Orli stále dominují, Nový Jičín a Snakes otáčely v závěru

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔25.10.2018

I po pátém kole má první liga mužů dva neporažené – Jindřichův Hradec a mladé Orly z Prostějova. Ty na východě stíhá Basketbal Olomouc a Nový Jičín.

V krasojízdě na západě i nadále pokračují Lions, kteří si pro další výhru dojeli do Plzně. Lokomotiva oslabená o svého lídra Honomichla nekladla příliš tuhý odpor. Střelce Davida Jihočeši ubránili na 11 bodech a druhou čtvrtinu vyhráli 18-29, čímž položili základ svého úspěchu. Překvapivě jednoznačně uspěl i USK Praha B v derby nad Košířemi. Sovy měly velkou převahu na doskoku (52-32) a opět se vytasily s výbornou obranou, jíž se dařilo překonávat pouze dlouhánu Kratochvílovi (24 bodů). Ostatní hosté selhali a David Böhm mohl svým životním výkonem mezi dospělými vést své spoluhráče za čtvrtým triumfem v sezoně. Sedmnáctiletý forward zaznamenal 28 bodů a 10 doskoků, vše při výborné střelbě z pole 10/18.

Zabodovala i GBA, která ubránila píseckého ostrostřelce Šlechtu jen na 15 bodech a 6/15 střelbě z pole. Ještě o poločase to sice bylo 40-40, pak se ale střelbou z dálky mladíci dostali do laufu (celkem v zápase 13/24) a vyhráli díky 54 bodům ve druhé půli poprvé v sezoně. Jen jeden tým ve formě byl vidět v derby Sokolů – a ten z Vyšehradu to rozhodně nebyl. Hosté ze Sokola Pražského byli aktivnější, více vnikali do vymezeného území a Vyšehrad je často zastavoval až za cenu faulu. A díky lepším trojkám (10/21) a moři trestných hodů (22/32) se hosté ze Sokola Pražského dostali na koně, na němž už zůstali až do konce po výsledku 68-92. Béčko Nymburku bez posil z NBL (vyjma Novotného) se dlouho statečně drželo v Litoměřicích, avšak poslední perioda zhatila jejich plány. Slavoj zavřel cestu ke svému koši a Nymburk se zmohl pouze na ostřelování z delší vzdálenosti, s čímž neuspěl a zaznamenal v tomto dějství jen 8 bodů. Severočeši vedeni Žiklou a Novákem naproti tomu zvládli 22 a celkově zvítězili o sedm bodů.

Váňa: Byla zima, museli jsme běhat

Na východě dál dominuje Prostějov, který rozdrtil Zlín na jeho palubovce rozdílem dvou tříd 47-90. Ševcům nešlo vůbec nic a mladí Orli naopak vytáhli se skvělou obranou, celkem 14 úspěšnými trojkami a jejich triumf řídili Váňa s Nábělkem, kteří se složili na 43 bodů Hanáků. Právě první jmenovaný, křídelník František Váňa, měl o příčinách vysoké výhry jasno: „Jelikož bylo v hale dost chladno, tak jsme museli fakt hodně běhat. Takže jsme je v té jejich úzké rotaci asi uběhali (smích). Jinak je pravda, že moc nedávali – na rozdíl od nás, my si drželi slušné procento. A v obraně jsme taky nebyli nejhorší. Myslím ze jim došly síly v druhém poločasu, kdy jsme je přejeli. Pět výher je super, nehodláme přestat, byť si myslím, že jsme ještě neukázali vše ze svého potenciálu.“

Kolorit v podobě porážek UP Olomouc pokračuje i nadále, tentokrát si na Hanácích smlsla o 38 bodů Vysočina, formu potvrdil 28 body Miroslav Krajcigr. I přes poměrně těsný výsledek uspěl vcelku kontrolovaně Basketbal Olomouc, který zdolal Synthesii Pardubice 86-79. Hosté bez Potočka se ale drželi na dostřel díky útočenému doskoku (5-13) a trojkám, jichž proměnili o pět více, než domácí favorit. Znovu výborný výkon předvedl za domácí Vít Šmerda s 24 body a 6 doskoky, hostující Tkadlec pomohl 4 trojkami a nejlepším střelcem Pardubic se stal s 21 body Michal Svoboda.

Kelar vystřílel obrat

Nový Jičín slaví velký obrat nad béčkem Opavy, které se muselo obejít bez Lukáše Bukovjana. Střelecky ho zastoupil PF Jakub Slavík, s jehož obranou si novojičínští hráči nevěděli rady. Slavík je trápil po celý zápas (36 body), ale domácí vysvobodil až závěr. Po větší část utkání totiž prohrávali a až dvě trojky Jana Kelara (v zápase 22 bodů a trojky 6/9) v poslední minutě znamenali snížení na 78-79. Duel rozhodl z čáry trestného hodu jako správný kapitán Zdeněk Jakubu po Slavíkově faulu a Severomoravané jsou třetí o skóre za Basketbalem Olomouc (oba bilance 4-1). Obrat v závěru byl k vidění i v zápase Snakes Ostrava se Šlapanicemi, vedli jej Matouš Kurečka s Palátem. Jihomoravané přitom také vedli ještě dvě minuty před koncem normální hrací doby 76-84, ale domácí šňůra 12-2 byla nad jejich síly.