Greplova vítězná premiéra a Waltonova show | Probasket.cz

Greplova vítězná premiéra a Waltonova show

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔31.3.2019

11. kolo nadstavby KNBL rozhodlo o obou postupujících do předkola play off. USK i Kolín si doma poradily se svými soupeři a velký návrat po zranění prožil kolínský playmaker AJ Walton, jenž pomohl zdolat Královské sokoly triple-doublem! Velké výhry slaví Pardubice (v Prostějově) a Děčín ve Svitavách, což jistě potěšilo obzvlášť nového kouče Válečníků Tomáše Grepla.

Ani 16 trojek nestačilo

Ústí nad Labem senzačně vedlo v Nymburku 39-44 v poločase a zásadní podíl na tom měly výborné trojky: Severočeši jich za úvodní dvacetiminutovku potopili hned 10 (z 16 pokusů) a pranic jim nevadila ani mizerná (30%) úspěšnost dvojek. Po přestávce ale mistr zatlačil v obraně a ve třetí periodě (30-13) dokonale obrátil skóre. Domácím nemuselo příliš vadit, že nemohli nasadit dvojici Lawrence – Myers, jejich obrat řídil trojkující Bohačík.

Šňůra 16-0 za pět minut (včetně čtyřech) trojek byla pro Slunetu hodně hořkou pilulkou, po jejímž spolknutí už nekladla mistrovi přílišný odpor. Vítěze vedl s 21 body Hruban následovaný 18-bodovým Wrightem. Ústí, jež kromě zmíněné třetí periody nastřílelo Nymburku ve všech ostatních desetiminutovkách shodně po 22 bodech, vedl Pavel Houška s 13 body a 11 doskoky. Pozitivem pro kouče Pištěckého je určitě 9 bodů mladého křídla Martina Davida.

„Byl to podobný scénář jako v posledních našich zápasech. začneme s malou koncentrací a pak to musíme ve druhé půli dohánět. Očividně to vše závisí na nás. Musíme bojovat sami se sebou, abychom byli mentálně dobře připraveni. Ale dokážeme se ve druhé půli zvednout,“ konstatoval trenér Nymburku Oren Amiel.

„Měli jsme super první poločas podpořený o dobrou střelbu a také nekoncentraci domácích. Do druhé půle přišel očekávaný tlak domácích, se kterým jsme se opět nedokázali vyrovnat. Nymburk zařadil na svou rychlost a výsledek je takový, jaký je,“ řekl trenér Ústí Antonín Pištěcký.

Opavská naděje na šestku žije

Opava podle očekávání odklidila z cesty otloukánka skupiny A1 Brno (už i s Kellym) a po triumfu 91-63 ztrácí na Slunetu jedinou výhru. Hodně napoví už středeční duel na severu Čech – pokud se domácím podaří uspět o 18 a více bodů, zajistí si účast v šestce. Jakákoli nižší výhra je však posune velmi blízko. Opava splnila svůj standard posledních týdnů a pomohla si 14 trojkami a už v poločase vedla o 22 bodů.

Po zranění se pomalu dostává do formy i obávaný trojkař Jurečka, jenž vysázel 15 bodů (3/4 z dálky) a spolu s Klečkou (14) a Bujnochem (14 bodů a 10 doskoků) byl hlavní palebnou silou kouče Czudka. Hosty znovu trápila slabá produktivita (37% z pole) a kvůli tomu prohráli podeváté za sebou. Jejich tahounem se stal s 12 body Geiger. Brno už vyhlíží soupeře pro předkolo, zda to bude Kolín, nebo USK Praha, rozhodnou další dny.

Beksa využila Palyzovy absence

Další ofenzivní zápas Olomoucka a Pardubic znovu vyhráli hosté. Tentokrát se na Hané po výsledku 93-98 radovaly Pardubice, jejichž lavička přehrála tu olomouckou 34-50. Domácí při absenci Močnika s Palyzou příliš často hledali Javonte Douglase, avšak ani jeho 31 bodů a 10 doskoků porážku neodvrátilo.

Oba soupeři jsou s bilancí 19-14 srovnaní na třetím a čtvrtém místě a v tomto ohledu bude zajímavé sledovat, který z nich před play off získá výhodu pro případné semifinále. Lépe jsou na tom Hanáci, neboť ty čeká do konce nadstavby ještě Děčín, Brno a Opava, zatímco Beksa si vedle Děčína zahraje ještě s Ústím a hlavně s Nymburkem.

Včerejší utkání bylo po celou dobu vyrovnané, byť větší část vedly Pardubice. Douglas sice prakticky sám zredukoval v závěru sedmibodovou ztrátu, jenže klíčový byly za stavu 93-96 dva útočné doskoky Beksy, po nichž už Olomoucko muselo faulovat a David Škranc přidal pojistku z šestek. Hosté znovu spoléhali na své dlouhány Švrdlíka (17) s Kohoutem (21) a nemusela jim vadit ani absence amerických legionářů Williamse, Jacksona i McGaugheyho.

„Naším problémem byla špatná koncentrace v obraně. Třicet minut jsme byli pod vlastním košem horším týmem. V poslední čtvrtině jsme se zlepšili, to ovšem nemohlo na vítězství stačit. Pardubice dokázaly potrestat naši hloupé ztráty. Dostali jsme celou řadu laciných košů a navíc jsme v klíčových okamžicích nedokázali trefit trestné hody, nebo zakončit z lehké pozice,“ posteskl si lodivod Olomoucka Predrag Benáček.

„Věděli jsme, že Olomoucku bude chybět nejlepší střelec, přesto jsme dostali hodně trojek. Nedokázali jsme si vytvořit větší náskok, ale vítězství tým urval. Bylo upracované. V předchozích utkáních jsme s naším soupeřem několikrát prohráli slibně rozehraný duel v koncovce, tentokrát už se nám podařilo vyhrát a z toho máme radost,“ radoval se kouč Pardubic Levell Sanders.

Válečníci na vítězné vlně

Nový trenér Děčína Tomáš Grepl si mne ruce. Jeho svěřenci dokázali zvítězit na palubovce druhých Svitav a pomalu směřují za jistotou čtvrtfinále. Byla to čtvrtá výhra Severočechů v řadě. Tentokrát je nakopl výborný závěr druhé čtvrtiny, kdy Lamb Autrey zredukoval těžkými střelami svitavské vedení o deset na 51-46. Po přestávce se začalo více bránit a utkání bylo také o dost nervóznější. Děčín tlačila skvělá dvojka Pomikálek – Autrey, která dohromady zaknihovala 49 bodů.

Válečníci převzali iniciativu v poslední pětiminutovce zápasu, do níž se po Svobodově trojce šlo za stavu 71-70 pro kameníky. Po hostujícím time-outu ale Děčín odpověděl sérií 1-7 a ač se zejména Svoboda s Markem snažili sebevíce, porážku Svitav neodvrátili. Děčínu se dařilo doskakovat v útoku a díky této aktivitě zaznamenal také 8 z 18 závěrečných bodů. Tuři mohou být ale více méně v klidu, stále mají na druhé příčce náskok dvou výher na Olomoucko a Pardubice. CJ Aiken znovu zaznamenal užitečnost nad 30 (potřetí z posledních čtyř utkání), ale ani jeho 15 bodů a 14 doskoků těsnou prohru 85-88 neodvrátilo.

Sovy si prodloužily sezonu

USK položil základ veledůležité výhry nad Ostravou už v první čtvrtině, v níž soupeře přehrál 29-11. Od té doby si domácí dobrou obranou drželi až na výjimky dvouciferné vedení a hůře bránící Ostravu nepustili na dostřel. Po triumf 96-78 se nejvíce podepsal Appleby s 28 body a 8 přihrávkami, jenž podobně jako celý tým skvěle střílel za dva body (74%). Vysokoškoláci mají momentálně jistotu předkola play off, budou však bojovat dál o možnost hrát s Brnem. Hosté z Ostravy (které držel zejména 19-bodový Bažant) potřebují k definitivě záchrany porazit ve středu doma Královské sokoly, nad nimiž mají momentálně v tabulce náskok třech vítězství.

Walton se vrátil a srazil Hradec

Tři trojky Kolína v prodloužení otupily snahy hradeckých basketbalistů na export dvou bodů své domoviny. Porážku v základní hrací době sice odmítl skvěle trojkující (7/9) Charles Marquart, v nastavení se ale projevila domácí zkušenost. I přes absence Číže s Thompsonem si svěřenci Pavla Beneše poradili a v ofenzivním utkání spoléhali hlavně na Waltona s Purifoyem, kteří se poskládali na 59 bodů Medvědů.

AJ Walton po třítýdenní pauze navíc nasbíral ceněný triple-double za 33 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků. Jedná se navíc o jeho druhý podobný počit v sezoně a domácí se mohou v pohodě začínat připravovat na předkolo play off. Pokud chtějí papírově snesitelnějšího soupeře z Brna, musí ale v příštím kole zdolat USK Praha o více než 50 bodů (což je nepravděpodobné), nebo doufat, že za poslední tři kola nadstavby nasbírají o jednu výhru více než Pražané. Kromě Waltona domácí ovládli utkání i díky lepšímu útočnému doskoku (16-8) a dvěma trojkám Purifoye v prodloužení.

Výsledky:

ČEZ Basketball Nymburk – Sluneta Ústí nad Labem 101:79 (19:22, 20:22, 30:13, 32:22)

Body: Hruban 21, Wright 18, Bohačík 14 (6 doskoků), Peterka 11, Benda 9, Pumprla 9 (6 doskoků a 5 asistencí), Vyoral 7 (7 asistencí), Kříž 5 (6 doskoků), Davis 5, Šafarčík 2 – Houška 13 (11 doskoků), Martin 13, Pecka 11, Šotnar 9, David 9, Fait 6, Šmíd 5, Wisseh 5 (5 asistencí), Šteffel 5, Svejcar 3
Fauly: 14 – 16

BK Olomoucko – BK JIP Pardubice 93:98 (24:25, 24:26, 30:32, 15:15)

Body: Douglas 31 (10 doskoků), Sehnal 14, Pelko 12 (12 asistencí), Goga 8, Dedek 8, Dunans 7, Norwa 5, Mikulič 4, Váňa 4 – Kohout 21 (6 doskoků), Švrdlík 17 (7 doskoků), Singletary 14, Potoček 12, Pavlovič 9, Škranc 9 (6 doskoků), Půlpán 6 (8 asistencí), Svoboda 6, Nečas 4
Fauly: 28 – 26

BK Opava – egoé Basket Brno 91:63 (19:10, 30:17, 23:26, 19:10)

Body: Jurečka 15, Klečka 14, Bujnoch 14 (10 doskoků), Švandrlík 12, Zbránek 12, Štěpánek 7, Gniadek 7, Šiřina 3, Dragoun 2, Bukovjan 2 – Geiger 12 (5 asistencí), Roby 11, Nehyba 11, Pumprla 9, Stegbauer 9, Kereselidze 6, Keely 3, Farský 2
Fauly: 20 – 18

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK ARMEX Děčín 85:88 (25:23, 26:23, 14:17, 20:25)

Body: Svoboda 16, Aiken 15 (14 doskoků), Kovář 12, Marko 10 (9 doskoků a 7 asistencí), Teplý 8, Puršl 8, Slezák 6, Welsch 6 (5 asistencí), Jelínek 4 – Pomikálek 26 (6 doskoků), Autrey 23 (5 asistencí), Carlson 15 (7 doskoků), Šiška 11 (5 asistencí), Feštr 6 (5 asistencí), Kroutil 3, Ježek 2 (8 doskoků), Krakovič 2

Skupina A2:

USK Praha – NH Ostrava 96:78 (29:11, 21:20, 18:30, 28:17)

Body: Appleby 28 (8 asistencí), Mareš 16, Vukosavljevič 16 (5 asistencí), Stevanovič 14 (6 doskoků a 5 asistencí), Křivánek 9 (10 doskoků a 5 asistencí), Petružela 7, Tůma 6 (6 asistencí) – Bažant 19, Stanojevič 16, Bohačík 16 (9 doskoků), Boggs 10, Zaharijevič 10, Nábělek 5 (7 asistencí), Alleyn 2
Fauly: 20 -16

BC Geosan Kolín – Kingspan Královští sokoli 108:104pp (21:15, 27:34, 21:16, 23:27, 16:12)

Body: Walton 33 (10 doskoků a 11 asistencí), Purifoy 26 (7 doskoků), Machač 18, Bratčenkov 15, Novotný 5 (6 doskoků), Dlugoš 4, Zollo 4 (8 doskoků), Šoula 3 – Marquart 25, Lošonský 23 (11 doskoků), Sedmák 15 (8 doskoků), Stamenkovič 14 (10 doskoků), Kolář 9, Canda 8, Peterka 7, Mráz 3
Doskoky: 47 – 37
Dvojky: 26/50 – 20/41
Trojky: 14/34 – 16/35
TH: 14/16 – 16/17
Asistence: 22 – 22
Ztráty: 12 – 11
Fauly: 19 – 20