K postupu do finále chybí Opavě jedno vítězství | Probasket.cz

K postupu do finále chybí Opavě jedno vítězství

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔8.5.2018

Necelých 24 hodin mohli basketbalisté BK JIP Pardubice živit naději, že se do své haly vrátí ze Slezska se dvěma výhrami. Po nedělním jasném vítězství v Utkání 3 přišlo o den později rychlé vystřízlivění a tak si Opava vytvořila výhodu tří mečbolů a rozhodnou může už ve čtvrtek v Pardubicích.

Východočechům se ve čtvrtém utkání semifinálové série opět povedl vstup do utkání a v první čtvrtině byli lepším týmem. V 5. minutě po Spearmanově nájezdu vedli 11:4 a ještě o tři minuty později měli šestibodový náskok, když na ukazateli svítilo 11:17. Pak se ale jejich hra začala zadrhávat a vrcholem byla druhá desetiminutovka. Domácí zpřesnili obranu, nedávali soupeři prostor pod košem a začala se jim dařit trojková střelba. Opavě hodně pomohla šňůra 11:0 , kterou natolik znervózněli Beksu, že její hráči dokázali dat ve druhé čtvrtině jen 5 (!) bodů.

Tím bylo prakticky rozhodnuto o osudu utkání, i když hosté ve třetí čtvrtině přidali a vrátili se do hry. Ztrátu z první půle umazali na rozdíl jediného bodu (44:43), jenže k jejich smůle se v samém závěru této čtvrtiny z rohů hřiště trefili Klečka se Šiřinou, který pak ještě dal dvoubodový koš a domácí měli opět větší náskok. Spearman se Švrdlíkem na začátku čtvrtého hracího období snížili na 53:50, ale na víc tentokrát Beksa neměla.

Ve fantastické divácké kulise „žlutého pekla“ domácí hráči vyšponovali tempo a s pomocí trojek si vypracovali před závěrečnými minutami náskok, který hosté, při současném výkonu, absolutně nemohli zlikvidovat. Mužem poslední desetiminutovky byl Gniadek, který v této fázi utkání zaznamenal 13 ze svých 15 bodů. Vedle něj měla Opava ještě další tři dvouciferné střelce, kterým vévodil Radim Klečka (21 bodů, trojky 10/4). Beksa měla sice nejlepšího střelce zápasu ve Spearmanovi (24 bodů, trojky 3/3, TH 7/7, z pole 7/10), ale pak už  jen jediného dvouciferného, Pandulu. Opava se ve čtvrtém utkání vyrovnala Bekse na doskocích, kde je v předchozím duelu pardubičtí hráči jsme přehráli. Hodně vytěžila i z rychlých protiútoků (14 – 3) i z bodů po ztrátách (13 – 6).

Řekli po utkání:

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes jsme byli mnohem koncetrovanější než včera. I když jsme byli zpočátku svázáni nervozitou, nedovolili jsme soupeři, aby se dostal do většího náskoku. Smekám před nasazením našich hráčů, které bylo mnohem větší než ve třetím utkání. Fanoušci dnes byli opět skvělí a byli naším šestým hráčem. Nic není rozhodnuto, i když vedeme 3-1.Ve čtvrtek nás čeká náročné páté utkání v Pardubicích.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Dnes z domácích vyzařovala větší energie a větší agresivita na obou polovinách hřiště. My jsme bohužel měli dva velké útočné výpadky, ve druhé čtvrtině a v polovině čtvrté čtvrtiny a to rozhodlo. Opavští velmi dobře napichovali naši obranu, chodili agresivně do koše a buď zakončovali nebo si dobře posouvali míč na perimetru. V pasážích, kdy se nám útočně nedařilo, si domácí naopak pomohli trojkami, je to jejich silná zbraň, na kterou jsme se připravovali, ale stejně jsme jim nechali hodně otevřených pozic. Udělali jsme víc špatných rozhodnutí v obraně i v útoku a domácí vyhráli zaslouženě. Ve čtvrtek uděláme všechno pro to, abychom se znovu vrátili do Opavy.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Dnes jsme hodně chtěli a to bylo rozhodující pro vývoj utkání. Po včerejší prohře jsme byli hodně skleslí, ale dokázali jsme se oklepat a dotáhnout utkání do vítězného závěru. Dnes to byla koncovka, kterou mám rád a ve které se dobře cítím. Byli jsme kolektivnější než soupeř myslím, že vítězství je zasloužené.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Opava nás dnes zaslouženě přehrála. Ve druhé čtvrtině si vytvořila náskok, jehož dohánění nás stálo spoustu sil, které nám chyběly v závěru. Měli jsme dnes jen dva dvouciferné střelce a to je málo.“

BK Opava – BK JIP Pardubice 83:65 (18:19, 37:24, 52:45)

Body: Klečka 21 (7 as.), Šiřina 18, Gniadek 15, Kvapil 10 (14 d.), Bujnoch 8, Dragoun 6, Jurečka 3, Kouřil 2 – Spearman 24, Pandula 11, Kohout 9, Švrdlík 8, Welsch 6, Kent 3, Nečas 2 (8 d.), Půlpán 2

Doskoky: 41 – 42

TH: 16/10  – 20/17

Trojky: 13 – 6

Asistence: 22 – 13

Ztráty: 10 – 17

Fauly: 20 – 18