Beksa doma poprvé selhala a Děčín veze výhru | Probasket.cz

Beksa doma poprvé selhala a Děčín veze výhru

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔23.10.2018

Pardubická Beksa doma poprvé v sezoně klopýtla a Děčín jí nachytal na švestkách. V předehrávce 7. kola Kooperativa NBL vyhrál 76:67 a poprvé v této sezoně odjížděl ze soupeřovy palubovky v radostné náladě. Naopak pardubičtí hráči musí před středečním utkáním se Saratovem zpytovat svědomí. Pokud jde o skóre, utkání nevybočilo z trendu posledních vzájemných zápasů.

O osudu utkání prakticky rozhodly úvodní minuty. Děčín do nich vstoupil s mnohem větší aktivitou a nedůslednost domácích v obraně trestal. V šesté minutě vedl už 14:6 a přestože se Beksa šňůrou 7:0 dotáhla na dostřel, otočit skóre se jí na chvíli podařilo až ve 12. minutě po trojce Potočka. Vzápětí ale Pomikálek vrátil Válečníkům vedení a oba týmy se až do přestávky střídaly ve vedení. Minutu před poločasovou pauzou měli domácí náskok čtyř bodů, ale vlastními chybami nabídli Děčínu vyrovnání. Hosté měli v první půli podstatně lepší střelbu dvojek (47,6%) než Beksa (27,6%). Domácím v této pasáži citelně chyběly body Benjamina, který kvůli třem faulům (dost necitlivě odpískaných) v úvodních pěti minutách, proseděl takřka celý poločas na lavičce. Do druhé půle vstoupili lépe Sandersovi svěřenci, kteří po trojkách Williamse, Kohouta a Benjamina získali osmibodový náskok (43:35).

Osm bodů k dobru měla Beksa ještě ve 25. minutě, ale Válečníci se nevzdali a po šňůře 12:2 vedli ve 28. minutě 50:48. Prsty v tom měl zejména Lamb Autrey, který pardubickým divákům, ale i hráčům, ukazoval, že je stále výborným hráčem. Definitivu pardubické porážce dal v úvodu čtvrtého dějství Pavel Grunt. Do 34. minuty sedmi body v řadě natáhl náskok svého týmu na sedm bodů a když se pak trefili Feštr, Krakovič, Carlson a Autrey, měl ve 36. minutě Děčín rázem náskok 16 bodů a prakticky bylo rozhodnuto. Domácí se potom sice trochu nadechli, ale náskok soupeře už byl nedostižný a snaha pardubických Američanů přišla pozdě.

Děčín položil základ úspěchu v tvrdé obraně a domácí se proti ní nedokázali prosadit. Navíc jeho hráči dobře četli hru amerických snajprů v dresu Beksy a protože se opět takřka neprosadili ostatní hráči, nemohli domácí pomýšlet na úspěch. O žalostné střelbě pardubických hráčů svědčí procento úspěšnosti z pole (28%), zatímco hosté to měli o 14,4% lepší. MVP utkání byl zaslouženě Pavel Grunt, který si k 18 bodům připsal i 10 doskoků a možná byl domácími hráči tak trochu podceňen. Kvalitní výkon předvedl Lamb Autrey a na rozehrávce tentokrát Lukáš Feštr předčil Ondřeje Šišku. V domácím dresu táhli tým Richie Williams a Donovanem Jacksonem, ale často hráli až příliš na sebe ve snaze co nejvíc bodově uspět. Radek Nečas se blýskl 9 doskoky, škoda jen, že se z těch útočných neprosadí bodově.

Řekli po utkání:

Levell Sanders (trenér Beksy): „Hlavním důvodem naší porážky bylo, že jsme na začátku neměli mnoho energie, dlouho nám trvalo, než jsme se dostali do rytmu. Přesto o přestávce byl stav nerozhodný, ale ve druhém poločase jsme velmi obtížně skórovali. Největším problémem bylo, že jsme do zápasu nešli s takovou energií a snahou s jakou jsme chtěli, a bez toho to zvlášť proti týmům, jako je Děčín, nejde.“

Viktor Půlpán (hráč Beksy): Určitě jsme nechtěli hrát tak, jak jsme hráli. Měli jsme sice světlé momenty, v určité pasáži jsme hráli velmi dobře, ale pak se to zlomilo. Dostali jsme pár jednoduchých košů a tím se to zlomilo. Děčín hrál agresivně, měl útočné doskoky a z toho žil. V tomto jsme se jim nevyrovnali, a když se chytli, trefovali i těžké střely. Pro nás bylo hrozně těžké se dostat zpátky.“

Pavel Budínský (trenér Válečníků): „Letos bude velmi obtížné získávat v Pardubicích výhry, ale jak už bývá tradicí mezi těmito týmy, jsou to zajímavé zápasy. Není to poprvé, co jsme tady vyhráli a pro nás je to velmi cenná výhra v kontextu všech situací, které se kolem našeho týmu dějí. Chtěli jsme utkání otevřít stylem, jakým se nám to podařilo. Chtěli jsme být pořád na dostřel ve hře o výhru. e druhém poločase se hra trošičku změnila, zpomalilo se tempo, my jsme udělali lepší rozhodnutí. Pardubice neměly svůj střelecký den, celkově jejich hra nebyla nápaditá, naopak byla těžkopádná. Nevyšel nám začátek druhého poločasu, ale dokázali jsme se zvednout a v okamžiku, kdy jsme se dostali do vedení o 10 bodů, bylo cítit, že výhru chceme a také jsme si ji vzali.“

Pavel Grunt (hráč Děčína a MVP utkání): „Na našem plánu, který jsme si nastavili, jsme pracovali hned od začátku. Zápas byl dlouho vyrovnaný, ale na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny se nám podařilo vypracovat náskok a udržet ho, což je pro nás super.“

BK JIP Pardubice – BK Armex Děčín 67:76 (16:18, 34:34, 55:55)

Body: Williams 20 (7 d.), Jackson 18, Kohout 8, Benjamin 8, Švrdlík 6, Potoček 3, Nečas 2 (9 d.), Škranc 2 – Grunt 18 (10 d.), Autrey 15 (7 d.), Feštr 11, Kroutil 8, Pomikálek 6, Landa 6, Krakovič 6, Carlson 4, Ježek 2.

Doskoky: 41 – 48

TH: 21/16 – 28/20

Trojky: 9 – 6

Asistence: 8 – 18

Ztráty: 12 – 17

Fauly: 25 – 20