Dedek hrdinou, Sluneta padá ke dnu | Probasket.cz

Dedek hrdinou, Sluneta padá ke dnu

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔28.10.2018

Jiří Dedek rozhodl bláznivé derby mezi Olomouckem a Opavou, Pardubice zabraly a uspěly v Brně, Ústí nezvládlo koncovku a padlo v Ostravě a hrdina Carlson dotlačil Děčín k triumfu v defenzivním duelu s USK Praha. I takové bylo 6. kolo KNBL.

Nová Huť slaví druhé vítězství v sezoně. Po úspěchu s Kolínem ve druhém kole odjely s prázdnou hráči Ústí nad Labem. Ostravští se dostali do hry výbornou třetí čtvrtinou, v níž obrátili z minus sedmi na plus čtyři. V hlavní roli byli k vidění Stanojevič s Alleynem, ale v závěrečné minutě obracel z 60-61 na 65-60 někdo docela jiný – nenápadný guard Martin Nábělek. Jeho pět bodů (z celkových 10) Ostravě velmi pomohlo a byť si na začátku posledního dějství Sluneta vzala vedení po zásazích Wallace a Houšky zpět, byli to domácí, kteří ovládli nervózní závěr duelu.

Smith trojkou nejprve srovnal na 80-80 a poté začali domácí úřadovat z čáry trestného hodu: Pandy zcela vypadly z rytmu a nemohly se prosadit proti výborné obraně Nové Huti a nezbylo jim tak nic jiného, než faulovat. Minutu před koncem už parta kapitána Bohačíka vedla 88-80 a vítězství už z rukou nepustila. Double – doublem zářil rozehráač Milan Stanojevič (23 bodů a 11 asistencí), na druhé straně byl nejlepším střelcem Pavel Houška s 22 body. Sluneta spadla na předposlední místo tabulky s jedinou výhrou, NH Ostrava je o příčku výše s bilancí 2-4.

Závěr jako víno

Thriller v Prostějově rozhodl po útočném doskoku guard Jiří Dedek 1,5 sekundy před koncem. Byla to pro něj vůbec první střela v zápase, navíc z bezprostřední blízkosti koše po útočném doskoku. Dedek se nejlépe zorientoval ve skrumáži těl a došel si pro míč, který vyletěl z obroučky po neúspěšné šestce spoluhráče Dunanse a rozjásal prostějovské Sportcentrum. Nutno říci, že si spousta domácích oddechlo, protože Hanáci zaskočili Opavu a vedli v první části už 29-8, ale pak začal velká stíhací jízda Slezanů, kteří se probrali z letargie, začali lépe bránit a hlavně proměňovat trojky. V půli svítil na ukazateli stav 52-44 pro Olomoucko, po minišňůře 0-5 už hosté zkraje čtvrté periody dokonce vedli 63-66.

Do tříbodového vedení poslal Czudkův souboj i 110 sekund před koncem kapitán Šiřina 15. trojkou Opavy v zápase, ale závěr patřil Olomoucku. Nejprve za stavu 85-88 inkasoval technickou chybu hostující Kouřil, Jurečka sice vrátil Opavě vedení o 4 body, aby domácí Dunans těžkou trojkou rozjásal domácí příznivce. Vrcholem opavského zmaru byla hloupá ztráta Dragouna, po níž si Dunans vymodlil faul. S trestnými body sice naložil prachbídně, ale díky Jiřímu Dedkovi jej to vlastně nemuselo mrzet – 91-90. Petr Czudek si sice ještě vyžádal oddechový čas, ale za 1,5 sekundy pak už hosté nestihli vystřelit a domácí v čele s 21-bodovým Palyzou slaví třetí triumf sezony.

„Měli jsme výborný vstup do utkání. Takovou pětiminutovku jsem dlouho neviděl. Bylo jasné, že vysoký náskok proti tak silnému soupeři nepůjde udržet. Ukázal to už závěr poločasu. Po přestávce nám dal soupeř řadu trojek. Přes ruku a z velké dálky. Opava tak hraje a umí to. V závěru jsme měli štěstí. Vždy říkám, že si štěstí musí tým zasloužit. Myslím, že to byl tento případ,“ radoval se trenér Olomoucka Predrag Benáček.

„Gratuluji Predragu Benáčkovi k vítězství. První čtvrtina patřila Olomoucku. My jsme zaostávali, byli všude pozdě. Kredit si tým zaslouží za to, že se dokázal vrátit do zápasu. Nakonec jsme prohráli utkání, které se prohrát nedalo. Udělali jsme několik chyb. Hráči i já osobně,“ prohlásil kouč Slezanů Petr Czudek.

Zkušená Beksa pro čtvrtou výhru

Pardubice zastavily sérii tří porážek, když využily širšího kádru a lepšího doskoku a zdolaly Brno. Svěřenci dvojice Sanders – Bartošek vedli po většinu utkání, avšak po snížení Brna na 58-63 na začátku poslední čtvrtiny zasadili rozhodující úder: Sérii 4-13 orámovaly dvě trojky dlouhána McGaugheyho, k němuž se přidal i Benjamin s Williamsem. Poslední jmenovaný vedl Beksu s 18 body a 8 doskoky a stejným počtem přihrávek. Zdatně mu sekundoval s 15 body pivot Kohout. Brno především v první půli skvěle bránilo, avšak o Pardubicích se to dalo říci po celý zápas. Jihomoravané mají nyní bilanci 3-3, Beksa vylepšila své skóre na 4-1.

Děčín přehrál neoblíbeného soupeře

Děčín velebí power forwarda Klinta Carlsona, jehož double – double byl stěžejním při potvrzování pondělního úspěchu Válečníků z palubovky Pardubic. Tentokrát do Děčína přijel neoblíbený soupeř – pražský USK. To, že se Sovám na severu Čech daří (vyhrály tu předchozí tři zápasy v řadě), ukázal i tento zápas, v němž sice Děčín byl o něco častěji napřed, ale nakonec palubovku uhájil v hodině dvanácté a s vypětím všech sil. Pražané ve třetí čtvrtině bleskově smazali sedmibodové manko a začala přetahovaná o každý bod. Soví lídr Appleby však všech svých 20 bodů zaznamenal do 31. minuty a pak už střelecky mlčel, proto se odpovědnosti chopil kapitán Mareš, jenž dvě minuty před koncem normální hrací doby srovnával na 65-65. Z následného útoku se ale trefil z dálky Carlson, který, jak se později ukázalo, zápas rozhodl. Dvě potenciálně vyrovnávací trojky Mareše se neujaly a i Válečníci vyhráli v této sezoně počtvrté.

„Gratuluji trenéru Budínskému a jeho týmu za zaslouženou výhru. Hrálo se v krásné atmosféře a domácí měli výborný začátek, což pro nás bylo těžké. Náš mladý tým musí na toto reagovat rychleji, a nikoliv po pěti, šesti minutách, jako tomu bylo dnes. V koncovce rozhodovaly detaily, úspěšná střela Děčína a jeho doskoky. Prohra nás samozřejmě mrzí, protože dnes jsme cítili šanci na úspěch,“ litoval některých detailů lodivod USK Praha Dino Repeša.

„Za vybojované vítězství proti USK jsme moc rádi. Utkání mělo tradiční scénář a průběh jako většina vzájemných zápasů. Vstupovali jsme do duelu s tím, že chceme potvrdit domácí výhodu, ale bylo vidět, že někde vzadu v hlavách ty porážky z loňska byly. Měli jsme výborný úvod a hráli jsme přesně to, co jsme chtěli. Pak ale došlo ke zlomu, USK se vrátilo do hry a tím, že se mu rozehráli někteří hráči, stala se z toho klasická bitva. Především pak ve druhém poločase, kde se bojovalo o každou pozici i míč. Dnes nám chyběla jedna vlastnost, a tou byla přesnost, především pak při střelbě z tříbodové linie, kdy jsme proměnili jen tři z pětadvaceti pokusů. Ale bojovali jsme, máme víc doskoků i asistencí. Nakonec rozhodla trojka Carlsona,“ zhodnotil zápas trenér Děčína Pavel Budínský.

Mistr i Tuři vyučovaly

Vysokého triumfu dosáhly Svitavy, které rozebraly na prvočísla Kolín. Zápas ovlivnily brzké osobní chyby hostující hvězdy Waltona, který měl na svém kontě už 3 za úvodních pět minut. Tuři navíc fantasticky bránili a nepovolovali útočný doskok, a tak jejich náskok postupně narůstal. Po osmi bodech Slezáka a dvojce Puršla to bylo za sedm minut 23-8 a to vše předurčilo kolínský zmar. V poločase Medvědi ztráceli propastných 25 bodů a utkání se pak dohrávalo až do konečného výsledku 104-68. Sedm svitavských Turů zatížilo konto Kolína dvojciferným počtem bodů, nejpilnější byl Woods s 15 body. Za Kolín se nejvíce dařilo Čížovi se 16 body, hosté prohráli na doskoku 45-24.

Podle očekávání se radoval také Nymburk. Nad oslabenými Královskými sokoly (o Pandulu a Andrese) zvládl mistr bravurně první a třetí periodu a hlavně díky skvělé střelbě za dva body (72 %) a propastné bilanci bodů z rychlých brejků (25-71) zvítězil 72-108. Východočechům neprospělo ani 24 ztrát, které byly dány jak přílišným respektem, tak i dobrou obranou Nymburku. Hradci Králové svitla naděje v polovině druhé desetiminutovky, v níž zredukoval dvouciferné manko a snížil na 27-35, ale radost měla jepičí život. Šňůru 5-15 vedl Lawrence a Středočeši si spravili chuť před klíčovým kláním v Lize mistrů, v níž v ve středu přivítají Antwerpy.