Je rozhodnuto: Tuři uhájili druhé místo, Děčín jde na Opavu, Hanáci na Beksu

📁 Archiv, Články, KNBL, Topstory 🕔10.4.2019

Až poslední kolo nadstavby A1 dalo definitivní podobu sestavě play-off, pokud jde o pořadí týmů na druhém až pátém místě. Tuři výhrou v Ústí potvrdili historický úspěch klubu a budou čekat na soupeře z předkola, který vzejde z duelu Sluneta – Kolín. Válečníci výhrou nad Beksou se vyhoupli na třetí místo a zahrají si s Opavou. Hanáci skončili čtvrtí a rozdají si to s Beksou. Obhájce titulu čeká na vítěze předkola Brno – USK. První zápasy předkola se hrají už v pátek 12. dubna.

Šlágrem 14. kola nadstavby A1 bylo utkání v Děčíně. Domácí Válečnici do něj vstoupili impozantně a rychle vedli 11:0. Beksa se ale dokázala rychle vrátit do hry a utkání pak mělo zcela vyrovnaný průběh. Ve druhé čtvrtce byla i lepší, ale nevypracovala si větší náskok. Úporná bitva pokračovala i po přestávce. A přestože ve hře obou týmů bylo vidět dost nepřesností, nechyběly ani oku lahodící akce. Východočeši se o úspěch připravili mizernou střelbou ve čtvrtém dějství ve kterém dali jen 10 bodů. Domácí využili nepřesností v pardubické hře a ve 33. minutě získali čtyřbodový náskok, který se nakonec ukázal jako rozhodující. Hra hostů začala být chaotická a Válečníci z toho vytěžili pohodovou koncovku. Beksa v závěru dovolila soupeři několik důležitých doskoků. Za zmínku stojí i pohled na statistiku TH, což vypovídá o mnohém.

Utkání dvou rozdílných poločasů viděli diváci ve ústeckém Sportcentru. Svitavy vstoupily do utkání s velkou energií a od začátku bylo znát, že jdou za svým cílem: uhrát druhé místo. Trenér Pištecký okomentoval první dvacetiminutovku „hořeli jsme ve cloně na míč, špatně jsme rotovali, naopak soupeř pouštěl dobře míč z ruky. Hodně mi to připomínalo první utkání v Ústí, kdy jsme prohráli o 50 bodů.“ Po přestávce se ale jeho svěřenci probrali a začali dohánět manko. Ve čtvrté desetiminutovce se přiblížili Svitavám na tři body, ale otočil skóre ve svůj prospěch se jim nepodařilo a jejich stíhací jízda úspěch nepřinesla.

Opava nehleděla na žádné okolnosti kolem přesunů v tabulce a dokázala otočit nepříznivě se vyvíjející zápas. Olomoucko vstoupilo do utkání s vervou a v 5. minutě vedlo 14:4. Dařilo se mu dobře bránit a také se jeho hráči aktivnější hrou prosazovali pod opavským košem. Hra se zlomila ve třetí čtvrtině. Domácím se začaly dařit otevřené střely a Kouřil s Bujnochem v jejím závěru završili tlak Slezanů a získali svému týmu vedení 54:51.To Czudkův soubor uklidnilo a ve čtvrté čtvrtině si jeho svěřenci dokonce vypracovali dvouciferný náskok, který jim zajistil klid do koncovky zápasu. V týmu Olomoucka se tentokrát neprosadil Douglas, který obvykle bývá dvouciferným střelcem.

Jen formalitou lze označit utkání v Brně. Domácí tým, který měl jisté osmé místo, nedělal obhájci titulu ani na minutu problémy a tak Nymburk od začátku navyšoval náskok až k padesátibodové hranici. Domácí šetřili zahraniční akvizice na páteční souboj  s USK, který pro ně bude mnohem důležitější.

Ve skupině A2 se další výhry dočkali Královští sokoli (i bez Stamenkoviče s Candou), kteří v dramatickém utkání zdolali Kolín. V jejich týmu na sebe upozornil ceněným double-double Štěpán. Ve druhém utkání této skupiny si USK Praha zajel do Ostravy pro pohodové vítězství, kterým se naladil na předkolo play-off.