1. liga: UP Olomouc poprvé a šlágr kola pro Prostějov | Probasket.cz

1. liga: UP Olomouc poprvé a šlágr kola pro Prostějov

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔7.1.2019

Je za námi další kolo druhé nejvyšší mužské soutěže. Nadstavba se blíží, avšak čtyři týmy jsou už teď velmi blízko postupu do první šestky a jeden tam už je.

Premiantem je samozřejmě neporažený suverén z Jindřichova Hradce. Díky výbornému výkonu dua Zuzák – Lipkins si Jihočeši smlsli na Plzni 96-66. Oba jmenovaní hráči se dohromady postarali o 53 bodů a veterán Zuzák si navíc připsal užitečnost 42. Na druhém místě se vcelku v pohodě drží béčko USK, které díky výborné práci s mládeží demonstrovalo sílu v derby s Košířemi. V poločase na palubovce soupeře sice vedly Sovy jen 42-47 a trenér Jachan nemohl být spokojen s defenzivou. Ta se radikálně zlepšila po změně stran, kdy jeho svěřenci povolili Košířům jen 26 bodů a zaslouženě triumfovali 68-85. Například lídra domácích Jana Kratochvíla zastavili na 5 bodech. USK táhl s 29 body a skvělou střelbou z pole 9/11 Jakub Tůma.

Nechvalný rekord

Další jasný výsledek se udál i ve druhém derby. Sokol Pražský rovněž výborně bránil a nedal šanci poslednímu Vyšehradu po výsledku 79-60. Hostující naděje rozmnožit pouhé dvě výhry vzaly za své už v první čtvrtině, jíž Vyšehrad prohrál 30-9. V této desetiminutovce navíc svěřenci kouče Marka ztratili 13 míčů, což je letošní rekord ve ztrátách v jedné desetiminutovce. Nečekaně jasný byl i průběh zápasu mezi béčkem Nymburka a Litoměřicemi, který byl poznamenán mizernou úspěšností střelby na obou stranách. Středočeši však byli přece jen lepší, využili skvělého výkonu Luboše Kováře (16 bodů a 16 doskoků) a zastavili hrozivou sérii sedmi porážek v řadě. Slavoj navíc trefil pouhé dvě trojky z 26 pokusů a jediným dvouciferným střelcem se stal 14-bodový Žikla.

Zase ten Šlechta

Vyrovnaný střed tabulky západu, kde figuruje jak Nymburk B, tak i Litoměřice, zajímá jistě i Písek. Jihočeši udolali doma i díky 36 bodům Petra Šlechty GBA 86-80 a posunuli se na třetí příčku o skóre před Slavoj. S domácími to přitom nevypadalo dobře a ještě na sklonku 33. minuty prohrávali po koši Jilese 65-75. Pak ale Šlechta sedmi body v řadě zavelel k nevídané šňůře a za tři minuty to už bylo 76-76. Hostě se nebyli s to prosadit ze hry a Šlechta s Mikoláškem dokonali obrat na 84-80. Písku situaci ulehčil i hostující Sisoho Jawara, jenž půl minuty před koncem utkání inkasoval nesportovní osobní chybu, když po předchozí neúspěšné střele fauloval právě Mikoláška.

Nový Jičín z formy

Kontrolovaným výkonem a triumfem o 12 bodů si k bilanci 7-7 na východě pomohla Opava B, jíž 30 body velmi pomohl Rostislav Dragoun. Poražený soupeř z Nového Jičína se naopak propadá do průměru, když po slibném začátku a okupaci druhého místa klesl až na pátou pozici (7-7). Trenéru Hájkovi nebyl nic platný ani heroický výkon pivota Janíka, jenž nasbíral nevídaných 22 bodů a 20 doskoků! Novojičínští prohráli šestý ze sedmi venkovních zápasů. Ani jednou ve Šlapanicích nevedli Snakes Ostrava a jelikož se jednalo o přímý souboj o osmou příčku, je výhra 95-87 pro Šlapanice velmi cenná. Jako obvykle se vše točilo okolo 27-bodového lídra Zachrly, ovšem patrně nejlepší výkon v kariéře mezi dospělými zaznamenal dlouhán Michal Šulc. Jeho double-double za 26 bodů a 12 doskoků bylo rozhodujícím jazýčkem na vahách.

Už i UP

Zkušenosti prodali basketbalisté Basketbalu Olomouc na palubovce béčka Pardubic. Trenér Pekárek mohl být spokojen jak s obranou, tak i s doskokem (47-52). Rozhodující náskok si hosté vybudovali na začátku poslední čtvrtiny, kdy šňůrou 0-10 zvýšili na 61-76 a mladí Východočeši už na zvrat neměli dost času ani sil. S 26 body a 8 doskoky zářil olomoucký guard Jiří Dedek. Prvního triumfu v sezoně se konečně dočkal tým UP Olomouc. Navrátilec do sestavy, pivot Pavel Novák, zvládl v prvním zápase sezony 11 bodů a 4 doskoky za 10 minut, ale byl to právě doskok, který rozhodl. Olomoučtí přeskákali soupeře z Vysočiny 15-8 v útoku a díky 31 bodům Jakuba Hanuše uhájili v nervózním závěru triumf 97-89. Vysočina se sice po zpackaném druhém dějství dotáhla na rozdíl dvou bodů na konci třetí části, ale Hanáci prokázali větší hlad po vítězství a utkání dovedli do kýženého konce.

Hanáci udrželi vedení

Ve šlágru kola přivítali BCM Orli Prostějov sedm statečných ze Zlína. Přestože mladí Orli vedli místy až 15-bodovým rozdílem, klepali se o triumf až do posledních sekund. Domácím zatrnulo po Dokoupilově trojce na 79-75 a ještě hůře jim mohlo být po střelách Nehyby a Vošlajera v poslední minutě zápasu. Oba zlínští borci však minuli a Borovka jistil triumf Prostějova 81-77. Hanáci neproměnili v závěru tři šestky, které by jim v opačném případě dodali klid. Prostějovští jsou s bilancí 11-3 i nadále ve vedení skupiny východ. O 40 bodů domácích se rovným dílem podělili Palenik s Borovkou, za Zlín kontroval se 17 body Zdeněk Nehyba.