Zmrtvýchvstání Opavy, drama v Děčíně a pohodová výhra mistra

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔24.3.2019

Deváté kolo nadstavbové části Kooperativa NBL bylo ozdobeno řadou zajímavých příběhů. V Opavě domácí předvedli dokonalý obrat, který je dovedl k cenné výhře, v Děčíně strach domácích o druhou výhru v řadě, mistr bez potíží smetl Tury na jejich dvoře. To je jen krátký výčet toho, co se v sobotu dělo na palubovkách naší nejvyšší basketbalové soutěže.

Mistr v pohodovém tempu

Souboj vedoucích týmů tabulky měl vyrovnaný průběh jen v první půli. Po ní si obhájce titulu rozhodným trhákem zajistil dvouciferné vedení a dokráčel v pohodě ke 40. ligové výhře v řadě. Počáteční vedení Turů 17:10 utnula nymburská šňůra 10:0, kterou obhájce dostal utkání pod kontrolu a přestože Svitavy se v dalších minutách ještě pokusili „zlobit“, kvalitní nymburská obrana a koše Pumprly a Hrubana vzaly domácím naději na úspěch. Mistru opět chyběli Lawrence a Myers.

Válečníkům zachránil výhru blok Carlsona

Na druhé vítězství v řadě se Válečníci hodně nadřeli a mohou být rádi za šťastné vítězství. Brno se ukázalo jako zdatný soupeř a mělo velkou zásluhu na tom, že utkání bylo tuhou bitvou do poslední vteřiny.  Jen v prvním poločase byl rozdíl ve skóre dvouciferný (32:22), ale po přestávce se hosté zásluhou Geigera postarali o pořádné napětí jak na hřišti, tak i v hledišti. Napětí gradovalo v poslední minutě, kdy Geiger upravoval na 61:60, aby pak po jeho faulu Šiška proměnil jen jednu šestku. Osm vteřin před koncem hry měl brněnský Roby jedinečnou šanci poslat utkání alespoň do prodloužení, ale parádní blok Carlsona v poslední vteřině mu šanci zmařil a domácím zachránil důležitou výhru.

Sluneta si na Hanou zajela  pro šestou prohru v řadě

Třetí tým tabulky nedovolil Severočechům, aby navázali na předchozí úspěchy ze vzájemných utkání. Domácí šli rychle do vedení 14:5, což ale hosty nesrazilo do kolen a přitáhli se ještě na 19:18, na víc však neměli. Oba týmy sice dobře bránily, ale Olomoucko mělo lepší střelecké schopnosti a ve 14. minutě už mělo dvouciferný náskok. Ten po přestávce vyšperkovali Váňa s Pelkem na 60:41 a to byl rozdíl nad síly soupeře. Sluneta se jen těžce vzpamatovávala a tak favorit mohl pohodlně dokráčet k další výhře, kterou ozdobilo několik parádních smečí Douglase, který si připsal další double-double.

Nevídaný obrat v Opavě

Byl to zápas rozdílných poločasů. Po první půli jen málokdo věřil, že by se domácí dočkali vítězství nad soupeřem, kterého v této sezoně ještě neporazili. Beksa začala ve velkém stylu, těžila z výborné hry podkošového dua Švrdlík – Kohout a po dvaceti minutách šla do šaten s náskokem 15 bodů. Domácí se v této fázi nemohli spolehnout na svoji největší zbraň, trojky, když proměnili je dva ze 14 pokusů.

Po přestávce však na palubovku přišly úplně jiné týmy. Domácí na svého soupeře doslova „vlítli“ a hned v úvodu mu zasadili smrtící úder. Za necelých pět minut mu nastříleli 20 bodů a otočili na 54:53. Celou třetí čtvrtinu vyhráli naprosto suverénně 33:6!! Pomohli si pěti trojkami a větší agresivitou v útoku. Bekse se vůbec nedařila střelba, ale propadala i v obraně.

Přesto se ve čtvrté desetiminutovce ještě nadechla a přestože prohrávala o 19 bodů (78:59), dostala se znovu do hry. Šňůrou 16:2 se přitáhla na nadějných 80:75 a Opavě začalo být úzko. Ke škodě možného dramatického závěru vstoupili do utkání sudí, když za tohoto stavu odpískali souboj Williamse se Zbránkem jak faul a opavský hráč dvěma TH nepohrdl. Závěr dohrávala Beksa bez Kohouta, který musel po souboji se Zbránkem a Gniadkem odstoupit pro zranění.

Medvědi uhájili náskok v Ostravě

NH prospala tři čtvrtiny zápasu v hale Tatranu a zoufalý nápor v poslední čtvrtině už na výhru nestačil. Porážkou se vidina předkola play-off Ostravě vzdálila a naopak Středočeši si jí dost přiblížili. Kolín si slibný náskok ze tří čtvrtin utkání v závěru pohlídal a přestože domácí po trojce Alleyna se dostali na dostřel (81:84), nebylo jim to nic platné. Poslední slovo si totiž vzal kolínský kapitán Číž, který díky úspěšným šestkám dovedl svůj tým k další výhře ve skupině A2.

Sovy z Folimanky vybrali hnízdo sokolů

Domácí Kingspan se už musí připravovat na baráž o udržení, ale nadstavbu chce dohrát se ctí. Utkání ptačích soupeřů mělo dlouho vyrovnaný průběh a rozhodla až závěrečná čtvrtina. V ní Pražané odskočili domácím do dvoucifernému vedení, které domácí nestačili smazat. Vítězové se mohli opřít o hru krajánků Applebyho, Stevanoviče a Vukoslavljeviče. Také hradecký tým střelecky táhli zahraniční hráči.