eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Šlágry na Hané a v Děčíně, nováček zkusí štěstí na Tatranu

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔3.11.2018
Šlágry na Hané a v Děčíně, nováček zkusí štěstí na Tatranu

Magnetem kola je bezesporu utkání v Děčíně, kam míří vicemistr z Opavy. Nádech NBA (alespoň co do počtu bodů) bude mít jistě duel Olomoucka s Nymburkem a rovněž bude zajímavé sledovat, prodlouží-li Ostrava svou minisérii vítězství proti nováčkovi. Vítejte před branami 8. kola NBL!

BK JIP Pardubice – USK Praha (17:00)

Spraví si Beksa chuť po další porážce v pohárové Evropě? Podaří se zastavit Sovám pardubické střelce v čele s Benjaminem? A jak dopadne minisouboj rtuťovitých guardů Williamse s Whackem? To všechno se chystá uvnitř zápasu na Dašické, v němž jsou domácí jasným favoritem. Pražanům jakoby ale pozice outsiderů seděla, dokázali letos zle zatápět Děčínu (porážka 68-65), po výhře sahali i při další těsné prohře doma s Tury (80-82), nebo v TV duelu v Prostějově (79-77).

Zatím mají vysokoškoláci na svém kontě dvě výhry a pokusit se tento zisk rozmnožit se chtějí i v Pardubicích. Kouč Repeša ví, že jeho borci musí diametrálně zlepšit obranu, protože 80 inkasovaných bodů a prohra doma s Ostravou se opravdu nečekala. Beksa je kompletní a chce své příznivce potěšit šestou ligovou výhrou v sezoně, přičemž bude využívat svých klasických zbraní – rychlého přechodu do útoku, širokého kádru a výborného doskakování.

Názory před utkáním:

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „USK Praha je dobrý tým, a tím, že do své sestavy přidal i kvalitní zahraniční hráče, je v letošní sezoně ještě nebezpečnější. Zápasy, které prohráli, a které jsem viděl, ztratili velmi těsně, takže musíme být připraveni na bojovné utkání. Soupeř pod novým trenérem praktikuje časté změny obran, na což musíme být připraveni, je potřeba na to dobře reagovat. Klíčové pro náš úspěch bude hrát náš styl: rychlý a agresivní basketbal, udávání rytmu hry a dobré provádění všech obranných i útočných činností!“

Jan Pospíšil (asistent trenéra USK Praha): „My se poslední dny soustředili především na sebe. Po porážce s Ostravou jsme si toho hodně řekli a vysvětlili. Pokud chceme uspět bez ohledu na protivníka, musíme daleko lépe a aktivněji bránit a mít jistotu na doskoku. O to víc proti Pardubicím, které mají velmi zkušenou podkošovou sestavu a zároveň jsou nebezpečné z perimetru. Náš cíl je prezentovat se dobrým výkonem a pokusit se zaskočit v KNBL skvěle hrající Beksu.“

Rozhodčí: Kec, Kurz, Kapaňa

Tip nad vítěze: Pardubice

 

NH Ostrava – Královští sokoli (17:30)

Prodlouží Nová Huť sérii vítězství, nebo se premiérově bude radovat nováček? Královští sokoli ve středu poprvé obránili některého soka pod 80 body a ani tak to v Ústí nad Labem na triumf nestačilo. Přesto tento zápas ukázal Peterkovu týmu, že to může být cesta. Na Tatranu se ale nikomu nehraje dobře a ani zde Východočeši nebudou favority. Ostrava je posílena skalpy Slunety a USK, výborně doskakuje a padá jí to z dálky.

Hradečtí nesmí nechat rozehrát domácího playmakera Stanojeviče, jenž je pro ofenzivu Nové Huti s 16,8 body a 4,8 doskoky naprosto stěžejním hráčem. Ve skvělé formě je rovněž zkušený power forward Petr Bohačík, který při absenci Koloničného ještě více alternuje na pivotu. Kouči Medveckému přináší v průměru 10,3 bodů a 11,7 doskoků, což z něj dělá nejlepšího doskakovače ligy. Zajímavé budou jeho souboje s hostujícím veteránem Peterem Sedmákem (14,7 bodů a 5,1 doskoků na zápas).

Rozhodčí: Vondráček, Znamínko, Komprs

Tip nad vítěze: NH Ostrava

 

BK ARMEX Děčín – BK Opava (18:00)

Dokáže Opava po izraelské štaci přeladit rychle na ligu? Bude se opakovat scénář posledních dvou sezon, v nichž ve vzájemných zápasech Válečníků a Slezanů bez výjimky platilo pořekadlo můj dům, můj hrad? Setkávají se dva přední doskakovačské týmy Kooperativa NBL: Děčín si každý zápas v průměru chodí pro 41,3 míčů, Opava jen o malinko zaostává s číslem 40,5. V minulém kole Děčín vydřel triumf nad USK Praha (68-65), zatímco Slezané nezvládli koncovku bláznivého zápasu na půdě Olomoucka a podlehli 91-90.

Ve středu proti Holonu odehrála Opava navíc vynikajících 34 minut, kdy v Izraeli ztrácela jen 68-64, takže konečný výsledek 88-72 pro Holon je poněkud krutý a také trochu zavádějící. Opavu čeká náročná cesta napříč republikou a Slezané musí zastavit především nebezpečnou osu Šiška – Autrey – Carlson. Není jisté, zda nastoupí power forward Bujnoch, jehož trápí oteklé koleno a nehrál ani v Holonu.

Názory před utkáním:

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „V sobotu nás čeká velké utkání, protože přijede vicemistr z Opavy. A nejen to, přijede účastník Ligy mistrů, takže hrát proti týmu s takovou reputací je vždy velká výzva. Síla Opavy je nejen v individuálních dovednostech, inteligenci a talentu jednotlivých hráčů, ale především v sehranosti v kombinační hře, kterou díky dlouholeté práci trenéra Czudka a minimálním hráčským změnám mají všichni zautomatizovanou do puntíku. To je obrovská výhoda soupeře a logicky za tuto dlouholetou koncepční práci sklízí plody. Proto musíme být v tomto utkání velmi precizní a přesní ve čtení a exekuci naší hry, odhodlaní a bojovní na obou polovinách hřiště a herně disciplinovaní v jakémkoliv okamžiku. Pak věřím, že můžeme uspět.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Opava je silný tým, který přijede připraven hrát. My se ale nesmíme příliš soustředit na soupeře, protože abychom získali výhru, musíme hrát čtyřicet minut minut našeho basketbalu. Těším se, že uvidím halu plnou Válečníků!“

Rozhodčí: Baloun, Kučírek, Linhart

Tip nad vítěze: Děčín

 

BK Olomoucko – ČEZ Basketball Nymburk (18:00)

Povede se olomouckému útoku odehrát s mistrem vyrovnaný duel? Zastaví Nymburk Dunanse s Palyzou a potvrdí rostoucí formu? Za Nymburk by měl dnes nastoupit už i pivot Alex Davis, takže si mistr poprvé v sezoně zahraje v kompletní sestavě. Středočeši by rádi zopakovali dobrou obranu s Antwerpami, neboť útok Hanáků budí respekt. Tým je plný dobrých trojkařů a atletičnost Dunanse s Douglastem také není k zahození. Přesto mají hosté rozhodně širší kádr a i přes náročný program by měli zvítězit. Olomoucko by zase ráno zopakovalo výkon z jarní nadstavby, kdy doma odehrálo s Nymburkem vyrovnaný mač a padlo pouze 78-90.

Názory před utkáním:

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Každý zápas s Nymburkem je pro hráče velká zkušenost. Je to nejlepší český tým plný reprezentantů, má zkušenosti z těžkých evropských pohárů. Disponuje silnou lavičkou. I mimo základní sestavu jsou tam hráči, kteří by jinde hráli třicet minut. Soupeř je jasný favorit, my se budeme snažit podat maximální výkon. Nymburk od nás nic zadarmo nedostane. Potřebujeme se držet bodově na dostřel. Čím déle se to podaří, tím větší bude naše šance na dobrý výsledek.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Jako všechny výběry trenéra Benáčka je i letošní celek Olomoucka čistě ofenzivně orientovaný tým se spoustou útočných zbraní na všech postech. Jsou to skvělí střelci trojek ze všech pozic, navíc ještě letos doplnění o Lukáše Palyzu. Když se jejich útoku dá volný prostor, mohou porazit jakéhokoli soupeře. Proto musí být obrana klíčovým prvkem naší hry.“

Petr Benda (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Družstvo Olomoucka bylo v minulé sezoně útočně laděno a s obranou si mnoho hlavu nelámalo. Myslím, že podobně je na tom tento výběr i letos. Jak je ve výběru trenéra Benáčka obvyklé, prim hrají cizinci. Cizineckou legii však vede Lukáš Palyza, nejproduktivnější hráč ligy. My respektujeme útočnou sílu soupeře, proto bychom rádi zopakovali styl a intenzitu obrany jako proti Antverpám. Pokud si nechceme utkání zbytečně komplikovat, musíme soupeře zatlačit už v úvodu utkání a nenechat rozehrát Douglase, Dunanse a Palyzu.“

Rozhodčí: Hruša, Karafiát, Vošahlík

Tip nad vítěze: Nymburk

 

DEKSTONE Tuři Svitavy – Sluneta Ústí nad Labem (18:00)

Zapíší Tuři pátou výhru v této sezoně, nebo Sluneta ubrání Marka se Slezákem a senzačně vyloupí svitavskou palubovku? Svitavy podepsaly smlouvu s novým pivotem C.J. Aikenem, který v NCAA patřil k top blokařům ligy, proti Ústí s ním však ještě nevyrukují. I tak je mužstvo trenéra Růžičky v pohodě a mladého trenéra může těšit velmi slušná forma pivota Puršla, který zapisuje v průměru 11,6 bodů a 4 doskoky za 21 minut ve hře. Lídrem Východočechů zůstává i nadále napolapitelný Roman Marko s 15,6 body a 7,7 asistencem na utkání. Právě tyto dva zmíněné, ale i O´Briena a Slezáka musí Sluneta zastavit v rozletu.

Hosty táhne zejména zkušený dlouhán Pavel Houška (18,7 bodů a 5,9 doskoků) a spolu s ním Pecka, Svejcar, či Stevanovič. Sluneta zvítězila ve Svitavách naposledy v lednu 2016, od té doby zde prohrála všechny tři mače a dvakrát dokonce o 26, resp. 27 bodů. Oba týmy v minulém kole ukázaly, že umí bránit, připsaly si po výhře a o defenzivě a doskoku to bude i dnes.

Názory před utkáním:

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí zápas proti Slunetě bude jiné „kafe“, než byl minulý týden Kolín. Přes jeho pomalý start nás čeká soupeř, který má vybalancovanou soupisku. Zkušenosti v podobě Pavla Houšky, Ládi Pecky, Michala Šotnara v kombinaci se zahraničními akvizicemi budí respekt. My jsme však doma a musíme ukázat náš progres na obranné polovině a hrát náš basketbal. Jedině dobrý přístup v obraně, na doskoku a v přechodové fázi nás může dovést k vítězství.“

Matěj Svoboda (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Proti Ústí budeme chtít navázat na náš poslední zápas s Kolínem, kde jsme podali dobrý týmový výkon. Když ještě omezíme zbytečné ztráty a budeme hrát agresivně dopředu, věřím, že zvítězíme.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Domácí výhra nám psychicky pomohla a věřím, že se hráči dostali do herní pohody. Do Svitav sice nejedeme jako favorit, ale i tak chceme vyhrát. Ztratili jsme některé zápasy, které jsme měli vyhrát, a nyní musíme uspět i venku v zápasech, kde nejsme favoritem. Rozhodující bude obrana ústředního rozehrávače soupeře Marka, který dokáže velmi dobře číst hru a vytvářet dobré pozice pro své spoluhráče.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Náš herní projev ještě stále není ideální a je to hodně o hlavách, naštěstí jsme dokázali v posledním zápase zdolat houževnatého nováčka soutěže i přesto, že se nám tolik střelecky nedařilo. Ve Svitavách ovšem mají spoustu nebezpečných střelců a naše obrana nesmí nic vypustit, aby se střelci Turů nechytili. Pak už by to bylo hodně těžké.“

Rozhodčí: Hošek, Nejezchleb, Pokorný

Tip nad vítěze: Svitavy

 

EGOÉ Basket Brno – BC Geosan Kolín (19:00)

Zápas, který hodně napoví o odrazu obou mužstev ze série dvou porážek za sebou se odehraje v brněnském Kampusu. Jak EGOÉ, tak i Kolín, prohrály poslední dva duely a obě mužstva se chtějí odrazit k boji o nadstavbu A1. Zajímavý souboj uvidíme na rozehrávce, kde domácí Deremy Geiger (18,3 bodů na zápas) vyzve kolínského A.J. Waltona (15,4 bodů a 5,9 asistencí). Medvěd Walton sice poslední zápasy spíše paběrkuje (což se odrazilo na výkonech celého týmu), ale v Brně proti dobře bránícímu soupeři budou jeho herní dovednosti potřeba jako sůl.

Kolín může hřát lepší vzájemná bilance z posledních dvou sezon: Středočeši vyhráli pět z šesti zápasů. Jihomoravané se budou vedle obrany opírat také o střelbu z dálky, v níž jsou s 38,8 % úspěšností vůbec nejlepší v celém ligovém pelotonu. Domácí tým je kompletní, hostům schází jen dlouhodobě zranění Vocetka s Bratčenkovem.

Názory před utkáním:

Dejan Jakara (kouč egoé Basket Brno): „Kolín je velmi dobrý tým, který má pokryté všechny pozice. Hraje hodně fyzicky, kdy spousta míčů jde pod koš, odkud následně tvoří hru. Má dobré přechody a ví, jak napadat slabiny. Co se týče našeho týmu: od některých hráčů očekávám lepší výkon, od některých zase naopak horší. Každopádně budeme muset mírně upravit pozice, na kterých každý hráč hraje. Doufám, že se tým adaptuje co nejdříve.“

Davell Roby (křídlo egoé Basket Brno): „Tato sobota bude pro náš tým skvělou výzvou, protože jsme prohráli naše poslední dva zápasy v lize. Kolín v útoku staví velmi dobré clony na hráče s míčem a zároveň hraje jednu z fyzičtějších obran, které nás letos čekají. Do utkání jdeme s tím, že chceme vyhrát a ubránit domácí palubovku.“

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Po posledních dvou prohrách jedeme do Brna s touhou uspět a přerušit tak nelichotivou sérii dvou proher v řadě. Brno je zatím asi největším překvapením celé ligy, spoléhá se především na dobře fungující defenzivu. My se však budeme soustředit především na náš výkon na obranné polovině, kde jsme v posledních utkáních nepředváděli dobré výkony, a já věřím, že právě v obraně je klíč k vítězství v tomto utkání.“

Rozhodčí: Blahout, Jeřáb, Záruba

Tip nad vítěze: Brno

 

Foto: Roman Valenta, bkdecin.cz

Sdílejte tento článek

Podobné články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace