Odstartovala 1. liga: Vítězní Lions, Zlín i Litoměřice

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔25.9.2018

Ve znamení výher favoritů začala nová sezona 1. ligy mužů. Střeleckou explozí se blýskl písecký Šlechta, 53 doskoků zaznamenal Basketbal Olomouc a Jindřichův Hradec uštědřil téměř čtyřicetibodový nářez mladým hráčům Nymburka.

Písek po špatném začátku udolal doma Sokol Pražský, když se 39 body blýskl ostrostřelec Petr Šlechta. Hostům z Prahy se dařily trojky a po jedné z nich z rukou Štěpánka vedli na začátku druhé čtvrtiny už 22-32. Domácí ale pak spustili uragán a 28 body (z nichž zaznamenal Šlechta 15) za 8 minut obrátili skóre na 50-44. Sršni sice proměnili pouhé dvě trojky z 18, ale nemuselo jim to vadit, neboť měli k dispozici plné nůše trestných hodů: Ze 43 nabízených jich propadlo obroučkou 34. 64 % úspěšnost střelby za dva body také hovoří jasně, takže domácí uhájili na úvod sezony svou tvrz po výsledku 98-85. Stylem start – cíl uspěly v pražském derby Košíře, jež vedly na palubovce Vyšehradu po první čtvrtině už 8-24. Domácí sice díky trojici Rozkot – Bělohradský – Kadlčík (celkem 41 bodů ze 70) zredukovali hrozivou ztrátu a dostali se několikrát na dostřel svého soupeře, ale nováčkovská daň z nezkušenosti si vybrala své. Kapitán Košíř Miroslav Vansa jistil triumf svého mužstva a zároveň se s 26 body stal nejlepším střelcem utkání.

Výhry díky obraně

Ani užitečnost 27 mládežnického reprezentačního guarda Patricka Samoury nepomohla béčku USK uspět na půdě favorita z Litoměřic. Severočeši ovládli doskok poměrem 38-29 a lépe stříleli za dva body, což pomohlo zlomit odpor mladých Sov. Ty sice ještě na začátku druhé půle vedly po trojce Böhma 37-41, pak však zcela vypadly z útočného rytmu a za zabávajících 19 minut se zmohly na pouhých 21 bodů. Zejména šest hostujících ztrát ve třetí čtvrtině posadilo Slavoj na koně a devatenáctiletý pivot Jan Karlovský vedl double – doublem (17 bodů a 12 doskoků) své spoluhráče k zasloužené výhře o 13 bodů.

Výhru na úvod sezony slaví také Plzeň, jež uspěla na palubovce obměněné Bet Better Academy. Domácí mladíci se bez Marka Welsche na rozehře hledali, způsobili 21 ztrát a nevěděli si rady se zkušeným hostujícím playmakerem Honomichlem. Šestadvacetiletý rozehrávač Lokomotivy stihl 23 bodů, 7 doskoků a 6 zisků a téměř neslezl ze hřiště (36,5 minut ve hře). Loňská opora Martin David přidala 20 bodů a Západočeši mohli slavit. Jindřichův Hradec zaznamenal vítězný vstup do první ligy, když rozdrtil béčko Nymburka. Ještě v poločase vedli Jihočeši venku jen 35-43, aby po přestávce naprosto vyškolili domácí mladé hráče a ovládli duel 64-103 (přičemž třetí kvartál 14-40!).

Dokoupilova vítězná premiéra

Jasnou záležitostí bylo utkání UP Olomouc s B-týmem Pardubic. Východočeši sice přijeli na Hanou pouze v osmi mužích, zato se však mohli spolehnout na služby vítěze trojkařské soutěže loňského Utkání hvězd KNBL Josefa Potočka. Ten zaznamenal 20 bodů a trefil pět trojek z 10 pokusů. Hosté výborně bránili a dovolili Olomouci pouze 21 bodů v první poločase. Sami jich nastříleli 42 a tento náskok si v pohodě hlídali až do konce střetnutí. To olomoucký rival Basketbal Olomouc si připsal drtivou výhru v Ostravě. Svěřenci trenéra Pekárka přeskákali Snakes 37-53 a výborně bránili, za což jim byl odměnou triumf 59-82. Jedním z nejlepších výkonů v kariéře se blýskl forward Vít Šmerda (23 bodů a 6 doskoků).

Podobně s přehledem uspěl i Zlín v Jihlavě. Ševci mohli využít služeb zkušeného ex-ligisty Petra Dokoupila, který sice s profi basketem skončil, avšak druhou nejvyšší soutěž si ještě rád zahraje. Dokoupilovi se sice příliš nedařilo (1/10 z pole a 5 bodů, 6 doskoků a 5 přihrávek), ale zastoupili jej jiní: Pivot Vošlajer zaznamenal double – double za 22 bodů a 11 doskoků, Jan Krutílek přidal 15 bodů.

Dramatickou koncovku utkání ve Šlapanicích zvládla lépe Opava B. Hostí sice tři minuty před koncem prohrávali po koši domácího ostrostřelce Zachrly 77-75, jenže pak předvedli šňůru 3-13 a dokonale obrátili zápas na 80-88. V této sérii se projevily zkušenosti Kryštofa Vlčka z NBL, neboť bojovný křídelník zaznamenal 7 bodů za 90 sekund. Šlapanicím na nějaký zvrat už nezbyl čas. Domácí museli litovat zejména prospané druhé desetiminutovky, v níž prohráli 13:29.

V závěru rozhodli o svém triumfu i jiní hosté – z BCM Prostějov. Mladí Orli vedli po většinu duelu v Novém Jičíně, ale definitivní pojistku jim dala po dotáhnutí domácích (Jakubu s Leczem) na 79-81 až poslední dvouminutovka. Váňa se Sychrou navýšili vedení Hanáků na 80-84 a protože se Novému Jičínu nepovedla palba z dálky, prohráli Severomoravané nakonec doma o 6 bodů. Zápas rozhodl útočný doskok Orlů, kteří jej opanovali 8-16 a nemusela jim vadit ani nižší úspěšnost střelby z pole. Novojičínskému kouči Hájkovi naopak musí vadit 12 minutých šestek z 20.

Výsledky skupina západ:

Sokol Písek – Sokol Pražský 98:85 (20:28, 30:16, 25:14, 23:27)
Body: Šlechta 39 (8 doskoků), Sýkora 12 (6 doskoků), Hejda 10, Mikolášek 10 – Brůha 17, Brix 14 (7 doskoků), Hartig 12

GBA EU – Loko Plzeň 57:71 (19:22, 14:16, 13:22, 11:11)
Body: Štafl 11 (11 doskoků), Jaakson 10, Jiles 9 – Honomichl 23 (7 doskoků a 6 zisků), David 20, März 13

Slavoj Litoměřice – USK Praha B 75:62 (21:17, 14:19, 21:14, 19:12)
Body: Karlovský 19 (12 doskoků), Kynzl 11, Žampach 10 – Samoura 13 (8 doskoků), Böhm 12, Bátovský 11

Sokol Vyšehrad – Basket Košíře 70:78 (8:24, 22:11, 23:22, 17:21)
Body: Kadlčík 17, Bělohradský 15, Rozkot 9 – Vansa 26, Kratochvíl 12 (14 doskoků), Nekolný 11

Basketball Nymburk B – Basket Fio banka Jindřichův Hradec 64:103 (18:23, 17:20, 14:40, 25:20)
Body: Kolář 16 (12 doskoků), Jirák 13 (8 doskoků a 5 asistencí), Mráz 10 – Zuzák 20 (12 doskoků), Tomanec 18 (12 doskoků), Lipkins 16