Radim Klečka trefil Opavě postup do finále KNBL | Probasket.cz

Radim Klečka trefil Opavě postup do finále KNBL

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔10.5.2018

Basketbalisté BK Opava si po 15 letech zahrají finále NBL. Jejich trenér Petr Czudek si to vyzkouší v roli kouče, když v roce 2003 ve finále byl přímo na palubovce jako hráč. Opava dokázala vyhrát tři utkání na hřišti soupeře a její postup po sérii 4:1 je zasloužený a snad bude obhájci titulu důstojným soupeřem.

Páté utkání semifinálové série mělo nejdramatičtější průběh ze všech. Beksa do zápasu vstoupila s velkou energií a z rychlých akcí těžila. Škoda jen, že neměla lepší úspěšnost trestných hodů (v první půli 7/12). Ve čtvrté  minutě už vedla 12:5 a to byl signál pro Petra Czudka k oddechovému času. Po něm se jeho týmu podařilo zastavit pardubickou jízdu a domácí se štěstím udrželi těsný náskok do druhé čtvrtky.

V té začali domácí jako na začátku utkání a i díky trojkové palbě si začali vytvářet čím dál větší náskok, který do poločasové pauzy narostl na slibných 15 bodů. Po přestávce jej navýšili po třech bodech Panduly na 58:40, což byl jejich maximální náskok. Slezané to ale nezabalili a postupně se jim dařilo vedení Pardubic umazávat. Zpomalili je zónovou obranou, která domácím neseděla, zvlášť když jim nevycházela střelba zpoza trojkového oblouku.

Vedení Beksy se začalo snižovat a čtyřbodový rozdíl před vstupem do čtvrté čtvrtiny naznačoval, že se schyluje k velkému boji. Bylo znát, že domácí znervozněli, nemohli se dostat do tempa. Přesto ve 33. minutě po Kentově dvojce vedli domácí 79:70, ale závěrečné minuty nezvládli podle svých představ. Následující dvě minuty nedali nic, až ve 36. minutě Pandula jednou šestkou posunul vedení svého týmu na 80:78.

O minutu později Šiřina trojkou poslal poprvé v utkání Opavu do vedení a začala velká přetahovaná. Oba týmy si braly zpět těsné vedení, které nepřevýšilo dva body a utkání gradovalo. V poslední minutě na Spermanův koš (87:85) odpověděl trojkou Bujnoch, ale to ještě nebylo vše. Americký snajpr v barvách Beksy znovu dal 18 vteřin před koncem svému týmu naději.  Tu mu vzal necelé dvě vteřiny před závěrečným klaksonem Klečka, který těžkou střelou přes bránícího hráče poslal Opavu do finále proti Nymburku.

Východočeši promarnili příležitost k návratu do Opavy špatnou střelbou šestek (jen 56,5%), zatímco hosté měli v této činnosti úspěšnost 83,3 %. Dalším faktorem, který rozhodl utkání byly trojky: Zatímco tato silná zbraň Opavy byla rovnoměrně rozložena do obou poločasů, domácí po slibně rozjeté střelbě trojek v první dvacetiminutovce, po přestávce odpadli a dali jen dvě. Nepřehlédnutelné je i vzepětí Opavy po přestávce na doskocích, kdy poločasových 26 – 16 upravili na konečných 42 – 37.

Řekli po utkání:

Petr Czudek (trenér BK Opava): „V prvním poločase jsme vypadali na ručník. Řekli jsme si s čím půjdeme do zápasu, s jakým herním plánem, s bojovností, že nedáme soupeři žádné koše zadarmo. První poločas byl z naší strany bázlivý. Pardubice na nás vlítly a kdyby dávaly trestné hody, jejich náskok mohl být větší než byl. O přestávce jsme si řekli, že takhle nemůžeme hrát, protože takový zápas by mohl zlomit celou sérii. Chtěli jsme najít svoji tvář. Myslím, že v druhém poločase soupeř trošku přestal hrát, začal se dívat na hodiny a my jsme pomalinku stahovali. Bylo vidět, že jak jsme byli na dostřel, soupeř znervozněl a takové zápasy pak rozhodují šťastné míče, odražené střely. Dnes to vyšlo na Radima Klečku, který rozhodl zápas i celou sérii.“

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Gratuluji Opavě k postupu do finále. Pro nás to byla těžká série, obzvlášť poté, co jsme prohráli první dva domácí zápasy. Našli jsme v sobě bojovnost do třetího zápasu, byli jsme schopni vyhrát, ve čtvrtém utkání jsme udělali až příliš mnoho mentálních chyb. To byl hrozně důležitý moment v sérii, že jsme prohráli čtvrté utkání. Dneska jsme vstoupili do utkání s velkou energií. Hráli jsme náš basketbal, běhali jsme do protiútoků, dobře bránili, doskakovali. Bylo logické, že po poločase se Opava bude snažit nás zpomalit, což také udělala zónovou obranou. Začali jsme po sobě trochu koukat, skóre začalo padat a dali jsme jim příležitost, aby se dostali zpátky do zápasu. Poslední střela Radima Klečky nebyla o štěstí, protože on takové střely trefoval celou sérii. Chtěl bych poděkovat fanouškům za vytvoření skvělé atmosféry nejen dnes, ale v průběhu celého play-off.“

Martin Gniadek (hráč BK Opava): „V poločase se nám nešlo do šatny s čistou hlavou. Věděli jsme, že Pardubice nastoupily hodně silné a do poločasu si udělaly velký náskok. Trošku jsme si to v šatně probrali a nastavili si hlavy tak, že jdeme za vítězstvím, chtěli jsme to urvat. Abych řekl pravdu, do poslední chvíle jsem tomu nevěřil, ale Radim Klečka rozhodl. Pro mě to bude první finále v kariéře a může být i poslední, takže za tyhle okamžiky děkuji celému týmu a kvůli poslední střele hlavně Radimovi.“

Radek Nečas (hráč BK JIP Pardubice): „Přidávám se ke gratulaci Opavě k postupu do finále, myslím si, že si to v této sérii zasloužila. My jsme si vybojovali výhodu domácího prostředí v dlouhodobé části, ale prohráli jsme tři domácí zápasy a proto jsme nemohli pomýšlet na postup. Sérii uzavřel správný muž. Radim Klečka byl klíčový hráč v sérii, který nás ničil svými trojkami a nájezdy a svůj tým vždycky nakopl. Poslední střela jenom potvrdila jeho výkony v celé sérii.“

BK JIP Pardubice – BK Opava 89:90 (27:25, 55:40, 72:68)

Body: Spearman 24 (10 d.), Kent 18 (6 d.), Švrdlík 17, Pandula 10 (6 as.), Půlpán 9, Kohout 5, Potoček 3, Welsch 3 (6 d.) – Gniadek 20, Klečka 16, Bujnoch 11, Kvapil 11 (10 d.), Šiřina 11 (10 as.), Jurečka 8, Dragoun 6, Kouřil 4 (6 as.), Vlček 3

Doskoky: 42 – 37

TH: 23/13 – 18/15

Trojky: 8 – 15

Asistence: 24 – 24

Ztráty: 10 – 13

Fauly: 18 – 22