišská Nová Ves – Mišinský (16/4), Madaj (10 plus 7 doskokov), Repaský (9)
Nový Jičín – Walker (20), Pospíšil (14), Gavlák a Stegall (obaja po 9)
Streľba z poľa: 26/67 (39%) – 27/64 (42%)
Trojky: 10-2
Doskoky: 32-41
Hviezda zápasu: Zbyněk Pospíšil

Povedali po zápase:
Jozef Gonda (predseda BK 04 AC LB SNV): Videli ste, že hrali všetci hráči bez ohľadu na to, či sa niekomu darilo alebo nie. Bol by som veľmi rád, aby to, že všetci hráči majú u trénera plnú dôveru, či sa im v danom momente darí alebo nie, neplatilo len v tomto dueli a pri hodnotení dnešného stretnutia. Tréner princíp dôvery dnes aplikoval, aby zistil technické a možno aj kondičné schopnosti jednotlivých hráčov. Dnes akiste diváci neboli spokojní s výsledkom a ani s našou hrou. Obidve mužstvá nepredvádzali nijaký mimoriadny basketbal, no pre nás, vzhľadom na zmeny, ktoré sa udiali v klube, to bolo dôležité stretnutie, aby sme nestratili svoj kredit. Verím tomu, že tento výkon sa už nebude opakovať ani v sobotu na palubovke Dolného Kubína či v stredu, kedy hráme na domácej palubovke.

Zbyněk Choleva
(tréner Nového Jičína): K zápasu sme pristúpili s patričnou vážnosťou, nebolo to tréningové tempo. Nám chýba Robert Šarovič, čo je hlavná alebo ak chcete, dôležitá postava nášho tímu. Odohrali sme ako-tak dobrý zápas, okrem streľby zvonku, ktorá nám nevychádzala, inak by ten rozdiel mohol byť pokojne väčší. Spišiaci však taktiež nemohli počítať s dvomi skúsenými hráčmi, čo nám asi tiež pomohlo.

MIMOCHODOM…
* Geofin Nový Jičín vznikol v roku 1990. V sezóne 1998/1999 sa stal majstrom Českej republiky. Každoročne sa zúčastňuje rôznych európskych pohárov, preto víťazstvo nad zmenami prechádzajúcimi Spišiakmi neprekvapilo. Predsa len, čo rozhodlo, spýtali sme sa trénera Choleva. „Máme asi skúsenejší káder, boli sme vyšší, súper zas rýchlejší, s tým sme mali trošku problém. Vychádzali nám však doskoky a to podľa mňa rozhodovalo.“

* V Spišskej Novej Vsi v pondelok odvolali trénera. Vedeli o tejto personálnej zmene aj v tíme, kde pôsobia i dvaja Slováci – Pandula s Gavlákom? „Áno, niečo sme o tom vedeli. Až tu sme sa však dozvedeli, že novým trénerom je Poliak. Zmena na poste trénera akiste znamená oživenie tímu. Takže sme presne nevedeli, čo máme od súpera čakať.“

* A čo spojenie CEBL a Geofin Nový Jičín? „Chceli by sme CEBL vyhrať tak ako všetko. Na druhej strane je táto súťaž  pre nás skôr doplnením hlavnej súťaže – Mattoni NBL, aj preto som dal napríklad dnes väčší priestor Pospíšilovi (hral 20 minút, pozn. red.). V českej lige by sme radi zopakovali vlaňajší úspech, aj keď obhájiť to vzhľadom na väčšiu vyrovnanosť ligy nebude vôbec ľahké.“

* V posledných troch ligových zápasoch zaznamenali zverenci Zbyněka Cholevu až dve prehry (s Nymburkom 68:98 a s USK Praha 66:71), preto sme sa trénera opýtali, či je už herná kríza zažehnaná? „Druhý polčas v Nymburku sme prehrali o veľa bodov, tam sme zložili zbrane, na USK sa nám nehrá dobre, nedarilo sa nám strelecky. To sú tie dve prehry. Teraz náš čakajú zápasy vonku, musíme sa naň pripraviť a zvládnuť ich, hráme proti relatívne slabším súperom, dúfam, že sa nám podarí uspieť.“

* TOP udalosťou posledných dní v slovenskej extralige je odchod Krunoslava Krajnoviča z lavičky BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Najmä táto téma bola hlavnou náplňou nášho rozhovoru s prvým mužom spišskonovoveského basketbalu Jozefom Gondom. Ten potvrdil svoje nedávne slová, že je tejto diskusii otvorený a ochotne nám odpovedal na otázky. Už onedlho prinesie portál Probasket.cz exkluzívny rozhovor s predsedom J.Gondom.

* Ako upútavku na spomínané interview ponúkame jednu z otázok. Novým trénerom A-družstva sa stal  Poliak Jerzy Chudeusz. Po chorvátskom koučovi ste tento krát lovili v „severnejších“ vodách. Prečo? Nedôverujete slovenským trénerom? „Nie, samozrejme dôverujeme slovenským trénerom. Sami v našom basketbalovom klube máme dostatok kvalitných trénerov, ktorí síce nemajú extraligové skúsenosti, ale kvalitu áno. My sme však zašli do liahne poľskej federácie, kde majú množstvo skúsených trénerov. S trénerom Chudeuszom máme kontakt už dlhšiu dobu, nie v súvislosti s výmenou domáceho trénera, ale takto sme sa kontaktovali už skôr. Máme informácie a referencie, ktoré nás uspokojili a verím, že tréner svoje ambície, ktoré sa mu v tejto sezóne nepodarilo splniť v Poľsku, zrealizuje ešte na Slovensku.“