eFotbal premiership golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Víkend s NBA: Exkluzivní TOP 10 nováčků! | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Víkend s NBA: Exkluzivní TOP 10 nováčků!

📁 Basketbal.cz Extra, Topstory 🕔7.10.2012
Víkend s NBA: Exkluzivní TOP 10 nováčků!

Please enter banners and links.

Přinášíme rozsáhlé zpravodajství z NBA a žebříček nováčků ligy.

Představení nováčků NBA aneb kdo vyhraje titul nováčka roku?

Sezóna v NBA ještě ani zdaleka nezačala a do prvních zápasů stále zbývá téměř měsíc, ale už před začátkem tréninkových campů jednotlivých týmů by bylo vhodné se podívat na nováčky, kteří byli 28. června 2012 vybráni v draftu, a pokusit se předpovědět 10 největších adeptů na nováčka roku. I když v NBA zatím nebyl odehrán ani jeden oficiální zápas, představila se naprostá většina nováčků v letní lize NBA, a i když se v ní nepředstavili nejlepší hráči ligy, udělali někteří nováčci veliký dojem a jiní naopak nenaplnili očekávání, která do nich byla vkládána.

Níže se detailněji podíváme na 10, v současné chvíli, nejvážnějších kandidátů na titul nováčka roku, a pokusíme se popsat jejich dosavadní působení v NBA.

Těsně pod hranicí:

Tito nováčci se prozatím do našeho výběru nedostali, ale určitě bude zajímavé sledovat jejich hru a vývoj během sezóny. Rozhodně není vyloučeno, že se do našeho žebříčku propracují:

Austin Rivers – rozehrávač, který je prozatím spíše známý jako syn trenéra Bostonu Celtics, Doca Riverse. Austin byl hvězdou univerzity Duke a byl vybrán v draftu jako č. 10 týmem New Orleans Hornets. Rivers nastupuje na pozici rozehrávače, ale během své jediné univerzitní sezóny se profiloval spíše jako střelec. Střelba je ale přesně to, co se mu během letní ligy NBA vůbec nedařilo, kdy v zápasech dosáhl velice špatné střelecké úspěšnosti 21,1 % z pole a proměnil dokonce pouhých 12,5 % trojkových pokusů. Vzhledem k tomu, že měl zároveň průměr pouze 3,5 asistencí na zápas, jsou o jeho vyhlídkách na pozici rozehrávače poměrně oprávněné pochyby.

Jared Sullinger – Sullinger nastupuje na pozici power forward a během svého působení na univerzitě Ohio State dosahoval velice úctyhodných statistik, když ve druhém roce dosáhl průměrně 17,5 bodu a 9,3 doskoku na zápas. Obecně se očekávalo, že bude v draftu vybrán mezi prvními deseti hráči, ale lékařské vyšetření odhalilo potenciální problém se zády, díky čemuž se propadl až na 21. pozici, odkud si ho vybrali Boston Celtics. V letní lize hrál Sullinger velice spolehlivě a dosáhl slušných statistik 11,2 bodu a 8,6 doskoku na zápas. Pokud vydrží zdravý, mohou od něj Celtics čekat dobré výkony a Sullinger se zároveň může spoustě věcí přiučit od jednoho z nejlepších power forwardů všech dob, Kevina Garnetta.

John Henson – John Henson strávil 3 roky na University of North Carolina a v letech 2011 a 2012 byl vyhlášen nejlepším obráncem divize ACC. I díky své obranné hře byl v draftu vybrán na pozici č. 14 týmem Milwaukee Bucks. John Henson měří 211 centimetrů, což spolu s jeho enormním rozpětím paží (231 cm), dává solidní předpoklady pro hru pod košem. Největším problémem Johna Hensona je v současnosti jeho udávaná váha, která je pouhých 100 kg. Tento fakt vede k domněnkám, že Henson bude pod košem poměrně často přetlačen silnějšími a těžšími soupeři. Během letní ligy ale hrál Henson velice dobře, s průměry 18,3 bodu a 6,8 doskoku patřil k tomu lepšímu, co letní liga nabídla. Na jeho pozici nemají Bucks žádnou velkou hvězdu a o místo v sestavě tak bude Henson zápolit především s Ersanem Ilyasovou, Drew Goodenem, Tobiasem Harrisem a případně i se Samuelem Dalembertem. Jeho šance na prosazení jsou poměrně vysoké a měl by být schopen si v týmu Milwaukee vybudovat dobrou pozici.

TOP 10 nováčků před začátkem tréninkových campů:

10) Andre Drummond

Andre Drummond má za sebou jeden rok na University of Connecticut a byl v draftu vybrán týmem Detroit Pistons jako 9. v pořadí. Jedná se o jednoho z nejzajímavějších hráčů ze všech draftovaných nováčků, a to především díky jeho výborným fyzickým dispozicím. Drummond měří 208 cm a váží 122 kg a zároveň se uvádí, že jeho maximální výskok je 85 cm, což je při jeho velikosti určitě obdivuhodné. Na druhou stranu je nutné uvést, že i přes své fyzické parametry se během své jediné univerzitní sezóny příliš neprosazoval (10 bodů, 7,6 doskoků a 2,7 bloků na zápas) a ani v letní lize NBA nepředváděl takové výkony, jaké by si Pistons představovali. Jeho maximem bylo 10 bodů v zápase a celkem dosáhl průměrně 7,4 bodů a 5,4 doskoku na zápas. Naprosto otřesně střílel Drummond trestné hody, kdy se mu podařilo proměnit pouhých 25 % svých pokusů. Je tedy evidentní, že Drummond je ofenzivně ještě nevyzrálý, ale je nutno zohlednit skutečnost, že mu teprve v srpnu bylo 19 let. V dresu Pistons by měl po boku neustále se zlepšujícího Grega Monroe dostat dostatek příležitostí a zpočátku by jeho hlavní úlohou měla být především obrana a doskakování.

9)  Jonas Valanciunas

Jonas Valanciunas je mladý litevský hráč, který byl draftován již v roce 2011 z pozice č. 5 týmem Toronto Raptors, ale do NBA nakoukne až tuto sezónu. Jedná se o klasického podkošového hráče, k čemuž ho předurčuje jeho výška 213 cm a váha 117 kg. O jeho kvalitách svědčí i to, že byl vyhlášen litevským hráčem roku 2011 a nejlepším mladým hráčem Evropy za rok 2011 (o rok dříve tuto cenu vyhrál Jan Veselý). Jonas Valanciunas se neúčastnil letní ligy NBA, na místo toho byl členem litevského národního týmu na Olympijských hrách v Londýně, kde ovšem nedostával tolik příležitostí a díky tomu se příliš neprosadil. Obecně od něj ale v Torontu čekají poměrně velké věci a předpokládá se, že by si měl na hřišti dobře rozumět s Andrea Bargnanim, který jako druhý podkošový hráč hraje spíše dále od koše.

8) Royce White 

Royce White je jedním z nováčků, které si v letošním draftu vybrali Houston Rockets. Konkrétně byl White vybrán z 16. místa a jedná se o jednoho z nejzajímavějších nováčků vůbec. White sice nastupuje na pozici power forwarda (203 cm a 118 kg), ale je velice všestranný, o čemž nejlépe svědčí skutečnost, že ve své druhé univerzitní sezóně dosahoval nejlepších průměrů ve všech hlavních sledovaných statistických kategoriích z celého týmu (13,4 bodu, 9,3 doskoku, 5 asistencí, 1,1 zisku a 0,9 bloku). Během letní ligy se White prosazoval poměrně slušně a průměrně pomohl svému týmu 8,4 body, 7,2 doskoky a 3,6 asistencemi. Velkou neznámou u Royce White zůstává jeho psychický stav. White již od dětství trpí stavy úzkosti, kvůli kterým se údajně budí několikrát za noc, a zároveň trpí panickým strachem z létání. Záleží tedy na tom, zda White bude schopný tyto své psychické problémy překonat a bude moci v NBA naplno ukázat svůj všestranný talent.

7) Dion Waiters

Dion Waiters byl vybrán jako čtvrtý v letošním draftu, a to týmem Cleveland Cavaliers, kde hraje úřadující nováček roku, Kyrie Irving. Vedle Irvinga by měl Waiters nastupovat na pozici malého křídla a Cleveland Cavaliers předpokládají, že spolu vytvoří velice dobrý mladý tandem. Waiters strávil dva roky na univerzitě Syracuse a ve svém druhém roce dosáhl průměrně 12,6 bodu, 2,5 asistence a 2,3 doskoku na zápas. Nutno ale říci, že Waitersovi se příliš nedařilo v letní lize. Sice dosahoval podobných průměrů jako na univerzitě – 12,3 bodu, 3 asistence a 3 doskoky na zápas, ale v každém zápase vystřelil více než 11 střel, které proměňoval s velice podprůměrnou úspěšností 30 %. Střelba za tři body se mu nedařila vůbec a jeho úspěšnost byla pouhých 16,7 %. Tyto statistiky vzbuzují poměrně oprávněné obavy, jak se Waitersovi bude dařit v regulérních zápasech NBA, když i v letní lize střílel s takto nízkou úspěšností. V Clevelandu ale určitě doufají, že se jeho výkonnost zlepší a s Kyrie Irvingem se stanou budoucností tohoto klubu.

6) Jeremy Lamb

Jeremy Lamb strávil 2 roky na University of Connecticut a v draftu byl vybrán jako dvanáctý v pořadí týmem Houston Rockets. Lamb je klasické malé křídlo (shooting gard), který má velice dobrou střelu a zejména v útoku je velice nebezpečný. O tom svědčí i fakt, že letní ligu zakončil s průměrem rovných 20 bodů na zápas, ke kterým průměrně přidal i 4,4 doskoku. Jeho problémem v Houstonu bude pravděpodobně skutečnost, že na stejné pozici nastupuje Kevin Martin, který je také velice útočným typem hráče. Dá se tedy předpokládat, že Lamb bude minimálně ze začátku sezóny nastupovat z lavičky. Zároveň se ale objevují i spekulace o možnosti výměny Kevina Martina do jiného týmu, což by jistě posílilo možnosti Jeremy Lamba na nastupování v základní pětce.

5) Harrison Barnes

Harrisona Barnese si jako sedmého vybral tým Golden State Warriors. Barnes hrál dva roky za University of North Carolina a během svého druhého roku dal průměrně více než 17 bodů a doskočil více než 5 míčů za zápas. V letní lize odehrál tento small forward celkem 5 zápasů a nutno říci, že se mu dařilo poměrně dobře. Dosáhl průměrů 16,8 bodu a 5,6 doskoku na zápas, což určitě není špatná bilance v porovnání s ostatními nováčky. Barnes byl také velice častým střelcem a v každém zápase vystřelil nejméně 13 střel. Ale jeho úspěšnost nebyla nijak vysoká, proměnil průměrně 39,5 % svých pokusů. Naopak střelba za tři body se mu dařila velice dobře a trojky střílel s úspěšností 57,1 %. Dá se očekávat, že v týmu Warriors bude od začátku dostávat spoustu příležitostí v základní pětce vedle Curryho, Thompsona, Leeho a Boguta, a proto by se mohl již ve své nováčkovské sezóně výrazně prosadit.

4) Michael Kidd-Gilchrist

Michael Kidd-Gilchrist byl nejmladším hráčem v letošním draftu. V době draftu mu bylo pouhých 18 let a své devatenácté narozeniny oslavil až 26. září 2012. Ani jeho nízký věk mu ale nezabránil v tom, aby se stal hráčem vybraným týmem Charlotte Bobcats jako číslo 2. I přes své mládí má tento hráč za sebou již jednu sezónu odehranou na University of Kentucky. Tento small forward má velice dobré fyzické parametry (201 cm a 105 kg) a obecně je na něm oceňována zejména jeho rychlost, bojovnost a obrovská píle v tréninku. V letní lize odehrál pouze jeden zápas, kde si vedl na výbornou a zaznamenal 18 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí. Vzhledem k tomu, že Charlotte Bobcats byl loni jednoznačně nejhorším týmem celé ligy a ani pro letošní sezónu se nedá očekávat žádné velké zlepšení, bude velká tíha ležet i na ramenou Kidd-Gilchrista. Dá se předpokládat, že se okamžitě zařadí mezi nejlepší hráče tohoto týmu, ale jak dobrý v porovnání s ostatními bude, ukáže až čas a přímá konfrontace.

3) Bradley Beal

Bradley Beal byl vybrán jako třetí hráč v pořadí týmem Washington Wizards, kde bude příští sezónu mimo jiné spoluhráčem Jana Veselého. Bradley Beal nastupuje na pozici malého křídla a je uznáván jako velice dobrý střelec a hráč, který je silný na útočné polovině hřiště. Zároveň je i nadprůměrným doskakovačem. Během své jediné sezóny na University of Florida dosahoval průměrně 14,8 bodu a 6,7 doskoku na zápas, když trojky střílel s úspěšností přesahující 33 %. V letní lize odehrál Beal celkem pět zápasů s průměrem 17,6 bodu (s úspěšností téměř 42 %) a jeho maximem bylo 22 bodů. Beal byl také při svých útočných akcích velice často faulován a v průměru střílel více než 7 trestných hodů za zápas. Beal by se měl okamžitě zařadit do základní pětky Wizards a měl by dostat spoustu šancí ukázat, že je opravdovým střelcem z dálky, a to i vzhledem k tomu, že ostatní hráči na perimetru (Wall a Ariza) velice rádi najíždí do koše, čímž by se měl uvolnit prostor právě pro Beala.

2) Damian Lillard

Damian Lillard byl prvním rozehrávačem vybraným v letošním draftu, když si ho jako šestého vybral tým Portland TrailBlazers. Lillard dosáhl ve svém posledním roce na univerzitě Weber State úctyhodných průměrů 24,5 bodu a 4 asistence na zápas. Tyto statistiky byly ale často brány na lehkou váhu, protože Weber State nepatří k velkým basketbalovým univerzitám, a tak i soupeři proti kterým Lillard nastupoval, nepatřili k tomu nejlepšímu, co univerzitní basketbal nabízí. Během letní ligy ale Lillard ukázal, že se s ním v NBA skutečně musí počítat. Jeho výkony byly natolik dobré, že byl dokonce oceněn jako jeden ze dvou nejužitečnějších hráčů letní ligy, spolu s Joshem Selbym z Memphisu Grizzlies. Není se příliš čemu divit, protože Lillard střílel průměrně 26,5 bodu, doskočil 4 míče a rozdal 5,3 asistencí za zápas. Také jeho procentuální úspěšnost byla velice dobrá a blížila se 44 %. Již bylo oznámeno, že Lillard bude nastupovat jako rozehrávač v základní sestavě TrailBlazers a pokud bude ve svých kvalitních výkonech pokračovat, mohl by zejména s Aldridgem vytvořit velice silné duo.

1) Anthony Davis

Pokud nebylo ani o jedné věci před letošním draftem pochyby, byla to otázka, který hráč bude vybrán jako číslo 1. Nikdo nepředpokládal, že by se tím hráčem mohl stát někdo jiný než Anthony Davis, extrémně atleticky vybavený hráč nastupující na pozici power forwarda nebo centra. Davise, který měří 208 cm a váží 100 kg, si díky štěstí v draftové loterii mohli vybrat New Orleans Hornets. Ještě na střední škole hrál Davis na pozici křídla či rozehrávače, díky čemuž má i nadprůměrné schopnosti v ovládání míče a je schopný i střelby z delší vzdálenosti. Anthony Davis odehrál jednu sezónu za University of Kentucky, kterou zakončil se statistickými průměry 14,2 bodu, 10,4 doskoku a těžko uvěřitelných 4,7 bloků za zápas, když navíc střílel s úspěšností 62,3 %. Davis nehrál v letní lize z jediného prostého důvodu – byl vybrán, aby se spolu s americkým národním týmem zúčastnil olympijských her. I když nedostával příliš mnoho příležitostí, určitě mu tento turnaj dal spoustu zkušeností, a i jenom tréninky s nejlepšími hráči na světě pro něj byly velikým přínosem. New Orleans od něj očekává, že bude od začátku základním stavebním kamenem týmu na obranné polovině hřiště a sázejí i na jeho doskoky. Samozřejmě se ale předpokládá, že se prosadí i v útoku. V současné chvíli je tedy Davis jednoznačným kandidátem na titul nováčka roku. Jestli ale tyto předpoklady potvrdí, bude možno říci až po tom, co bude odehráno několik zápasů základní části NBA.  

Autor: Jan Mlčák

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace