Nymburk měl u Turů namále, Opava padla v Brně | Probasket.cz

Nymburk měl u Turů namále, Opava padla v Brně

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔11.1.2019

Obě dohrávky 18. kola Kooperativa NBL přinesly napínavou podívanou až do samého závěru. Naši euroligisti to v nich neměli lehké. Zkušenější a ostřílenější Nymburk to stačil zvládnout, ale Opava doplatila na úzký kádr a nechala dva body za výhru v Brně.

Ve svitavské hale Střelnice se hrál zápas ve kterém oba týmy preferovaly obrany a skóre nabíhalo jen velmi pomalu. Domácí Tuři byli na utkání velmi dobře připraveni a vyplatilo se jim to. Dlouho sahali po skalpu mistra, ale nakonec se museli smířit s těsnou porážkou. Svitavským vyšel úvod zápasu a tím se hráči dostali do pohody,  která jim vynesla vyhraný poločas a po přestávce dokonce náskok 11 bodů. Mistr se dlouho nemohl prosadit v útoku, vůbec se mu nedařily trojkové střely a pod svitavským košem se jen obtížně prosazoval. Zlom přišel až v závěru třetí části zápasu. První trojka Nymburka z ruky Martina Peterky přišla až ve třetí čtvrtině a odstartovala velký nápor favorita. Ten na konci třetí desetiminutovky zásluhou Davise otočil na 44:45 a ve zbytku utkání si už vedení nedal vzít. Zkušeně sehrál koncovku a domácím nebylo nic platné, že s poslední minutě Marek Welsch pěti body částečně zdramatizoval závěr zápasu. Svitavy potvrdily, že mají dobrou formu a postaraly se o to, že Nymburk udržely na nejnižším počtu nastřílených bodů od prosince 2014.

Druhý zástupce našeho basketbalu v BCL to měl podstatně těžší. Do Brna cestoval v neúplném složení, když mimo hru zůstali Bujnoch, Klečka a Švandrlík a navíc se v průběhu utkání zranil Gniadek. Na opavském týmu byla znát únava, protože před 48 hodinami odehráli těžké utkání v  Benátkách, kde v první půli vynaložili hodně sil. A ty jim v brněnské hale očividně chyběly. Opavským hráčům se vůbec nedařilo střelecky, především v jejich silné zbrani, trojkách, zcela vyhořeli (26/5).  Brno využilo nedobré situace soupeře a především zásluhou americké dvojice Geiger – Roby si dokráčelo k důležité výhře. O osudu utkání rozhodla druhá čtvrtina ve které trhák domácího týmu znamenal rozhodující obrat. Výhra posunula Brno blíž k osmému místu a vykřesala naději na účast ve skupině A1.

Dekstone Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk 64:68 (17:14, 37:30, 44:47)

Body: O’Brien 18, Puršl 11 (8 d,), Slezák 9, Kříž 7, M. Svoboda 6, M. Welsch 6 (8 d.), Marko 5, Aiken 2 – Benda 10, J. Bohačík 9, Pumprla 8, Hruban 8, Wright 8, Kříž 6, M. Peterka 6, Cossey 5, Vyoral 4, Davis 4 (8 d.)

Doskoky: 42 – 41

TH: 15/12 – 18/9

Trojky: 7 – 3

Asistence: 19 – 17

Ztráty: 14 – 9

Fauly: 14 – 18

egoé Basket Brno – BK Opava 67:59 (16:18, 33:30, 52:45)

Body: Geiger 16, Roby 14, Farský 13, Nehyba 8, Stegbauer 6, Keely 4, Vašát 4, Kozina 2 – Zbránek 17 (7 d.), Kouřil 11, Dragoun 8, Šiřina 8, Kvapil 5 (11 d.), Gniadek 4, Jurečka 3, Slavík 3