Seanův rekordní večer. Mela o druhé místo pokračuje | Probasket.cz

Seanův rekordní večer. Mela o druhé místo pokračuje

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔6.1.2019

Sobotní zápasy 17. kola přinesly úspěchy favoritů v čele s Pardubicemi, Svitavami (v jejichž dresu řádil Sean O´Brien) i Děčínem. Zabrala také Opava, která díky dvojici Klečka – Gniadek udolala nebezpečné Olomoucko. Kolo zakončí dnes zápas mezi Slunetou a NH Ostrava.

Tuři vletěli na svého kolínského soupeře (bez Purifoye) ve velkém stylu a díky domácím nepřesnostem v útoku se brzy ujali vedení 2-11. Hosty ale začaly brzy trápit dvě osobní chyby lídra Marka a po jeho usednutí na lavičku Kolín vyrovnal hru a postupně zvládl vyrovnat na 30-30. Závěr druhé periody ale patřil znovu hostům – konkrétně dvojici O´Brien – Puršl, která stanovila poločasové skóre 43-48. Medvědi se zásluhou Šafarčíka s Waltonem a s pomocí podpory z hlediště ještě jedou dotáhli na 56-56, ale následoval rychlý únik po zlepšené obraně a Svitavy vedly ve 33. minutě už 67-80.

Poslední perioda byla ze strany hostů nicméně plná nepřesností, přestože 8 ztrát lze v podobné situaci nazvat spíše diletantstvím. Neúnavný Petr Šafarčík dvěma trojkami, následován kolegou Waltonem nejprve snížili, aby dvě minuty před koncem utkání Thompson poslal Kolín do vedení 89-88. Tuři však vždy, když se jim nedaří v útoku, zapnou v obraně. Stalo se tak i nyní, takže Kolín se do konce zmohl pouze na jeden bod z šestek a hostující exekutoři trestných hodů byli téměř bezchybní. Svitavy zvítězily 90-95 a stále drží druhou příčku tabulky KNBL.

Hlavním útočným esem trenéra Růžičky se stal power forward Sean O´Brien, jenž byl za 31 bodů (12/13 střelba z pole), 13 doskoků a 7 přihrávek odměněn užitečností 48, což je letošní rekord ligy. Kolínu nepomohlo ani neméně skvělých 31 bodů Petra Šafarčíka. Svitavy vyhrály zaslouženě, byly lepší ve většině herních aspektů: Zvládly 13 trojek a za dva body se trefovaly s 63% úspěšností, podobně opanovaly doskok poměrem 36-45. Lepší byl Kolín pouze ve ztrátách (7-19), které domácí držely na dostřel.

Válečníci smetli Sovy

Hodně dlouho nevyhrál Děčín na Folimance takto jednoznačně. Základem úspěchu byl jednoznačně doskok (29-44) a také chuť bránit. Válečníci byli aktivnější a od konce první čtvrtiny se ujali vedení, které ve druhé části postupně navyšovali (31-46 v poločase). Zkušenost se projevila i po změně stran, kdy tým Pavla Budínského nedal USK naději na přitáhnutí se. Ze dvou výjezdů na soupeřovu palubovku tak Válečníci vezou dva triumfy, z Prahy navíc přesvědčivý o 20 bodů. Postaralo se o něj pět dvouciferných střelců v čele se 14-bodovým Autreym. Za USK kontroval s 19 body Appleby, ovšem vysokoškoláci můžou být rádi, že podlehli i ostatní konkurenti v boji o osmičku, takže stále zůstávají osmí. Jedná se ale o čtvrtou porážku Repešova souboru za sebou. Děčín se naproti tomu s bilancí 11-6 posunul na čtrté místo před Olomoucko.

„Takhle přesvědčivě jsme na Folimance už dlouho nevyhráli. Předvedli jsme velmi koncentrovaný a kolektivní výkon. Důvodem bylo to, že nám prostě fungovala hlava 40 minut. Jak v obraně, tak i v produktivitě útoku. Bavíme se o tom, že na venkovních hřištích se nám nedaří tolik v útoku, dnes 89 na Folče. Byl to ucelený výkon a děkuji svým hráčům za celkový přístup a nasazení a agresivitu celých 40 minut,“ liboval si trenér Děčína Pavel Budínský.

„Věděli jsme, že to bude fyzické a těžké utkání. Celý týden jsme trénovali zastavení rychlého protiútoku a oni z toho dali 34 bodů. To říká vše o dnešním utkání. Obranný doskok byl druhý prvek, který jsme si dali za cíl hlídat a oni jich měli 11. Mladí hráči musí do hry přinést víc, pokud chtějí být konkurence schopní. Je dost možné, že se v nadcházejícím týdnu budou dít změny v týmu,“ posteskl si domácí kouč Dino Repeša.

Beksa uděřila z brejků

Papírové předpoklady potvrdily Pardubice, které i s navrátilcem do sestavy Willamsem porazily Brno 86-69. Beksa měla zápas od počátku pevně ve svých rukou a mohla vyhrá i vyšším rozdílem, nebýt 17 ztrát. Východočeši využívali své velké zbraně – totiž rychlých protiútoků, v nichž byli lepší řečí čísel 33-8. Brno se spoléhalo na Keelyho (16+10) se Stegbauerem (15), tentokrát Půlpán skvěle vymazal Geigera (6 bodů a 2/11 z pole), takže Brno bez svého mozku místy působilo bezradně. Pardubice napravily zaváhání v Prostějově a stále se drží v bitvě o druhé místo na dostřel za Svitavami. Lídry Beksy byli Jackson (15) se Švrdlíkem (14+6).

„Začali jsme velmi dobře, ale v naší hře se opakovaly lepší a horší pasáže. V první čtvrtině a většinu třetí čtvrtiny jsme hráli dostatečně agresivně, přesně tak, jak jsme chtěli, ale v momentech, kdy Brno využívalo zónovou obranu, nás trošku zpomalilo. Jsem ale samozřejmě rád, že jsme vyhráli a vstoupili jsme úspěšně do nového roku,“ řekl lodivod Pardubic Levell Sanders.

„Byl to pro nás těžký zápas, protože jsme měli hodně absencí. Řekl bych, že z pohledu našeho týmu bylo ve hře hodně pozitivních momentů, ale také těch negativních, včetně mnoha ztrát. Podle mého názoru bylo klíčové, že jsme museli několikrát dohánět výraznou ztrátu – v prvním poločase jsme prohrávali o 17 bodů, ve třetí čtvrtině o 24. To v podstatě rozhodlo,“ shrnul příčiny porážky trenér Brna Chris Chougaz.

Klečka s Gniadkem sestřelili Hanáky

Bodoě hodně bohatý zápas viděli diváci, kteří si naladili studio NBL, ale i ti, kteří si našli cestu do ochozů haly v Opavě. Slezané využili výhody domácího prostředí a po výsledku 102-92 nad Olomouckem zapsali devátý triumf v sezoně. Trenér Czudek postrádal dvojici Bujnoch – Kouřil, přesto to byli domácí, kteří vstoupili do zápasu lépe. Po trojce kapitána Šiřiny vedli 8-4, ale pak se začali prosazovat i hostující opory. Vše nastartoval Douglas, jehož následoval pivot Mikulič (13-16). V opavském dresu se naproti tomu začal k velkému výkonu chystat shooting guard Klečka, jenže v poločase zaznamenal 18 ze svých 31 bodů. Fanoušci šli na poločasový párek a pivo vcelku spokojeni, neboť jejich tým vedl po dvaceti minutách 47-45.

Rozuzlení zápasu přinesl až jeho samotný závěr. V domácím dresu sice Klečkovi začal čím dál více pomáhat Martin Gniadek, který nakonec nastřílel 27 bodů, jenže hosté v čele s Palyzou a Douglasem také nezaostávali. Právě křídelník Palyza snižoval trojkou na 87-84 dvě a tři čtvrtě minuty před koncem. Záhy ale pět bodů přidal sváteční střelec Rostislav Dragoun a vedení 92-84 dvě minuty před čtvrtou sirénou už zkušená Opava nepustila. Domácí si pomohli 13 trojkami (40%), hosté byli lepší na doskoku (33-37) i za dva body (61%), ale srazily je ztráty (11-18). Javonte Douglas ukázal další double-double (21+12), Lukáš Palyza přidal 22 bodů.

Výsledky:

BK JIP Pardubice – egoé Basket Brno 86:69 (18:11, 16:16, 28:22, 23:20)

Body: Jackson 15 (6 asistencí), Švrdlík 14 (6 doskoků), Williams 13 (6 asistencí), Kohout 12, Půlpán 9 (9 asistencí), Potoček 8, Nečas 6 (8 doskoků), McGaughey 5 (9 doskoků) – Keely 18 (10 doskoků), Stegbauer 15 (7 doskoků), Roby 13 (5 asistencí), Farský 9, Geiger 6 (5 asistencí), Vašát 4, Nehyba 4
Fauly: 18 – 16

USK Praha – BK ARMEX Děčín 69:89 (18:25, 13:21, 19:24, 19:19)

Body: Appleby 19, Tůma 13, Sehnal 12 (7 asistencí), Vukosavljevič 8, Mareš 5, Křivánek 5, Macháč 3, Petružela 3, Štěrba 1 – Autrey 14 (9 doskoků a 5 asistencí), Ježek 11, Šiška 11, Grunt 11, Carlson 10 (6 doskoků), Feštr 9, Pomikálek 7 (6 doskoků), Landa 8, Kroutil 8 (5 asistencí)
Fauly: 24 – 21

BC Geosan Kolín – DEKSTONE Tuři Svitavy 90:95 (16:19, 27:29, 21:21, 26:26)

Body: Šafarčík 31 (7 doskoků), Walton 22 (8 doskoků a 7 zisků), Thompson 13 (9 doskoků), Číž 9 (8 asistencí), Pajovič 8, Machač 4, Šoula 3 – O´Brien 29 (13 doskoků a 7 asistencí), Puršl 16 (7 doskoků), Svoboda 13, Marko 12 (5 asistencí), Aiken 7, Kotásek 5, Kovář 5 (9 doskoků), Slezák 3, Teplý 3, Welsch 2
Fauly: 21 – 28

BK Opava – BK Olomoucko 102:92 (21:23, 26:22, 27:24, 28:23)

Body: Klečka 31 (8 asistencí), Gniadek 27, Šiřina 10 (9 asistencí), Zbránek 10, Jurečka 9, Dragoun 7 (9 doskoků), Švandrlík 5, Slavík 3 – Palyza 22, Douglas 21 (12 doskoků a 8 asistencí), Dunans 16 (6 doskoků), Mikulič 16, Pelko 6, Sehnal 6, Močnik 2 (6 asistencí), Goga 2, Norwa 1
Doskoky: 33 – 37
Dvojky: 23/42 – 27/44
Trojky: 13/32 – 7/19
TH: 17/24 – 17/20
Asistence: 23 – 20
Fauly: 23 – 23

ČEZ Basketball Nymburk – Kingspan Královští sokoli 100:71 (29:20, 29:17, 23:18, 19:16)

Body: M. Peterka 17 (7 doskoků), Hruban 17, Cosey 12, Myers 11, Pumprla 10, Wright 7 (5 asistencí), Kříž 6, Benda 6, Davis 4, Lawrence 4 (7 asistencí), Vyoral 3, Novotný 3 – Lošonský 16, Sedmák 14 (7 doskoků), Stamenkovič 9, Canda 7, O. Peterka 5, Hampl 5, Kolář 3, Mráz 2, Štěpán 2, Mahler 1
Doskoky: 42 – 34
Dvojky: 27/45 – 15/32
Trojky: 12/31 – 5/19
TH: 10/14 – 26/36
Asistence: 24 – 15
Ztráty: 15 – 22
Fauly: 27 – 15